Vysoké výdaje za energie lze trvale porazit. Díky kvalitnímu zateplen

Nepříjemné pocity zažila v uplynulých týdnech většina lidí, když se dozvěděla, o kolik v roce 2022 zdražil jeho dodavatel elektřiny nebo plynu. Náklady na energie se domácnostem zvedají o stovky až tisíce korun měsíčně. Existuje přitom způsob, jak výdaje na vytápění srazit až o dvě třetiny. Klíčovou roli hraje kvalitní zateplení.

Paní Marie žije sama ve starším dvougeneračním domě. Roky jej vytápěla automatickým kotlem na uhlí, s přibývajícím zdravotními problémy se kvůli snadnější obsluze letos rozhodla zprovoznit i elektrokotel. Na radu příbuzné si po několika měsících zkontrolovala spotřebu elektřiny. A po otevření rozvodné skříně se nestačila divit.

Za tři měsíce jsem protopila tolik elektřiny, co běžně spotřebuji za rok. Teď to ještě zaplatím, ale dál to takhle určitě nepůjde,“ říká osmdesátiletá seniorka.

Ceny elektřiny a plynu vzrostly meziročně u řady distributorů až o desítky procent. Někteří analitici hovoří o vlivu cen emisních povolenek, jiní o zvyšující se poptávce. V jednom se však shodují: ceny energií budou i nadále růst, podle části prognóz s tím musí lidé počítat několik dalších let. Vyhráno nemají ani odběratelé, kteří si cenu energií dlouhodobě zafixovali. Jakmile jim fixace nízkých cen skončí, čeká je cenový šok.

Podle ředitele firmy Honter, která se specializuje na výrobu stříkané pěnové izolace, Jana Černého, je v současné situaci klíčové zvolit kvalitní systém vytápění a izolace. „Pokud lidé dobře zvolí dva systémy, topný a izolační, mohou vysoké ceny porazit a výdaje za energie snížit. Je to to jediné, co dává v dnešní době smysl,“ říká.

Největšími „žrouty“ energie mezi rodinnými domy jsou ty postavené mezi válkami nebo domy, které mají nedostatečnou tloušťku izolace. Klíčový podíl na ztrátách energií mají nezateplené půdy a podkroví. „Lidé v takových domech topí doslova pánubohu do oken. Odhaduje se, že sedmdesát procent tepla stoupá nahoru a prochází stropem. Jen tím, že zaizolujete půdu nebo střechu, automaticky srážíte náklady na vytápění minimálně o čtyřicet procent. Uspořit na takovém domě dokážete ale i procent padesát,“ vypočítává Jan Černý.

Upozorňuje, že o tepelné izolaci domu je třeba uvažovat jako o komplexním systému. „Když člověk zateplí kompletně celou střechu, půdu, stropy, stěny, podlahu, získá v domě zdravější prostředí, posune rosný bod mimo konstrukci. V domě necirkuluje teplý a studený vzduch, protože pěna vytvoří celistvou vrstvu, vyplní všechny mezery, o kterých lidé nemají ani ponětí. Alfa a omega je, že vytvoří ještě jednu konstrukci domu, takzvanou obálku budovy, kterou je tepelný izolant,“ vysvětlil Jan Černý.

Zateplení celého domu pomocí stříkaných pěn Honter zabere pouhých několik hodin. „I kvalita je oproti konvenčním izolacím úplně jinde. Nikde nejsou spoje, jakýkoli prostor je izolovaný celistvě. Bez vrtání, lepení, drátkování. Navíc vyřešíte i opravdu složité střechy. Vikýře, pozednice, kapsy, pro pěnu to není žádný problém. Pěna je materiál budoucnosti,“ uzavírá Jan Černý.

Příspěvek byl publikován v rubrice Střechy, Vytápění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.