Starší dům, který po rekonstrukci řádně „prokoukl“ nabízí rohový krb i dřevník

Starší dům v Náchodě si prošel rekonstrukcí. Ta z něj vytvořila útulný a příjemný domov, ale ukázala také zajímavé propojení šedých a bílých tónů se strukturou dřeva. Jak se podařilo jednotlivé prvky v tomto bydlení propojit?

Dům se dočkal kompletní rekonstrukce

Majitelka tohoto domu si přála žít ve městě, ale současně mít klid, který by připomínal venkov. Volba tak padla na okrajovou část města Náchod. Odtud byl už jen krok ke konkrétní nemovitosti a k její modernizaci.

Majitelka se přitom rozhodla nejen k té, chtěla využít kompletní potenciál, který stavba nabízí. Oslovila proto Terezu Víchovou, designérkou ateliéru Gebas. Obě dámy si ihned porozuměly a ve společných vizích se jim podařilo se protnout. A tak se výsledek jejich úsilí dokonale odrazil právě v nové podobě celé nemovitosti.

Dům nabízí prostor i dostatek světla

Klíčovým prvkem se tak stala hlavně celková změna dispozice, aby mohla být využita plocha půdy, která dosud byla bez užitku. Záměrem bylo zde zbudovat obytný prostor. Stejně tak v rámci rekonstrukce doznalo změny první a druhé patro a zateplovala se i střecha a fasáda nemovitosti. Nutné bylo i vyměnit okna, ta původní se nahradila plastovými s trojsklem.

Rekonstrukce tak proběhla opravdu „od podlahy“ a muselo se nejen stavět, ale i bourat. Nejprve se tak řemeslníci podívali do prvního patra, kde se odstraňovaly příčky. Tím vznikl dostatečně rozlehlý základ, kde se nyní nachází obývací pokoj propojený s kuchyní a další dvě samostatné místnosti.

Změna se odehrála také v zádveří, koupelně a na záchodě. Dostatek světla zajistila velká francouzská okna opatřená venkovními žaluziemi, aby se v létě dala dobře zastínit.

Exotický palisandr v českém domově

Co se týče nábytku, majitelka si vybrala exotické palisandrové dřevo v černohnědém odstínu. Kuchyni a obývací pokoj od sebe přirozeně dělí jídelní stůl z dubu. Navazuje na něj kuchyňský ostrůvek, který se využívá i jako úložiště. Kuchyňskou linku nechala majitelka vyrobit na míru. Jejím záměrem bylo využít maximálně místo, od podlahy ke stropu. Linka je navržena v kombinaci šedé a dekoru dřeva, což ladí s nábytkem v obývacím pokoji.

K nábytku se hodí i dekorace a různé detaily, jako jsou třeba vypínače či dveře v provedení antracitovém. Dominantu prostoru ale tvoří krb. Ten je jednak praktický, slouží jako zdroj vytápění, ale jeho účel je i dekorativní, a to i díky dřevníku, který zabudován do stěny a dřevo v něm taktéž plní roli zajímavého přírodního detailu.

Netradiční umělecké předměty v koupelně

Koupelna nabízí spojení s toaletou. Situována je v prvním patře a využívá tak podobný koncept jako kuchyně spojená s obývacím pokojem. Místnosti jsou dostatečně prostorné, což umožnilo také začlenit pračku a sušičku.

Zařízení dotvářejí zajímavé detaily v podobě uměleckých předmětů. Nacházejí se tu třeba dvě hlavy postavené vedle skleněné zástěny. Netradiční je i barevná podlaha, kterou tvoří dlažba ve tvaru včelí plástve. Ta místnosti dodává dynamiku a přichází ji prakticky nemůže opominout

Klidová zóna našla svoje místo v patře

Do druhého patra se návštěvník dostane po schodišti. Nachází se tu klidová zóna. Rekonstrukce proměnila původní starou půdu v obytné místnosti. Patru vévodí přiznané trámy a dřevěný strop, což vytváří romantický dojem a místnosti zároveň přidává na klidné atmosféře. Ostatně právě ta se k ložnici a relaxačnímu koutku dokonale hodí.

Interiér je i zde laděn do neutrální šedé, kterou designérka zkombinovala s betonovou stěrkou a bílou výmalbou. Nábytek i doplňky jsou vyrobeny z masivu. Ložnice nabízí především pohodlí ve velké čalouněné manželské posteli a nezapomnělo se ani na čtecí koutek. Pro skutečně dokonalý odpočinek majitelky sem byl umístěn pohodlný ušák.

Dekorace jsou stylově sladěné s těmi, které se nacházejí o patro níže. Majitelka si navíc mohla díky velkorysé výměře dopřát hned dvě šatny a koupelnu se sprchovým koutem a WC. Nemusí tak neustále přecházet do spodního patra.

Měnila se i fasáda nemovitosti. Architekti si vybrali bílo-šedou kombinaci, která se ostatně opakuje i v interiéru. Vstup na zahradu je řešen nezvykle po kovovém můstku. Hlavní vchod však má dům z ulice a samozřejmě umožňuje exteriér i najít pohodlně místo na parkování.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Projekty bytů, Projekty domů, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.