Bezdrátové vypínače? Přesuňte je, kam právě potřebujete

Zkuste to bez drátů, milý Marconi! Kdo by neznal památnou filmovou hlášku z úst Járy Cimrmana, který se právě přimotal do drátů věhlasnému italskému vynálezci telegrafu. A ten na jeho popud začal bádat nad bezdrátovým spojením. Dnes by oba patrně jen svorně žasli nad tím, kam až bezdrátové technologie došly.

Jak nám umožňují telefonovat a streamovat videa napříč planetou, jak díky nim hledáme informace na internetu, nebo jak nám umožnily zcela novou úroveň komfortu v domácnostech. Jenže – stále to má jeden háček. Zatímco telefonní nebo internetový signál se bez drátů už dnes zcela obejde, elektrické vedení máme stále spojené s dráty. Kam dosáhnou kabely, tam je vypínač, zásuvka nebo vývod pro světlo. A když to doma špatně naplánujeme, tak musíme volat elektrikáře a vrtat.

Jenže ani to už dnes nemusí být pravda. Evoluce v bezdrátové technologii doputovala i ke klasickým vypínačům. Těm, které v pokoji zapínají a vypínají světla, a jež odnepaměti měly pevné místo u dveří. Ve zdi, kam elektrikář natáhl ve spolupráci s vašimi představami dráty. Jenže i téhle době už pomalu zvoní hrana. Dnes existují vypínače, které už nemusí být umístěné vedle dveří, ale kdekoliv bez ohledu, kudy je v budově vedena elektroinstalace. Můžou být třeba na prosklené stěně nebo mobilním vozíku. Stačí být jen v dosahu spotřebiče.

 Trend v této oblasti chytrých budov už několik let udává bezdrátová technologie iNELS RF holešovské společnosti ELKO EP. Celý systém obsahuje řadu inovativních prvků a chytrých řešení pro domácnosti, rodinné domy včetně jejich zahrad, kanceláře, či hotely. Jedním z nich jsou právě bezdrátové vypínače, nebo přesněji řečeno bezdrátové ovladače. Ty jsou typicky dodávány v setu s jednotkou nazvanou spínací aktor.

Řešení je jednoduché. Spotřebič (např. světlo) je se zdrojem elektrické energie spojeno prostřednictvím spínací jednotky – aktoru, který zajišťuje sepnutí nebo rozpojení elektrického okruhu, a tím také zapnutí nebo vypnutí spotřebiče. Tato jednotka je jakýmsi prostředníkem na elektrickém vedení a může být umístěna kdekoliv na jeho cestě. Například v rozvodné skříni vedle pojistek, nebo naopak přímo u spotřebiče. Třeba v krytu stropního lustru, pokud nebudete chtít, aby na něj bylo vidět. A tento spínací aktor již bezdrátově komunikuje s ovladačem.

Vybrat si můžete i podobu spínače. Může připomínat klasický nástěnný vypínač, který je možné umístit – přilepit nebo přišroubovat – zcela libovolně podle možností a potřeb v místnosti nebo ve venkovním prostoru. Limitem je pouze vzdálenost od spínací jednotky, jež však může být až 160 metrů. Takže limitem pro naprostou většinu případů použití fakticky není. Namísto vypínače je možné použít i dálkový ovladač, který může mít například podobu praktické klíčenky. A mít tak tuto stále u sebe třeba pro otevírání vjezdové brány nebo garážových vrat.

 Sety RF

 Základní set (RFSET-SW2-Z1 ) obsahuje spínací aktor s jednou funkcí (zapnout/vypnout) a 2-tlačítkový nástěnný ovladač (vypínač). Tento základní set je ideální například pro instalaci světla v pokoji a je možné jej podle potřeby doplnit o další nástěnné vypínače nebo dálkové ovladače. Pro účely vzdáleného otevírání například garážových vrat je k dispozici set, který namísto nástěnného vypínače obsahuje klíčenku (RFSET-SK-Z1). Pro pokročilejší instalace jsou určeny sety obsahující multifunkční aktory, který vedle základní funkce vypnout/zapnout nabízí také funkci impulzního relé nebo časové funkce tzv. zpožděného rozběhu či návratu. K dispozici jsou v těchto setech 4-tlačítkové nástěnné ovladače.

Bezdrátové řešení pro rekonstrukce bytů a domů

Bezdrátové vypínače a ovladače RF jsou řešením typicky pro rekonstrukce bytů a domů, kdy současné umístění vypínačů nevyhovuje potřebám nově zrekonstruovaných místností. Umožní totiž zachovat původní elektroinstalaci bez nutnosti stavebních úprav v podobě nového vedení spojeného se „sekáním zdí“. Běžným technickým řešením je umístění spínacího aktoru do krabičky po původním vypínači, který je možné zakrýt, a umístit nový vypínač kamkoliv, kam to rekonstruovaná místnost vyžaduje.

Uvedené sety jsou ideální pro prvotní instalace. Všechny obsažené prvky jsou plně kompatibilní se systémem iNELS RF Smart Home a je možné je libovolně rozšiřovat a doplňovat. Sety iNELS RF tak můžou být základem nového chytrého domu. Informace o systému iNELS RF, jeho dalších funkcích a prvcích naleznete na www.inels.cz.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Projekty bytů, Projekty domů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.