Do moderní koupelny patří kvalitní koupelnový textil

Ručník, který neškrábe; osuška, která saje vodu; župan, který zahřeje; předložka před vanu, která izoluje chladno od podlahy. To všechno má v koupelně své místo. Když si je dobře vyberete, budou nejen hezky vypadat, ale i dobře sloužit.

Koupelnu najdete v každé domácnosti. Do sprchy nebo vany chodíme smýt těžkosti celého dne, zarelaxovat si a vyjít ven jako noví lidé. Po koupeli v horké vodě se těšíme, jak se osušíme osuškou, postavíme se na hřejivou předložku před vanou a zabalíme se do hebkého županu. Co když ale vůbec není hebký a nohy vám na studené dlažbě mrznou?

Špatně jste si je vybrali! Příště musíte vybírat lépe. Poradíme vám, na co se zaměřit a jak ručník, župan nebo předložku vybrat.

Na co se při výběru textilu do koupelny zaměřit?

Koupelnu bez ručníku a vanu bez předložky si už ani nedovedeme představit. Aby byly skvělým, a hlavně funkčním doplňkem, je třeba si při výběru koupelnového textilu dát pozor hlavně na materiál, délku vlákna a gramáž.

Gramáž je u ručníků a osušek dobrým vodítkem ke kvalitě, ale ne všemocným

Napoví vám o kvalitě, ale nedá se tím řídit stoprocentně. Většinou se doporučuje, aby ručníky a osušky měly gramáž v rozmezí 400-500 gramů na metr čtvereční. Setkáte ale i s nižší gramáží, přesto budou výrobky kvalitní. Proč?

Záleží na způsobu zpracování tkaniny a délce vláken. Bohužel, ne vždy údaj o gramáži najdete. Výrobci totiž nejsou povinní je uvádět. Pak se spolehněte na hmat. Kvalitu přeci poznáte.

Jak bude ručník nebo osuška absorbovat vlhko vám napoví délka smyček. Čím budou smyčky delší, tím je savost vyšší. Na druhou stranu – vlákna jsou křehčí.

Z jakého materiálu jsou vyrobeny?

Nejběžnější jsou ručníky a osušky z froté nebo bavlny. Vlákna dobře sají vodu, dejte si ale pozor, aby nezůstaly ve vlhké místnosti. Snadno zatuchnou.

Alternativou, u které zápach nehrozí, jsou osušky a ručníky s příměsí bambusu. Mají vyšší savost, navíc odolávají bakteriím a plísním. Mohou je používat i alergici.

V obchodech už jste se jistě setkali i s pojmem rychleschnoucí ručník. Je z mikrovlákna, opravdu dobře saje vodu a je lehký jako pírko.

Jak na výběr županu?

Župan do koupelny prostě patří. A to nejen pro děti, ale i pro dospělé. Pánský a dámský župan se liší velikostí, dětský bývá nejen menší, ale třeba i s pohádkovými motivy.

Nejlepší župany jsou z přírodních materiálů – 100% česaná bavlna, bambus, modalové vlákno. Zaujmou vás barevností, hebkostí a skvělou savostí.

A co předložka před sprchu nebo vanu?

Nevybírejte jen podle motivu a tvaru, ale i podle velikosti a materiálu. Ten by měl být jemný a příjemný, ideálně také savý. Přeci nechcete stát v kaluži vody. Když už budete předložky kupovat, sáhněte raději po té s protiskluzovou úpravou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Koupelny. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.