Vchodové dveře nejsou slavobrána. Bezpečí a estetika v první řadě

Nejednou jsem viděl pěkný dům, na němž tvořily pořádnou kaňku domovní dveře. Jindy to bylo naopak, vstupní dveře byly ve srovnání s celou budovou až příliš luxusní, ale většinou má pěkný dům pěkné dveře a omšelý dům dveře poznamenané časem.

V každém případě je třeba při výběru vchodových dveří  uvažovat velmi pečlivě, aby byly nejen pěkné na pohled, ale splňovaly i další funkce a zejména pak požadavky na bezpečnost. Například krásné dřevěné dveře zvenku bývají tzv. opancéřované  a opatřené závorou, nebo závorami, jsou-li dvoukřídlé. Vchodové bezpečnostní dveře mnohé zloděje odradí při jejich neúspěšném prvním pokusu o jejich překonání. Jejich mechanismus je složitější ke zneužití a vchodové dveře působí nedostupně, což je důležité pro bezpečnost obyvatel domu.

Na trhu jsou vchodové dveře z vysoce kvalitních materiálů a pokud jde o povrchovou úpravu nebo model, rozhodně je z čeho vybírat.

 

Dřevo, to je klasika

Při prohlídce současné nabídky vchodových dveří  jsem se přesvědčil, že se vyrábějí z kvalitních dřevin, tzv. papundeklové vchodové dveře už si ke svému domu či bytu zřejmě nikdo nedá. „Podle mne mají vstupní dveře mají ladit stylově se stavbou, nebo s dalším zařízením, které je za nimi ukryto. Mně se třeba hodně líbily prosklené dveře, ale žena byla proti, v obavě, že bychom tím usnadnili cestu případným zlodějům. Už jednou nám dům vykradli, po Havlově amnestii, a od té doby máme dveře celodřevěné, opatřené bezpečnostním zámkem. Přesto se rád na prosklené dveře podívám a obdivuji škálu různých typů prosklení a zasklívacích lišt. Naše původní palubkové prosklené dveře měly výborné tepelné a izolační vlastnosti, takže se nám nijak nezvyšovaly platby za plyn, kterým topíme,“ říká Luděk Macháček. Když pořizoval nové dřevěné dveře – z masivu, dodavatel mu je podle jeho požadavků upravil.

Tradiční dřevěné dveře dům vždy ozdobí, ať už jsou jednoduché příčkované nebo vyřezávané či s dalšími zdobnými prvky.

Další materiály: plast a hliník

Přestože Luděk Macháček dává přednost dřevu,  vybral by si i mezi vstupními dveřmi z plastu nebo hliníku, ať už příčkovanými nebo dveřmi s výplněmi, a v barevném odstínu, který mu bude nejlépe vyhovovat. Lze je vyrobit v bílé barvě nebo v několika imitacích dřeva jako jednoduché příčkované, nebo je osadit dveřními výplněmi. „Líbí se mi bohaté barevné provedení  a velký výběr standardních i bezpečnostních klik, koulí, madel a samozřejmě zámků, ať už jednobodových nebo tříbodových bezpečnostních a seřizovatelné panty. Ve výčtu mnoha doplňků bych mohl ještě pokračovat, ale pro ilustraci to stačí. Zaujaly mě kombinované vstupní dveře, u kterých byl hliníkový rám a měly dřevěné křídlo, které jsem viděl u kamaráda, když si pořídil pasivní dům,“ chválí L. Macháček nabídku v tomto sortimentu na našem trhu. Plastové dveře jsou v mnoha provedeních a liší se tvary, barvami a zmíněnými doplňky.

Podstatné je vědět, kam se obrátit, abychom byli spokojení.

Hliníkové vstupní dveře jsou vhodné do rodinných domů, ale setkáváme se s nimi spíše v moderních stavbách, nebo se jimi osazují rekonstruované panelové domy. V tom případě už bývají jejich součástí zvonky i poštovní schránky a vnitřní telefony. Vždy mají  kvalitní tepelnou izolaci. K jejich hlavním atributům patří dlouhá životnost  a vysoká pevnost.

Plastové vchodové dveře z masivního profilu jsou vysoce odolné proti každodenní námaze i případným snahám lupičů. Důležitá je jejich stabilita a torzní tuhost konstrukce díky zabudovaným svařovatelným rohovým spojkám. Díky nim mají dveře pevné a velkoplošné spojení ocelové nebo hliníkové výztuže v rozích.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.