Výstavba zahradní pergoly

Chceme-li si odpočinout na zahradě, můžeme využít lavičky, lehátka a židle k tomu určené. Co však dělat, když se nedá vydržet na úporném slunci? Připravovat a zase sklízet velký zahradní slunečník, anebo být raději doma?! Anebo když opravdu fouká či poprchává a my přesto chceme zůstat venku? Ke jmenovaným účelům se nejlépe hodí pergola nebo altán. Jsou to vkusné zahradní stavby, příjemné a praktické pro venkovní pobyt a také dokáží uchránit naše soukromí před zvědavým okolím.

A protože stavba pergoly je podstatně jednodušší, začneme s ní. A právě proto, že se nejedná o náročnou stavbu, může se do ní pustit téměř každý domácí kutil.

Jestlipak víte, kde vlastně pergoly vznikly? Tyto stavby mají pravděpodobně svůj původ už ve starém Římě. V historických zahradách stály pergoly na pevných a mohutných kamenných sloupech. U velkých usedlostí ve středomoří stávaly zase dřevěné pergoly, zkrášlené růžemi a vistáriemi, u cest.

Ale i u nás, v běžných zahradách, už máme zkušenost s pergolami také dost dlouho. Tato drobná stavba má totiž hned dvě funkce, a to jako odpočinková zóna – pergola totiž přímo vybízí k posezení, a pak je vynikající oporou pro popínavé rostliny, především třeba pro vinnou révu, nebo kiwi. Pergola může stát u domu (využita je jedna strana obvodové zdi domu, nejlépe tak, aby se v pergole stala stěnou severní, případně severozápadní), může propojovat dům se zahradou a může stát i samostatně. Velikost a tvar pergoly volíme tak, aby dobře zapadala do celkové koncepce zahrady.

V dnešních zahradách a u rodinných domů mají největší oblibu pergoly dřevěné (někdo však dává přednost kovu, bambusu či polykarbonátu).

Při výstavbě pergoly je důležité vybrat vhodné místo a stavbu pevně ukotvit. Nosné sloupky (trámy, dřevěné kůly, hranoly, apod.) se musí dokonale upevnit, aby se k nim daly připojit vodorovné prvky. Při tom je nutné používat vodováhu a hlídat, zda jsou vertikální i horizontální prvky v rovině. Jen tak budeme mít dobrý a pevný základ. Nejstabilnější pergola vznikne samozřejmě při využití jedné domovní zdi, jak už bylo výše zmíněno. A nemusí to být jen zeď rodinného domu, pergola může být upevněna ke stodole, přístřešku, garáži, dřevníku, a podobně.

Samostatně stojící pergola by měla mít pevnou základovou desku, jejíž spojení se svislými dřevěnými prvky, by celou stavbu zpevňovalo.

Základní nosné dřevěné sloupky by měly mít průřez minimálně 10×10 cm, masivnějším dřevem se rozhodně nic nezkazí. V zemi by sloupky měly být usazeny do betonu, anebo je možné použít nosné kovové bodce, patky nebo zemní vruty, do nichž se sloupky zasunou. Vzdálenost sloupků by neměla být větší než 1,5 metru, aby nedošlo k „prověšování“ konstrukce. Při výstavbě masivní pergoly, by měly být zřízeny základy a sloupky by měly být zabudovány 60 – 80 cm v zemi.

Nemá-li pergola po dokončení očekávanou pevnost, lze ji zpevnit šikmými výztuhami.

Samostatné pergoly, stavěné v prostoru, je možné vyztužit zpevněním jedné boční stěny pomocí hranolů, prken, opěrných mřížek, atd. – stěna tedy nebude otevřená, ale jen částečně otevřená či plná. K ní můžete zasázet opět popínavé rostliny. Plnou stěnu situujeme vždy tak, abychom byli chráněni před povětrnostními vlivy.

Na závěr je zapotřebí se rozhodnout, zda bude pergola zastřešena úplně, anebo jen částečně, a také čím. Mohou se použít stropní trámy a mezi ně prkna – ale pod nimi bude víceméně přítmí. Dostatečné světlo zajistí zastřešení z průhledných polykarbonátových materiálů.

Nezapomeňme ani na povrchovou úpravu dřevěných částí pergoly: je možné volit lazurovací nátěry, popřípadě impregnační roztoky.

Pergola může sloužit i jako technický přístřešek – kupříkladu jako vkusné garážové stání, anebo na sekačku, kola, zahradní nástroje a nářadí.

Kdybychom chtěli pergolu stavět sami  bez předchozích řemeslných zkušeností, vyplatí se koupit stavebnicový systém pergoly, a to buď ze dřeva, nebo z hliníku. Pak nebudeme potřebovat žádné nástroje, nemusíme se zdržovat s opracováváním a přípravou materiálů – stačit nám bude kladivo, šroubováky, montážní klíče – no zkrátka jen to nejzákladnější nářadí. Stavebnicové dřevěné pergoly mají většinou sedlovou nebo pultovou střechu z hranolů, je však možné koupit pergolu i s obloukovou střechou, která je lepená z dřevěných profilů.

Hliníkové stavebnicové pergoly nás mohou uspokojit svou kvalitou a odolností. Ten, kdo by chtěl stavět pergolu na terasu, nejvíce ocení nízkou váhu celé konstrukce. Hliníková pergola se díky svému vzhledu hodí především k moderním rodinným domům.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.