Je správný čas na stavbu zapuštěného bazénu

Přiměly vás finišující výprodeje bazénů, nebo nedočkavá rodina konečně ke stavbě zapuštěného bazénu u vašeho domu, na chatě, či zahradě? Nyní je ten správný čas! Při přípravě stavby ale nezapomeňte, že byste s patřičnou pečlivostí měli vybírat nejen bazén jako takový, ale i stavební materiály, které při realizaci použijete.

Ušetřete díky tepelné izolaci bazénu

U venkovních zapuštěných bazénů v našich zeměpisných šířkách záleží především na dobré tepelné izolaci. Dobře zvolený izolant může významně snížit náklady na ohřev vody. V případě, že plánujete bazén bez ohřevu, pak si ve správně izolovaném bazénu můžete prodloužit koupací sezonu!

Jako ideální materiál pro tepelnou izolaci zapuštěných bazénů se osvědčil Liapor – lehké keramické kamenivo, které lze využít jak pro základy bazénu, tak především pro jeho obsyp a tedy zateplení stěn bazénu. Kromě toho, že má skvělé izolační vlastnosti, také zbytečně nezatěžuje skořepinu bazénu a zabraňuje tak nechtěné deformaci stěn.

Postup stavby bazénu

Přesný postup stavby bazénu závisí do jisté míry na zvoleném typu bazénu, vybraných technologiích a pokynech výrobce. Základní postup bývá ale stejný u betonového, foliového i sklolaminátového zapuštěného bazénu.

1.)   Vyhloubení stavební jámy.
2.)   Vyrovnání podkladu kamenivem (už zde lze použít Liapor) následované obvykle betonáží základové desky s armaturou – dle typu bazénu.
3.)   Usazení bazénu – sklolaminátové bazény se usazují na připravenou betonovou desku, u fóliových předchází montáž konstrukce, instalace fólie a její zajištění, u betonových bazénů stavba obvodových zdí…
4.)   Zabudování technologie a potrubí.
5.)   Obsyp bazénu kamenivem Liapor, které se hutní ve vrstvách po 30 cm (ideálně lehkou vibrační deskou). Vznikne homogenní vrstva se skvělými izolačními vlastnostmi.
6.)   Překrytí Liaporu geotextilií a finální úprava okolí bazénu.

Pro obsypy bazénů je vhodné použít kamenivo Liapor frakce 4-8 /350, který lze zakoupit v balení po 50 l přes e-shop obchod.liapor.cz. Liapor lze dodat ale i ve větším balení – ve velkoobjemových vacích o objemu 1 000 l, případně volně ložený. Obchodně-distribuční centra Liapor najdete po celé ČR.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.