Koutek dobrých nápadů

marmeláda

  1. Slíbená marmeláda z cukety

Oloupanou cuketu (asi 50 cm dlouhou), zbavenou jádřince, nakrájejte na kusy, přidejte šťávu z jednoho citronu a nahrubo rozmixujte; hmotu přendejte do hrnce, přidejte 200 ml pomerančového sirupu a několik drobně nakrájených pomerančů (jen dužinu bez slupek, avšak nepatrné kousíčky kůry nejsou na škodu – ale jen velmi opatrně, aby marmeláda kůrou nezhořkla); pak přidáte podle svého uvážení skořici, hřebíček, fenykl a badyán (případně perníkové koření) a přisypete Gelfix, obsahující pektiny z jablek, smíchaný s troškou cukru a vaříte jednu minutu. Poté dosypete zbytek cukru (jeho celkové množství najdete na Gelfixu) a za stálého míchaní vařte asi 5 minut. Želírovací schopnost vyzkoušíte tak, že kápnete trochu marmelády na talířek, kde by měla po vychladnutí ztuhnout. Dodržíte-li návod na Gelfixu Klasik, anebo Gelfixu Extra, kde je uveden poměr ovoce a cukru, měla by vám vzniknout marmeláda v optimální konzistenci. Do základu, který vám cuketa poskytne, můžete přidat třeba na větší kusy nakrájené jahody a jahodový sirup, čímž vám vznikne džem; využít můžete ale i jiné ovoce, které máte k dispozici. Uvedené „zimní koření“ přidejte jen v případě použití pomerančů či jablek. Můžete rovněž přihodit i malé množství drobně nakrájené dýně – zůstanou z ní pevnější nerozvařené kousky a váš výtvor se bude podobat džemu.

  1. Příčky v bytě

Máte-li panelákový byt, můžete si místnosti zvětšit či zmenšit šikovným posunutím příček. Příčky bývají většinou z materiálů snadno vybouratelných, některé se dají vyřezat. A tak si můžete třeba spojit kuchyň s obývacím pokojem v jednu prostornou a vzdušnou místnost, můžete zmenšit ložnici a zvětšit například dětský pokoj. Anebo větší dětský pokoj naopak přepažit tak, aby vaše děti měly svoje soukromí. Na nové příčky se většinou používá sádrokarton; můžete tak vytvořit novou a jedinečnou dispozici zevšednělého bytu.

  1. Chytré spotřebiče

Tyto spotřebiče se stále víc a víc rozšiřují v našich domácnostech. Jde o technologii, která umí propojit všechny domácí spotřebiče v jeden celek. Pomocí smartphonu můžete třeba cestou ze zaměstnání zapnout a předehřát troubu, do níž po návratu vložíte potraviny a večeře je raz dva. Nebo na dálku zapnete pračku, a to v době, kdy vám běží levnější tarif elektrického proudu. A tak to může být i s televizí, klimatizací, anebo třeba s hudbou – vše můžete nastavit tak, aby přístroje pracovaly za vaší nepřítomnosti, anebo tehdy, kdy můžete ušetřit energie.

  1. Odpad z domácností

Třídit domácí odpad už jsme se jakžtakž naučili. Stále velké procento domácností však některé zbytky stále vylévá do dřezu, anebo vyhazuje do klozetové mísy. Co se týká tekutin, máme konkrétně na mysli přepálený olej z pánví či fritézy. Ruku na srdce – kam použitý olej vyléváte vy? Často opravdu končí v toaletě nebo kuchyňském dřezu. Tímto konáním se jednak poškozuje odpadní potrubí a hlavně je silně narušen mechanický proces čištění odpadních vod. Kam tedy s ním? Olej je vhodné uzavřít do lahve a odnést do sběrného dvora; také u čerpacích stanic bývají nádoby s vyjetým motorovým olejem, kde můžete „ten svůj“ odevzdat; v krajních případech můžete olej dát do směsného komunálního odpadu, ale také v uzavřené lahvi. Dalšími nešvary našich domácností je odhazování dámských hygienických potřeb, vatových tyčinek a vlhčených ubrousků opět do klozetů. Někdo tam dokonce hází zbytky potravin, směsi z domácích drtičů odpadu a také léky! Zkuste se zamyslet nad tím, zda to není i váš případ! Jestliže je prokázáno odvádění takových odpadních vod do kanalizace, hrozí fyzické osobě až 100 tisíc korun pokuty, právnické osobě až 200 tisíc korun. Zkusme si víc vážit čisté vody a přírody celkově a buďme ochotni udělat pro tuto věc alespoň to samozřejmé minimum!

  1. Jak odstranit vodní kámen?

K tomu slouží odstraňovač vodního kamene neboli změkčovač vody. Nejznámějším typem je Kalk – Turbo, přístroj se systémem dvou cívek, který změkčí vodu frekvenčně modulovaným magnetickým polem.  Pracuje tedy bez jakékoliv chemie – základním principem je srážení vápenatých solí pomocí střídavého magnetického pole. Přístroj dokáže zamezit vzniku kamence ve vodovodním potrubí i ve spotřebičích, k němu připojených a již usazený vodní kámen umí odstranit.  Změkčená voda je vhodnější například pro zálivku, při praní se vám sníží spotřeba pracího prášku, při úklidu spotřeba mycích prostředků. Tento výkonný systém je určen k montáži na přívodní potrubí. Při použití na kovovém potrubí má zařízení antikorozní účinky.

  1. Znáte jedlou kopretinu?

Chrysanthemum coronarium – kopretina věncová neboli jedlá chryzantéma. Má velký obsah vitamínů – zejména provitamínu A, minerální látky a silice a patří mezi zeleniny s výbornou jemnou chutí i vůní. Lze ji upravovat jako salát, nebo jako špenát či přílohu k masu. Pěstovat jedlou chryzantému je možné ve všech klimatických podmínkách a jakékoliv půdě. Osivo vysévejte průběžně od jara do podzimu přímo na vyčleněný záhonek (na zimu si ji můžete pěstovat v truhlíku nebo květináči). Po osmi týdnech rostlina dosáhne kolem 25 cm a budete-li ji pravidelně seřezávat, rychle doroste a můžete ji sklízet opakovaně. Vyšší rostlinky se dobře rozvětvují. Ke konzumaci je možné použít chrysanthemum coronarium již po pěti týdnech, kdy je rostlina vysoká kolem 8 centimetrů. Je ideální ke kombinaci s rajčaty.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Interiér, Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.