Kvalitní nábytek za kačku: Ověřené tipy, jak ušetřit při zařizování interiéru

Chcete zařídit nové bydlení co nejlevněji a zároveň zachovat maximální možnou kvalitu nábytku? Projděte si tipy bytových designérů a prodejců.

Dejte si na čas

Ať už vybavujete celý byt či dům, nebo jen jeden pokoj, dejte si na výběr dost času. Pečlivé plánování a proměření vás zachrání před nákupem zbytečností nebo dokonce úplně špatným výběrem.

Zvolte metodu tzv. postupného nakupování. Brání nárazové investici v řádu desítek tisíc a dá vám přehled o tom, co všechno doma chybí a bez čeho se naopak obejdete. Začněte nejdůležitějším nábytkem, jako je postel, jídelní stůl nebo šatní skříň. Teprve později přecházejte k méně potřebným kusům.

Vybírejte z hotových kolekcí

Abyste zachovali jednotný styl, nakupujte nábytek od stejného výrobce. Oblibě se těší kolekce nábytku, které si sami kombinujete na míru prostoru, kam patří.

Například v populárním Provence nebo Royal stylu hravě zařídíte ložnici, kuchyň i obývák. Zařízení interiéru v designu francouzského či britského venkova vás díky sériové výrobě vyjde výhodně. Krásnou šatní skříň seženete od cca 3 000 Kč, postel za necelých 5 000 Kč.

V moderním dekoru v obchodech objevíte hned několik variabilních kolekcí. K nejoblíbenějším v současnosti patří nábytek Montana nebo kolekce Top.

V už hotových sestavách najdete i zástupce retro stylu, který se znovu vrací do módy. K nejoblíbenějším patří nábytek prodávaný pod názvem Kora. Vizuálně je k nerozeznání od drahého tmavého masivu a přitom vyjde na zlomek ceny. Například bytelnou komodu jako ze zámku seženete od necelých 3 000 Kč.

Nechte si poradit

Dobré obchody a e-shopy vám s výběrem zdarma pomohou. Nejen že vydělají na vašem nákupu, ale hlavně zamezí stížnostem, reklamacím a zbytečným vratkám nábytku jen z důvodu špatného výběru.

„Denně radíme i několika desítkám zákazníků. Ať už s výběrem konkrétních kusů, tak i zařizováním celého pokoje či bytu. Díky zkušenostem odhadneme, co kam sedí a co naopak dohromady nepůjde. Troufám si říct, že tak zákazníkům ušetříme spoustu peněz a času,“ říká poradkyně nákupu Petra z e-shopu nábytek Tempo Kondela.

Je jedním z řady českých e-shopů zaměřených na prodej levnějšího nábytku.

Plánujte

Postupné zařizování s sebou může přinést i určité nevýhody. Obzvlášť pokud se necháte strhnout na první pohled výhodnou nabídkou a zakoupíte nábytek, který nepotřebujete, nebo se vám ke zbytku interiéru nehodí.

Proto vše předem naplánujte a rozvrhu nákupu se držte. Dbejte přitom nejen na svůj rozpočet, ale také na velikost interiéru, jeho dispozici a jednotný styl.

Buďte minimalisté a myslete dopředu

Dejte přednost nadčasovým kouskům, které se vám budou líbit i za 20 let. Odnaučte se nakupování zbytečností. Bydlení si zařiďte jen věcmi, které aspoň jednou měsíčně využijete.

Zachraňte starý nábytek

Toužíte po moderně zařízeném interiéru? Nechte zachovalé kousky renovovat, nebo se vrhněte do práce sami. Stačí je zabrousit, natřít a nalakovat nebo polepit. Nový život tak můžete vdechnout komodě po babičce, ošoupanému stolu i poličce s uraženým rohem. Pohovce zase často stačí jen nový potah a je znovu jako nová. To samé u postele, mnohdy stačí trocha údržby a výměna staré matrace.

Volte levnější materiály

Dřevěný masiv je sice velmi odolný a vydrží i několik generací, ale moderní dýha a lamino mají také poměrně dlouhou životnost. Navíc jsou podstatně levnější než přírodní dřevo, a při vhodně zvoleném dezénu od dřevěného materiálu téměř k nerozeznání. Výhodou levnějších materiálů je také snadnější a rychlejší údržba.

S trochou plánování a rozvahy tak ušetříte až desítky tisíc korun, aniž by trpěla funkčnost nebo kvalita. Moderní ložnici vybavíte klidně od 17 000 Kč, obývák a dětský pokoj i levněji.

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.