Není nad klasickou cihlu aneb jaké jsou výhody zděných domů

Ještě před 30 lety to vypadalo, že stavebnictví zažije zásadní proměnu: Zděné domy začaly vytlačovat ty montované, dřevostavby nebo konstrukce z litého betonu. Pomyslná revoluce se ale nekonala, z cihel se staví dál. Proč?

Proč stavět z cihel i v současnosti

Cihla představuje materiál prověřený časem, který bychom mohli označit za stavitelskou klasiku. Hitem je i pro pasivní stavby. Tato technologie vám totiž spolehlivě zajistí energetickou úsporu, zdravé vnitřní prostředí i náležitý akustický komfort.

K tomu, že se cihla stále splňuje i moderní standardy výstavby, přispívá i to, že realizace je rychlá a pohodlná. Výše uvedených výhod můžete dosáhnout použitím jednovrstvého zdiva bez dodatečného zateplení.

Cihly jsou ekologické

Výroba cihel je šetrná pro životní prostředí. Využívají se přírodní složky. Základ tvoří jíl, přidávají se dřevěné piliny a další přísady, jemně mletá směs se následně ředí vodou. Poté se cihly vypalují, čímž dochází ke zvýšení nosnosti, trvanlivosti a odolnosti jako takové. A to významně, pálená cihla vydrží i několik set let.

Uvnitř stavby je též možné použít cihly nepálené. Tento typ zdiva dokáže regulovat vzdušnou vlhkost, což vyhovuje hlavně astmatikům. Navíc má velmi dobré akustické vlastnosti. Nesmí ovšem přijít do přímého kontaktu s vodou. Jakmile uplyne doba jeho životnosti, lze jej plně recyklovat.

Cihly mají izolační a akumulační schopnost

Současné pálené tvárnice se vyznačují sofistikovaným systémem děrování, případně mohou mít vložen izolant v podobě minerální vaty nebo kuličkového polystyrenu. Nabízejí skvělé parametry tepelného prostupu a mimořádnou rozměrovou přesnost, která zaručuje rychlou výstavbu bez tepelných mostů.

Cihly navíc zvládají teplo nejen dobře izolovat, ale i akumulovat. Výsledkem je tepelná setrvačnost a celková stabilita objektu.

Cihly jsou odolné

Důležitá je i nosná funkce cihlového zdiva. Vysoká nosnost podmiňuje to, že toto zdivo zvládne zastat roli obvodového pláště nízkoenergetických a pasivních domů. A to ať už bude mít tepelnou izolaci integrovanou nebo nikoli.

Jakožto spolehlivý základ stavby jej předurčuje mechanická odolnost, celková trvanlivost a dlouhodobá životnost.

Cihly umožní objektu dýchat

Cihlový dům již není nutno zateplovat, v mnoha případech to může navíc být vyloženě nežádoucí. Vnější kontaktní zateplovací systém (ETICS) stavbu nadměrně uzavírá a znemožňuje jí přirozeně dýchat. Pokud bude proveden postup prací chybně, hrozí rozvoj plísní uvnitř objektu, což může vést až ke snížení jeho životnosti.

Stejně tak je nutno si uvědomit, že celkově je životnost zateplení významně kratší než životnost cihel. Je tak v čase nutná nová instalace kontaktního zateplení. Jednovrstvá cihelná konstrukce naproti tomu vykazuje dlouhodobé stabilní vlastnosti. Izolant uvnitř cihly nebrání difuznímu otevření a dokáže zajistit, že si dům uchová prodyšné zdivo a optimální klima uvnitř.

Jak vypadá smysluplný celek

Dům řada lidí buduje jen jednou za život. Již realizovanou stavbu navíc nebývá možno zásadně měnit. Měl by tedy být zbudována s tímto vědomím, jak si ostatně za svůj cíl dala i iniciativa příznačně nazvaná Smysluplný celek. Jde o aktivitu tuzemské firmy HELUZ.

Ta usiluje o to, aby stavebníkům předala důležitou myšlenku komplexního plánování projektu. Kromě ceny, jež bývá vnímána jako nejdůležitější, je navíc nutno zohlednit i řadu dalších faktorů, jako je energetická náročnost stavby, nutnost dodatečných oprav, rychlost a pohodlí při výstavbě nebo vznik případné ekologické stopy.

Ucelený systém by tak měl zahrnovat vše pro hrubou stavbu vyjma základů. To znamená překlady, komínové komplety a v neposlední řadě masivní stropy. Výhodou takové přístupu je to, že jednotlivé prvky na sebe navazují a navzájem spolupracují. Výsledná obálka je uzavřená jako pouzdro a díky tomu nabývá mnohem lepších vlastností.

