Rodina se neschází v kuchyni, ale v šatně: Jejich domov má netradičně společnou

Velkoryse pojatá rohová parcela si přímo říká o inovativní projekt. Stal se jí dům se zajímavým půdorysem a nepřehlédnutelným zaobleným rohem. Co zajímavého skrývá uvnitř?

Na velké parcele vznikl netradičně situovaný dům

Netradiční dům vznikl na Českobudějovicku, konkrétně v obci Litvínovice, která se nachází asi 5 km jižně od Českých Budějovic. Na první pohled se jedná o zcela typickou lokalitu pod vlivem novodobého přístupu k urbanizaci, který nejlépe charakterizuje určitá masovost.

Původní uliční strukturu zde rozmělnily nově zastavěné plochy. Ty vznikají pod taktovkou developerů, kteří v hojné míře zasíťovávají okolní louky a pole. Jde o běžný přístup k řešení bytové otázky a typický obrázek nové příměstské čtvrti.

Rohová parcela má výhodu hlavně v orientaci vůči světovým stranám. Jedná se o mírně svažitý pozemek směrem na jih. Lze ho navíc zpřístupnit i z ulice, tedy ze severní strany. Co se týče exteriéru, podepsaly se do něj kromě přirozených podmínek i vydané regulativy, které předepsaly sedlovou střechu a omezenou výšku.

Na architekty nečekal jednoduchý úkol

Tím, kdo se s těmito otázkami musel účelně vypořádat, se pak stali architekti z Atelieru 111 architekti. Ti byli postaveni před zásadní úkol vyrovnat se s kontrastem mezi parcelou o velikosti 813 m2 a poměrně velkorysým stavebním programem. Tým pod vedením Jiřího Weinzettla zvolil logické řešení, které však lze považovat za neobvyklé hlavně z titulu lokality.

Legislativa povoluje určité minimální odstupy a ty se tak do návrhu dostaly. Stavba byla situována pouhé 2 m od hranic veřejného prostoru. Tyto dvě strany se však architekti rozhodli neoplotit. A to z toho důvodu, že úzký průzor mezi domem a plotem nebude přinášet tolik pozitiv jako rozšíření veřejného prostor až k domu.

Ulice tím získala prostor navíc. Vznikla proto řada možností v podobě místa lokální zeleň, pro lavičku, pro hry dětí, esteticky vyhlížející výdlažbu, ale také pro pro rychlé zaparkování vozidla mimo těleso komunikace.

Majitelé dostali soukromou zahradu

Podobné řešení v umístění domu zároveň ovlivnilo i význam soukromé zahrady. Ta navazuje na objekt z protější jižní strany. Půdorys připomíná písmeno „T“, které je vepsáno do nepravoúhlého čtyřúhelníku (polygonu) s jedním zaobleným rohem.

V kratším rameni najdeme garáž, dílnu, technické zázemí a vstup se šatnou, umývárnou a toaletou. Ze zádveří se pak dá projít do nitra domu, kdy sejdete po pěti schodech do obytného prostoru. Ten se rozevírá a tvoří hlavní část.

Jeho výška dosahuje ve hřebeni pultového stropu impozantního hodnoty – více než 4 m. Kuchyni, jídelnu a obývací pokoj od sebe oddělují pouze vložené nábytkové prvky.

Prostoru dominuje centrální šatna

Co se týče řešení domu, majitelé si přáli především maximální vzdušnost. Díky tomu dům nepůsobí stísněně. To se podařilo navodit i díky velkým bezrámovým oknům, které propojují skrze krytou venkovní lodžii interiér se zahradou.

Dominantním zajímavým prvkem je pak společná centrální šatna. Přes ni lze projít do obou dětských pokojů, které jsou orientovány na jih, ale také do koupelny, pracovny a ložnice rodičů. Poslední dvě zmíněné místnosti se otevírají francouzskými okny do venkovního atria. To tvoří vlastní samostatnou část od veřejného prostoru oddělenou pouze zdí ve výšce 2,5 m.

Díky tomu zde mají majitelé dostatečné soukromí. Nainstalovat sem bude možno i prvky pro dokonalou relaxaci, jako je houpací síť, venkovní vana či sprcha. Příjemný dojem vytváří i zaoblený roh, od kterého se odráží slunce a doslova tak kouzlí jedinečnou atmosféru už od časných ranních hodin.

Interiér je předurčen k využití řemeslných nábytkových prvků a přírodních materiálů i barev. Exteriér je naproti tomu poněkud více střízlivý. Tento dojem utváří absence detailů, jako je střešní plášť bez přesahu, omítka bez soklu či okno bez rámu. Architekti se k této podobě uchýlili jakožto k určité protiváze přesyceného okolí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Projekty bytů, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.