Stěhování bytu? Může být i zábava!

Stěhovací pracovníkStěhování bytu nebo domu je často stresující a vyčerpávající běh. Přebírání, balení, demontování, plánování rozpočtu stěhování a všech nákladů.. Po nastěhování do nového bytu musíte navíc oznámit zaměstnavateli, pojišťovně, bance a všem institucím změnu adresy atp. Může ale být stěhování i vzrušujícím zážitkem? S tím správným přístupem, vhodným plánováním a včasnou přípravou nového bydlení ano! Pojďte s námi prozkoumat, co byste měli o stěhování vědět a na co si dát pozor.

Plán stěhování rovná se půl vítězství

Ještě před tím, než začnete balit své věci do krabic, je dobré promyslet, kolik můžete do celého procesu investovat finančních prostředků. Je třeba počítat s případnými náklady za stěhovací firmu, za úklid, za benzin, za obalový materiál, za likvidaci nepotřebného nábytku nebo zařízení, na ušlý zisk, pakli-že podnikáte atp. Naplánujte proto, jakou formu stěhování bytu zvolíte a vytvořte si odhadovaný rozpočet.

Předem se vyplatí také připravit časový plán stěhování. Je jen na vás, jak detailní bude. Vyberte přesné datum a směřujte k němu všechny úkony a činnosti. Víte, že máte ze zákona pro stěhování bytu nárok na volno? S předstihem si volno na stěhování v práci u svého zaměstnavatele naplánujte. Pokud se chcete stěhovat byt svépomocí, rozhoďte sítě a požádejte o pomoc své přátelé. Ze zkušenosti doporučujeme oslovovat jen ty, kteří opravdu přijdou …

Ať už zvolíte pro stěhování jakoukoliv cestu, v každém případě se nespoléhejte, že vše zařídíte v posledním týdnu nebo snad proboha víkendu.

Výběr stěhovací firmy

Pakliže jste se rozhodli pro stěhovací firmu, poptejte ji co nejdříve. 8 týdnů předem by vám mělo zaručit snadné nalezení termínu. Chcete-li ušetřit za stěhování, hledejte termín mimo hlavní stěhovací sezonu (léto) a mimo víkendy. Vždy se snažte oslovit firmu se sídlem ve vašem okolí a hlavně prověřte, že má společnost skutečně fyzicky existující sídlo. Všímejte si komunikace, prověřte si stěhovací recenze na internetu i Facebooku. V praxi i levná stěhovací firma může být solidní, ale musíte filtrovat a prověřovat. Víte jak to je s důvěřováním 🙂

Ty stěhovací firmy nabízející své služby výhradně online nepoptávejte. Mohli byste naletět podvodníkům a přijít tak o penize. Takovéto stěhovací firmy vám často slíbí cokoliv, jen aby získali zakázku. Na konci stěhování se pak nestačíte divit, co po vás budou požadovat za cenu.

Šatní box na stěhování

Příprava věcí na stěhování

Včasná příprava má smysl! Nachystat předem můžete nejen stěhovací krabice, ale také bublinkové folie, noviny na zabalení křehkých maličkostí, nebo třeba lepicí pásky a popisovací fixy. Vyplatí se vytvoření seznamu stěhování předem, kdy máte čas si vše bez stresu promyslet. Díky stěhovacímu seznamu pak nezapomenete na žádnou maličkost a celé balení bude mnohem organizovanější. Pokud už nyní víte, že vaše stěhování bytu bude trvat déle, než jeden den, rezervujte si teplou postel u své rodiny nebo přátel. A pokud náhodou neseženete, bude stačit hotel nebo penzion na nezbytně nutnou dobu. Po těžkém stěhovacím dnu totiž oceníte horkou sprchu a čistě povlečenou postel.

Při samotném balení věcí a ukládání do stěhovacích krabic, vytřiďte, co již nepotřebujete. Máte jedinečnou šanci provést inventuru svých věcí, no není to paráda? Přebytečné věci můžete prodat, vyhodit nebo darovat. Tento krok můžete udělat i předem v rámci příprav. Některé stěhovací firmy vám pomůžou s odvozem a likvidací nepotřebného nábytku, elektra, oblečení, nádobí apod.