Jaké výhody má koncept dvougeneračního bydlení

Dalším důležitým bodem je pro celou iniciativu i ubývání pozemků. Zřejmě se tak z těchto důvodů do budoucna bude vracet myšlenka dvougeneračního bydlení.

V tomto bodě se zásadně projevují výhody masivních staveb z kompletního stavebního systému, neboť je možné díky tomuto konceptu dobudovat kdykoli podle potřeby patro. Stavba by tak hned v zárodku měla mít promyšleny veškeré detaily. Její majitelé nebudou díky tomu žádnou nepříjemností zaskočeni ani kdykoli později.

K takovým pozdějším problémům je možno vřadit ceny za energie, tuhé zimy, horká léta i potřebu stavebních úprav. Na všechny tyto obtíže se přitom předem připravit určitě lze.

Smysluplný celek stojí na čtyřech pilířích

Provázanost komponentů ale není jediným pilířem, na kterém iniciativa Smysluplný celek staví. Tyto nejdůležitější body jsou celkem čtyři.

Druhý důležitý prvek tvoří kumulace užitných vlastností materiálu ve stavbě. To je tepelná izolace, akumulace tepla, tepelná setrvačnost, vzduchová neprůzvučnost a životnost. Třetí zásadní aspekt zastupují kvalitní služby, které mají klientům usnadnit život a zároveň doplnit smysluplnost celku.

Navíc je nezanedbatelným i ekologické hledisko s přesahem do budoucna. Trvanlivost, životnost a mechanická odolnost zaručují, že s materiálem HELUZ je možno realizovat stavby s dlouhodobou perspektivou a možností budoucích stavebních úprav.

Pevné základy jsou nejdůležitější

Každý dům potřebuje především pevné základy a první řada cihel je stěžejní pro kvalitu celé výstavby, rozhodují doslova milimetry. Špatné založení znamená minimálně se připravit o řadu výhod, které nabízí pálená cihla. Hrozit ale může i praskání stěn, nerovnoměrné sedání stavby nebo zborcení konstrukce.

Vždy byste tak měli dbát na radu odborníků. Ušetříte si tím nemalé starosti, ale i čas a peníze. Způsob, jakým stavbu založíte, ovlivní i vyzdění, na to je rovněž zapotřebí myslet. Vyplatí se použití kvalitních soklových cihel. Rozdíl se projeví už při prvním dešti. Pakliže nepodceníte správné zakrytí zdiva, nemusíte se bát nadměrné vlhkosti po dokončení stavby.

V okamžiku, kdy se rozhodnete stavět svépomocí, což se z finančního hlediska samozřejmě vyplatí, alespoň založení stavby by pod dohledem odborníka proběhnout mělo. Technik zajistí precizní vyrovnání nerovností základové desky a k dispozici bude mít špičkové moderní vybavení od vyrovnávací soupravy po rotační laser. Amatéry také zaškolí a vysvětlí jim správný technologický postup pro další práce.

Zvolit musíte i kvalitní soklové cihly, což by pro vás mělo být prakticky samozřejmostí. Nekvalitní materiál totiž nakonec může doslova pohřbít i jinak dobře odvedenou práci. Vhodnou volbou mohou být cihly Porotherm TBS Profi. Tento systém nabídne vysokou úroveň pevnosti a současně splní nejpřísnější nároky na tepelnou izolaci.

Jak na správné provedení oken a dveří

Podobně je přesnost důležitá při vyzdívání stavebního otvoru v cihelném zdivu. Na přípravu je nutno myslet už ve fázi hrubé stavby. Díky tomu si ušetříte problémy při pozdější instalaci oken.

I v tomto případě rozhodují milimetry, na přesnost to klade vysoké nároky. Podstatné je i začištění ostění s hladkým a soudržným povrchem, na který bude možno bez potíží ukotvit okenní rám a ošetřit prostor připojovací spáry.

Povrch tedy musí být hladký, suchý a bezprašný, aby na něj přilnuly ochranné fólie, které chrání prostor připojovací spáry před vnikem vlhkosti a UV zářením.

Pro vyzdění otvoru je vhodné použít verzi cihly s koncovým zakončením, které se od běžných tvárnic liší v tom, že je hladké. Pokud nepoužijete tento druh cihel, bude nutno nejprve vyhladit zámky do jedné roviny a tím stěny otvoru začistit. Ostění, nadpraží a parapetní části otvoru se potahují tenkou vrstvou šedého stavebního tmelu, aby se vytvořila rovinná plocha. Jakmile tato vrstva zaschne, můžete usadit okno a přilepit vnitřní i vnější uzávěr připojovací spáry.

