Jak správně vybrat dřezovou baterii?

K tomu, abyste si vybrali tu správnou dřezovou, neboli kuchyňskou baterii, je důležité především vědět, jaké baterie se dnes vyrábějí. O výrobcích všeho druhu, tedy i o vodovodních bateriích byste měli být před koupí dostatečně informováni. V současnosti se vyrábí mnoho typů kuchyňských baterií, a to z různých materiálů, které mají odlišné vlastnosti; proto je potřeba při výběru zvážit nejen typ a cenu, ale především materiál, který se bude vzhledově hodit k vašemu dřezu, který se bude snadno čistit a udržovat a který si zachová kvalitu a dlouhou životnost.

Víte tedy jaký materiál kuchyňské baterie zvolit?

Naštěstí jsou časy, kdy jste sehnali pouze jeden druh kuchyňské baterie, dávno minulostí. V současnosti se používají na jejich výrobu materiály klasické, ale i některé nové druhy:

  • ; kdyby třeba došlo i k sebemenšímu poškození povrchu, začne baterie korodovat a na rezivých skvrnách se uchytí bakterie i další mikroskopické nečistoty, takže už nejde jen o vzhled, ale také o hygienu. Na trhu jsou dostupné i baterie z nerezové oceli se zvýšenou odolností proti korozi – jedná se o slitinu železa a uhlíku a přidáním chromu, niklu nebo manganu se docílí korozivzdornosti. Při čištění je nutné, abyste nepoužívali abrasivní prostředky, ať už je to třeba písek na nádobí nebo drátěnka. Právě tyto hrubé a drsné prostředky mohou způsobit mechanické poškození povrchu baterie. Výhodou baterií z nerezové oceli je jejich nízká pořizovací cena, ty nejlevnější druhy stojí kolem 500 korun. Další výhodou je snadná údržba – stačí je omýt běžným prostředkem na nádobí a potom je do sucha utřít. Docílíte tak pěkného lesku a udržíte dlouhou životnost baterie.
  •  což je slitina mědi a zinku, se používá zejména při výrobě baterií v retro stylu, může však být i základem pro následnou povrchovou úpravu, a to pochromování. Mosazná baterie má jednu nevýhodu, a to je poněkud nesnadná údržba. Za nějaký čas se na výrobku začne tvořit měděnka, a to v podobě ošklivých černozelených skvrn. Někdo baterii neleští, nechá ji měděnkou potáhnut celou a tento „zvláštní druh patiny“ se může dobře hodit třeba k retro kuchyni. Ten, kdo chce mosazné baterii navrátit její původní lesk, může smíchat ocet s jemnou kuchyňskou solí a zašlá místa bude opakovaně potírat. Nakonec baterii opláchne čistou vodou a utře do sucha. Zbytky měděnky lze ještě dočistit plavenou nebo strouhanou křídou a nakonec baterii vyleštit.
  • Keramika a porcelán
  • Granit
  •  – jedná se o velmi luxusní vzhled; pozor je potřeba si dát při čištění těchto dvou různých materiálů.

Typy kuchyňských baterií

Dnešní výrobci se, kromě pestrosti materiálů, mohou pochlubit i škálou různých typů, a to jsou:

  •  – ty mohou být klasické, případně podomítkové, dále pákové či kohoutkové; výběr závisí na dispozici kuchyně, tj. především na přívodu vody a přístupu k němu, na tom, jak moc chcete sekat do zdi, a podobně
  •  mohou být zabudovány do pracovní desky, anebo přímo do dřezu – záleží na přístupnosti ke dřezu nebo pod něj, zda a jak chcete vyřezávat pracovní desku, atd.; tento druh může být opět pákový nebo kohoutkový (růžicový)
  •  baterie? kohoutková baterie je zajímavější z estetického hlediska, ale páková baterie je výhodnější z hlediska funkce – především jde o značnou úsporu vodu (kupříkladu při čištění zubů pákovou baterii v mezičase vypnete, u kohoutkové obvykle necháte vodu téct, protože vám chvíli trvalo než jste nastavili správnou teplotu; páková baterie je lepší i pro děti – u kohoutkové by se mohly snadno opařit, u pákové vědí, co znamená nastavit ji na „střed“
  • C; vodu však můžete mít i teplejší – jednoduše zmáčknete bezpečnostní pojistku a voda vám poteče v požadované teplotě; termostatická baterie je tedy vhodná především v rodinách s malými dětmi; a jak termostatická baterie funguje? obsahuje speciální ventily, fungující na principu kapaliny a vosku, anebo dvou kovů – jsou to tzv. bimetalové termostaty, kde se využívá rozpínavost těchto látek při průtoku teplé vody; termostatické baterie mohou být i podomítkové s velmi moderním designem – jestliže právě rekonstruujete kuchyň, anebo stavíte dům, zkuste použít
Příspěvek byl publikován v rubrice Koupelny, Kuchyně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.