Praktickým tipem je pak příprava 2 speciálních krabic, které byste měli odlišit od ostatních a mít je vždy při ruce. První je tzv. „stěhovací krabice na první noc“ – do ní uložte vše, co budete potřebovat, abyste prožili klidný první večer v novém bydlišti – kartáček na zuby, pastu, pyžamo, ručník atp. Do druhé stěhovací krabice připravte vše, co vám pomůže rozbalit zbývající krabice – nůžky, nůž ale také všechny klíče, papír a tužku, nabíječku na telefon atp.

Pokud máte rozměrný nábytek jako je šatní skříň, velká sedačka, postel, obývací stěna aj., seriózní stěhovací firma vám pomůže s její přípravou, případně demontáží. Stěhovací pracovníci jsou zvyklí, mají zkušenosti a jistě vám rádi nábytek v novém bytě znovu smontují.

Demontáž sedačky

Před klíčovým datem nezapomeňte také ukončit veškeré renovace a opravy v novém místě bydliště. V momentě, kdy se nastěhujete, budete pravděpodobně chtít investovat veškerou energii a čas na zabydlení a zvelebení nového hnízda. Protože pro vás bude obtížnější zorientovat se ve všech svých ještě zabalených nebo polo vybalených věcech, je praktické také připravit předem několik kopií klíčů od nového domova. Snadno se vám totiž může stát, že klíče zabouchnete, zapomenete nebo uložíte někam, kde je pak nebudete moct najít. Před samotným nastěhováním do nového bytu se také ujistěte, že je byt dostatečně bezpečný. To zahrnuje kontrolu kouřových hlásičů, zabezpečené balkonové dveře proti vniknutí, kvalitní vstupní dveře atp. Do této fáze stěhování spadá také přepis všech energií na nového majitele.

Konečně v novém bytě               

Pokud jste využili k přestěhování svých věcí stěhovací firmu, nejprve zkontrolujte, že byly všechny vaše věci doručeny, jsou viditelně nepoškozené a nepoškrábané. Za kontrolu zodpovídáte vy a na pozdější reklamace pravděpodobně nebude stěhovací firma brát zřetel. Najdete-li některou z vašich věcí poškozenou, oznamte to firmě bez prodlení. V novém bytě  nastartujte proces zabydlování a vybalování co nejdříve. Neotálejte, ale také neotvírejte všechny stěhovací krabice najednou. Začněte od nejvíce potřebných věcí každodenní potřeby a pokračujte až k dekorativním předmětům s nízkou nebo nulovou funkčností. Snažte se vytvořit systém, který vám umožní uskladnění použitého a již nepotřebného balicího materiálu (stěhovací krabice, folie,..). Vše se vám bude ještě v budoucnosti hodit. Často opakovanou chybou je také plánování finálního úklidu až na konci procesu vybalování. S tímto přístupem se může snadno stát, že vás všudy přítomný chaos pohltí a demotivuje vás od dalších úkonů, které budete nuceni dělat s nelibostí. Místo toho zvolte menší dílčí úklidy tak, aby pro vás bylo příjemné se vracet k rozdělané práci.

Na rozdíl od stěhování kanceláře, je pravděpodobné, že se spolu s vámi do bytu stěhují i děti nebo domácí mazlíčci. Berte v úvahu, že i jim způsobuje změna prostředí stres a berte na ně ohledy. Mějte plán, jak jim stres ze stěhování co nejvíce zpříjemnit tak, aby pro ně celý proces byl co nejméně rušivý.

K posledním krokům patří ohlášení změny bydliště zaměstnavateli, bankám, pojišťovnám a všem dalším institucím u kterých jste registrovaní. Změna sebou nese i nové údaje v dokladech. Nezapomeňte po stěhování bytu na jejich aktualizaci.

Jako závěrečnou a poslední aktivitou by pak měla být veselá kolaudace nového bydlení se všemi přáteli a blízkými. Bravo, máte stěhování za sebou. Vítejte doma!

Stěhovací vůz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Interiér. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.