Podobné je tomu u dveří, kde je potřeba dbát na správnou přípravu otvoru už ve fázi hrubé stavby. To nejdůležitější, co je potřeba zkontrolovat, je to, že stavební otvor musí být zcela kolmý a špalety musejí mít stejnou šířku. Pokud neodhalíte problém v zárodku, všimnout si jich můžete až při montáži dveří do interiéru, což další práce bude komplikovat. Je zásadní si uvědomit, že zárubeň zpravidla umožňuje vyrovnání nepřesností tloušťky stěny jen v rámci jednoho až dvou centimetrů.

Co obnáší správně vybudování překladů

Obvyklé je otvory pro okna opatři nadokenními překlady. Jejich úkolem je přenášet statické působení zdiva. To při jejich návrhu klade nároky především na to, aby byly samonosné a staticky nepůsobily na okno.

Stejně tak je nezbytné dodržet správný postup jejich uložení. Pokud tato podmínka nebude splněna, může to způsobit vznik prasklin na omítkách, hrubé chyby vedou k rozdrcení podkladu nosných překladů.

Překlady je potřeba provést také při přípravě otvoru pro interiérové dveře ve zděné příčce, a to jak u klasických otočných dveří, tak u těch posuvných. U posuvných dveří je potřeba počítat s adekvátním rozměrem, stavební otvor i překlad nad ním má být dvojnásobný. Krom šíře dveří jako takových musíte započítat i rozměr plechové kapsy, do které budou dveře zajíždět. Stavební pouzdro postrádá nosnou funkci, je proto nutno jej brát jako pokračování samotného dveřního otvoru.

Dům není kompletní bez střechy

Pro zděný dům je optimální užití kvalitní pálené střešní krytiny. Její výhodou je dlouhá životnost. Nicméně si musíme uvědomit, že v létě má materiál sklon k nadměrnému zahřívání, zatímco v zimě může promrzat.

Důležité je proto kvalitní střešní zateplení. To dokáže snížit úniky tepla z domácnosti až o 15 %. zateplení ale může být pro některé zájemce finančně náročné. Proto lze využít také dotaci, kterou v současné době nabízí program Nová zelená úsporám. Stát vám proplatí až polovinu celkových nákladů na realizaci.

Jak moc se pořízení zateplení vyplatí, pokud jej převedeme na peníze? Při uvažovaném 15% úniku to může být až o 10 500 Kč více, platí-li běžná domácnost za topení za rok 70 000 Kč. Z dlouhodobého hlediska má tak kvalitní izolace střechy skutečně smysl.

Pokud o podobném systému uvažujete, standardy pro získání dotační podpory splňuje například termoizolační systém iRoof od značky Tondach.

Ten je vzduchotěsný, což brání infiltraci vzduchu z exteriéru, ve střeše navíc díky izolačním deskám nevznikají tepelné a akustické mosty a oproti běžným skladbám nesnižuje tento systém výšku půdy, protože nezateplujete pod krokvemi. Materiál nabízí plnou recyklovatelnost, odolnost vůči ohni a zdravotní nezávadnost.

Tento typ izolací nabízí tři systémové skladby pod označením Top, Uni a Renova. Lze je použít i pro sanaci obvyklého způsobu zateplení, což investoři ocení zejména při rekonstrukcích.

Jak vybírat vhodný materiál

Při výběru vhodného stavebního materiálu bychom měli zohlednit několik kritérií. Důležitá je nejen cena, ale pochopitelně i kvalita.

V současné stavební praxi se osvědčily plněné cihly, ať už minerální vatou (Porotherm T, Porotherm EKO+), nebo polystyrenovým granulátem (HELUZ FAMILY 2in1). Všechny zmíněné varianty pomohou zajistit dostačující parametry izolace bez dodatečného zateplení domu.

Potřebujete primárně tepelnou izolaci? O něco vyšší míru komfortu dokáže zajistit polystyrenová výplň cihel. Budete-li požadovat i útlum hluku, spolehnout byste se měli prioritně na výplň z minerální vaty.

Stěžejní jsou i doplňky. Ty minimalizují potřebu cihly řezat. Jde tak o volbu rychlou, ekonomickou a ekologickou, která funguje jako stavebnice. Přesný počet lze kalkulovat podle projektu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.