Osobní, nebo družstevní vlastnictví? Pomůžeme vám s výběrem

Pokud se chystáte koupit byt, narazíte v inzerátech na kolonku družstevní nebo osobní vlastnictví. Co to znamená a jaký je v pojmech rozdíl? Poradíme vám.

Za byt v družstevním vlastnictví zaplatíte míň

Jestli hledáte byt v rámci družstevního vlastnictví, stane se z vás vlastník členského podílu v bytovém družstvu. Tudíž byt patří družstvu, ne vám. Pokud tedy v inzerátu spatříte „byt v družstevním vlastnictví“, jedná se ve skutečnosti o prodej práv a povinností spojených s užíváním družstevního bytu.

Bytové družstvo se řídí stanovami, které nemusí všem vyhovovat, ale je nutné se jim podřídit. V případě závažného porušení totiž hrozí vyloučení z družstva a tím pádem i konec bydlení v daném bytě. Například se zde často objevuje zmínka o zákazu pronájmu třetím osobám bez souhlasu samotného družstva. Schválení také podléhají třeba stavební úpravy.

Před koupí družstevního bytu se proto dobře seznamte se stanovami a zvažte, zda vám všechna možná omezení vyhovují. Mezi výhody družstevního bytu patří nižší pořizovací cena a jednodušší způsob nabytí, protože vám například odpadnou starosti s katastrálním úřadem. Jako členové družstva budete také platit nižší daň z nemovitosti.

Osobní vlastnictví přináší větší svobodu, ale také zodpovědnost

O bytě sami rozhodujete a na rozdíl od družstevního vlastnictví platíte pouze za služby – vodné, stočné, elektřina, plyn – a přispíváte do bytového fondu. Na případné opravy jste ale sami, lidé s podílem v bytovém družstvu musí v případě větších zásahů žádat o povolení.

Byt můžete libovolně pronajímat nebo převádět vlastnické právo na jinou osobu. Nemovitost navíc snadno prodáte, tržní cena bude klidně až o 10 % vyšší oproti srovnatelnému družstevnímu bytu.

Tápete, jaký druh vlastnictví je pro vás nejvhodnější? Obraťte se na odborníky

Pokud se vám problematika družstevního a osobního vlastnictví zdá složitá, kontaktujte odborníky s bohatými zkušenostmi. Zkuste například developerskou společnost Finep, která se zaměřuje na prodej bytů v Praze a novostavby. Najdete u ní byty jak do osobního, tak družstevního vlastnictví. Využijte jejich služby a nechte si poradit od zkušených profesionálů, kteří s vámi proberou požadavky a pomohou s výběrem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Financování bydlení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.