Pergola, obohacení vaší zahrady

Pergola může být obohacením vaší zahrady, která vám vytvoří velice pěknou atmosféru. Mimochodem je ideálním posezením a příjemné zastínění pro horké slunečné dny.

Pergoly se často staví pro oživení zahrady. Je umístěna na fasádě domu jako střecha nad terasou nebo samostatně na zahradě. Tím si získáte i trochu soukromí.

Chcete-li pergolu použít jako zastínění musíte si umět vybrat správné místo. V závislosti na tom, kde přes den nejvíce svití slunce. Také určení správné výšky je důležité, aby jste neztratïli výhled na celou zahradu. Většinou jsou  pergoly vyrobené ze dřeva či kovu. Záleží jen na tom, co se vám líbí a hodí k vaší zahradě. Mimo dřeva by jste také měli zvážit i drátěnku, kterou vedeme mezi sloupy obytné pergoly. Dodává to pěkný efekt a s popínavými rostlinami je to ideální kombinace. Pergoly také krásně vypadají, pokud jsou ověšeny květinami, které mohou být v jednotlivých květináčích. Máte rádi šťavnaté hrozny? Tak si rozhodně zasaďte několik hlav odrůd vinné révy. Dejte je k pergole umístěné na jižní straně , osluněné a dobře chráněné před větrem.

Pergoly si můžete vytvořit sami v různých velikostech, nebo koupit. Například si můžete vybrat mezi klasickými a moderními. Pergol je opravdu nepřeberné množství. Při výběru dřeva můžete zvážit, impregnované nebo voskované dřevo. Impregnované dřevo je horší pro životní prostředí a bude tak jak to vypadá v dohledné době zakázáno. Voskované dřevo je lepší pro životní prostředí a pravděpodobně vydrží déle. Můžete se také rozhodnout pro tvrdé dřevo, jako je balau. Jedná se o velmi trvanlivé dřevo, které má dlouhou životnost (asi 30 let) bez jakéhokoli ošetření.

Možná jste natolik šikovní, že si pergolu postavíte sami, ostatně prodávají se i jako skládačky. Nepatříte mezi kutily? Pak si najděte profesionály, kteří to udělají za vás. Plánujte včas za použití dostupných informací nebo si nechte poradit přímo u dodavatele, který díky zkušenostem a odborným znalostem vhodně doporučí zkonstruovat pergolu tak, abyste jste si ji co nejdříve a k plné spokojenosti užili.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.