Může získat fyzická osoba dotaci na wallbox pro svůj elektromobil?

Pořídit si dnes elektromobil již není průkopnické dobrodružství. Cena vozidel jde dolů, dojezd vozidel se díky moderním technologiím ve výrobě baterií také dramaticky mění. Zvyšuje se kapacita baterií, jejich management a rychlost dobíjení. Elektro auta se začínají těšit oblibě. Velmi silné téma vČeské republice je hustota nabíjecích stanic. Tato infrastruktura pro provoz elektromobilů se však také významně rozšířila a bude se rozšiřovat i spodporou státu o soukromé nabíjecí stanice.

Kde všude je možné elektromobil dobíjet?

Elektrické auto je vhodné nabíjet převážně tam, kde delší dobu stojí a není využíváno. Proto se nabízí nabíjet doma přes noc, kdy auto stojí na parkovišti nebo vgaráži. Využívat nabíjení vpráci po dobu pracovní doby, kdy auto nepotřebujete (pokud je firma vybavena AC nebo DC wallboxem). Další možností jsou veřejná nabíjecí místa, která jsou zpravidla placená.

Politikové napříč Evropou si uvědomují nedostatečný počet nabíjecích míst, a proto připravují různé podpůrné dotační programy. VČeské republice vstupuje vplatnost od listopadu 2021 nový dotační titul Nová Zelená úsporám, E-mobilita. Tento titul poskytuje podporu na pořízení a instalaci dobíjecí stanice pro elektromobil a další zařízení nezbytná pro provoz. Dotace se vztahuje jak na rodinné domy, tak na bytové domy. Může ji získat každý majitel stávající bytové jednotky nebo novostavby, ale také společenství vlastníků jednotek. Výše dotace je 30.000 Kč na jednu instalaci. Více informací kdotaci naleznete na https://2030.novazelenausporam.cz

Na jakou nabíjecí stanici se vztahuje dotace?

Podporované jsou pouze dobíjecí stanice, které mají funkci řízení odběru elektřiny při dobíjení elektromobilu zelektrorozvodné sítě dle sjednaného maximálního příkonu. Podle kritérií dotace jsme pro vás vybrali vhodnou nabíjecí stanici sširokou nabídkou příslušenství.

Technicky vyspělým řešením s moderním designem je wallbox od výrobce OlifeEnergy soznačením AC 22 BASE s kombinací se zařízenímEnergy SmartMeter. Wallbox je dobíjecí stanice, která je určena pro nabíjení všech typů elektromobilů na evropském trhu střídavým proudem (AC). Nabízí výkon až 22 kW. Díky stupni krytí IP66 je odolná a vhodná pro venkovní použití i instalaci do vnitřních prostor např. garáže, průjezdu. Lze namontovat na zeď nebo na stojan, který je ukotven do země.

Verze „BASE“ umí pracovat lokálně. Nabíjení tedy zahájí automaticky ihned po připojení vozidla nebo po identifikaci RFID kartou. Stanice je vybavena ochranou proti přetížení elektrickým proudem.

Celkový příkon stanice lze dynamicky regulovat pomocí externího modulu SmartMeter. Jedná se o zařízení, které zajišťuje optimální využití kapacity elektrické přípojky, tím že měří aktuální spotřeby wallboxu nebo jeho dílčího okruhu a vyhodnocuje dostupný příkon pro nabíjecí stanici OlifeEnergy. Stanice pak dle dostupného příkonu reguluje nabíjecí proud. Aby byla splněna podmínka získání dotace je třeba koupit tento set.

Volitelným příslušenstvím pro wallbox potom může být zmíněný stojan, který je znerezové oceli. Dále je možné vybrat wallbox včetně kabelu Typ2 Mennekes, nebo zvolit kroucený kabel Typ2 Mennekes. Energy wallbox lze zakoupit také ve verzi SMART a jedná se o rozšíření základního wallboxu o tyto funkce: podpora služby OlifeEnergy Cloud a OCPP protokol, vzdálená komunikace pomocí LAN, GSM, diagnostika stanice, monitoring nabíjení a ovládání pomocí RFID čipů, vneposlední řadě také mobilní aplikace OlifeEnergy.

Šlápli jsme do elektromobility!

Vyměnili jsme naši flotilu vozidel za plně elektrické vozy a zakoupili AC a DC stanice pro nabíjení v sídle naší společnosti. Poradíme i vám, jaké řešení je nejlepší s ohledem na velikost vašeho projektu, počtu vozidel, prostoru pro umístění nabíjecí stanice a dalších kritérií. Neváhejte kontaktovat naši technickou podporu hotline@sectron.cz nebo obchodní oddělení obchod@sectron.cz. Jsme technologická společnost s26letou tradicí. Propojujeme stroje, abychom lidem zpříjemnili život! SECTRON s.r.o.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.