Domkodomy ® – skloubení výhod rodinných domů, bytových domů a penzionů

Uplynulo 75 let od doby, kdy průkopnickému českému architektovi Ladislavu Žákovi vyšla obsáhlá odborná publikace Obytná krajina. A možná až nyní nastala doba, kdy by se mohly realizovat i jeho ideje „penzijního bydlení a rekreace v obytné krajině“. Řada současných trendů totiž napovídá tomu, že by konečně mohly být tyto návrhy veřejností pochopeny, přijaty a také realizovány.

Rádi byste i vy bydleli v kontaktu s přírodou, ve svém, levně a zdravě, a přitom nemuseli mít obavy, že sami nestačíte na údržbu celého domu nebo na splácení všech výdajů spojených s bydlením ve svém domě?

Potom jsou tzv.domkodomy způsobem bydlení vhodným právě pro vás. Slučují totiž výhody různých forem bydlení a vytváří příjemné a pestré prostředí pro život. Je to  bydlení bezpečné, pod kontrolou sousedů, takže se zde nikdo nemusí bát cizích lidí nebo se naopak bát samoty.

Ale nejen to. Jde o bydlení uprostřed zahrad, kvetoucích sadů a záhonů. Spíše než na elektroniku zde spoléháme na selský rozum a lidský cit. Na lidskou potřebu žít mezi lidmi a vzájemně si pomáhat a být obklopeni živou přírodou. Právě v organizované kooperaci více stavebníků a možnostech sdíleného vybavení vidíme možnosti, jak nejvíce v oblasti bydlení ušetřit, při zachování nadprůměrné kvality domu.

Jedná se také o jeden z prvních projektů klimaticky šetrné, uhlíkově neutrální obytné zóny u nás. Důraz je zde kladen nejen na soběstačnost v nakládání s energiemi, ale i v hospodaření s vodou. V době nouze o teplo nebo vodu může být tato lokalita zcela soběstačná, vystačit si s tím, co zde v minulých měsících vyrostlo nebo napršelo. Proto je zde kromě důrazu na dobré tepelné izolace přednostně využívána energie z místních obnovitelných zdrojů – vzduchu, země, slunce, větru i biomasy.

Celý areál bude ze všech stran obklopen pásem zeleně, složeného z okrasných i ovocných stromů. Důležitou zásadou je to, že domy nesmí být vyšší než vzrostlé stromy po obvodu areálu, nesmí chybět ani společný rybník.

Kde tento novátorský projekt můžete najít? Připravuje se v jižních Čechách a více informací o něm se dozvíte na www.radostnydomov.cz.

Autor návrhu: Ing.arch. Stanislav Kovář

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Financování bydlení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.