Vaši domácnost i vaše zdraví pomůže ochránit odvlhčovač vzduchu

Ve starých či špatně odizolovaných domech se často vyskytuje nadměrná vlhkost. Mohou to být třeba jen sklepy, komory, garáže, ale vlhká může být i celá budova s domácností. Vysoká vlhkost způsobuje jednak škody na vybavení bytu, ale může mít i nepříznivý vliv na zdraví člověka.

Nadměrně vlhký vzduch poznají citlivé osoby pouhým dýcháním. Časem se ale vlhkost projeví hmatatelnými stopami, a to třeba: viditelnými plísněmi, na oknech se začnou srážet kapky vody, prádlo ve skříních začne divně zapáchat a v celém bytě se projeví takzvaný „lezavý chlad“. Přílišná vlhkost v domácnosti je líhní pro bakterie a plísně, jež mohou lidem způsobovat značné zdravotní potíže. Nejvíce jsou ohroženy děti – především kojenci, batolata a děti předškolního věku, astmatici, alergici a senioři; ti všichni mohou mít díky plísním, které většinou nejsou ještě ani vidět, dýchací obtíže, případně kožní onemocnění. Jestliže budete žít v domě nebo bytě s vysokou hodnotou vlhkosti dlouhodobě, nelze vyloučit, že si přivodíte chronické zdravotní problémy: může to být kožní či respirační onemocnění, chronická únava, chronická rýma, nespavost nebo bolesti hlavy, rozvoj alergií. Dlouhodobým působením vlhkosti dochází ke škodám na vybavení a zařízení domácnosti, ať už je to nábytek, podlahy, koberce či elektronika; umíte si představit, že si ráno oblékáte prádlo plné bakterií, či spíte v povlečení napadeném plísněmi? Nakonec může nadměrná vlhkost domu způsobit i poškození zdiva, nebo korozi železných prvků, a podobně. Naštěstí lze vlhkost vzduchu v domácnosti pomocí vlhkoměru dobře měřit a tak můžete sledovat, zda nepřekračuje hraniční hodnotu. V létě se doporučuje vlhkost 40 – 55 %, v zimě 45 – 60 %, maximální hodnota je 65%, ale ta je již skutečně hraniční! Omezit vlhkost ve své domácnosti můžete částečně i vy: větrejte často, avšak krátce, používejte odsavače par a ventilátory, při dešti a velkých mrazech větrejte minimálně. Když ani tato opatření nijak výrazně nepomohou, je nutné situaci řešit radikálně. Vhodným pomocníkem pro vás může být odvlhčovač, jinak řečeno vysoušeč vlhkosti. Tímto speciálním přístrojem odstraníte přebytečnou vlhkost vzduchu a můžete vysušit i zdivo. A nejen to – odvlhčovače vzduchu dokáží účinně odstranit nepříjemný zápach v domácnosti, zabrání tvorbě plísní a koroze a umí odstranit ze vzduchu i částice prachu a roztoče. Pokud jste se přesvědčili, že uvedený problém s nadměrnou vlhkostí se týká i vás – neváhejte a jednejte! Vhodný typ odvlhčovače zvolte podle velikosti prostor, které chcete vysoušet, dále můžete vybírat podle ceny nebo podle funkcí přístroje. Vysoušeče vlhkosti se dělí na domácí a průmyslové.

Domácí mívají nižší výkon, ale pro mnohé domácnosti bude dostačující. Například odvlhčovač Mini Sakura, který je určen do místností o výměře do 10 m2, jiné typy poslouží svým výkonem v místnostech do 50 m2; pak jsou tu přístroje luxusní a inteligentní, které sami dokáží určit optimální vlhkost a vlhkost vzduchu v místnosti jí přizpůsobí. Některé odvlhčovače mají ochranu proti přehřátí, anebo časovač – sami si nastavíte činnost po 6 – 12 hodinách; jiné přístroje vám včas oznámí, že mají nádržku plnou kondenzátu. Platí však pravidlo, že volbou výkonnějšího vysoušeče, dokážete výrazně zkrátit dobu vysoušení.

Průmyslové odvlhčovače mají opravdu vysoký výkon. Patří k nim kupříkladu elektronicky řízené vysoušeče vzduchu Master; ty jsou určeny především pro provoz v náročnějších podmínkách. Tyto přístroje jsou plně automatické a mají zabudovaný vlhkoměr. Umí pracovat v nepřetržitém provozu, lze k nim připojit hadici a tak odvádět větší množství kondenzátu. Odvlhčovače s UV lampou zase dokáží zničit bakterie a choroboplodné zárodky i zastavit některé hnilobné procesy. Tyhle výkonné vysoušeče se využívají například ve stavebnictví, ve velkých prádelnách a sušárnách, při vodovodních haváriích a jsou významnými pomocníky po záplavách, kdy je nutno vysoušet množství budov.

Týká-li se odvlhčování i vaší domácnosti, nezapomeňte, že není vždy nutné vysoušeč kupovat, ale že existují půjčovny těchto zařízení, kde vám odborně vyškolení pracovníci dobře poradí, který přístroj je pro vaše účely nejvhodnější, anebo přímo sami vysoušení provedou. Zajistí pro vás dopravu odvlhčovače přímo na místo, provedou jeho odbornou montáž, včetně čerpadla pro odvod kondenzátu.

Při výběru vhodného přístroje pro vaši domácnost je vhodné si položit několik následujících otázek:

  1. Chcete odvlhčit jednu nebo více místností?
  2. Jaký objem nebo plochu mají tyto místnosti?
  3. Mají tyto prostory pokojovou teplotu, což je 15 – 30°C, anebo jsou chladné, tj. 0 – 15°C?
  4. Chcete mít spíš nižší pořizovací náklady, anebo chcete ušetřit na spotřebě elektřiny?
  5. Je pro vás důležitá hlučnost přístroje, anebo vám na ní nezáleží?
  6. Jak vysoké máte stropy? Standardní výška je kolem 2,5 m; máte je vyšší?
  7. Sušíte prádlo v místnosti, kterou chcete odvlhčovat?
  8. Má se během odvlhčování vzduch pročišťovat vzduchovými filtry, anebo vám k neutralizaci zápachů postačí vysoušeč?
  9. Chcete, aby odvlhčovač fungoval delší dobu bez dozoru?

Podle odpovědí na tyto, ale ještě i jiné otázky, vám dokáže prodejce, anebo pracovník půjčovny vybrat optimální přístroj, přesně do vašich podmínek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.