Hledáte pro svůj projekt fasádu, jež podtrhne její módní vzhled? Vsaďte na hliníkovou fasádu!

Dostát současným požadavkům na moderní, ale zároveň funkční design se může zdát velmi složité. Zejména na opláštění budov jsou kladeny mimořádně vysoké nároky. Pokud chcete, aby na první pohled působila budova moderně a zároveň dosahovala mimořádné efektivity v oblasti energetické účinnosti, je vhodné zvážit hliníkovou fasádu.

Hliníkové fasády působí nadčasově

Nejen na komerční prostory jsou dnes od investorů kladeny požadavky, aby působily lehce a elegantně. Důležité tak je, aby byly bez zbytečných příkras a zároveň jejich opláštění poskytovalo možnost instalace velkých oken, jež prosvětlí interiér a dodá mu nádech luxusu. Kromě toho je za samozřejmost považována i rychlá realizace, opravdu nízká energetická náročnost, ale i přívětivost vůči životnímu prostředí.

Odpovědí na všechny tyto požadavky jsou lehké obvodové pláště, mezi nimiž hrají prim hliníkové fasády! Poprvé se začal tento trend výrazněji prosazovat v 60. letech. Samozřejmě, že užitné vlastnosti nebyly tak vyspělé jako dnes, ale jedná se o důležitý mezník moderní architektury.

První budova, které se dostalo hliníkovo-skleněného opláštění byla budova OSN, jež byla dokončena v roce 1952 a stala se tak historickým milníkem v architektuře.

V současné době jsou lehké obvodové pláště bytových, komerčních, ale i řady veřejných objektů tvořeny především hliníkovou konstrukcí a sklem. Právě postupné proměny, kterých fasádní systémy dosáhly, ukazují na skutečnost, že architektura je oborem, který prochází neuvěřitelně rychlým procesem evoluce.

Hliníkové fasády jsou současností, ale i budoucností architektury

Právě provoz budov a s ním souvisejí produkce CO2 je jedním z problémů, které se legislativa, architekti, ale i ekologové snaží společně vyřešit. Hliníkové fasádní systémy jsou skvělým nástrojem, jež může snížit dopad lidské činnosti na ekosystém a pomoci dosáhnout plánované uhlíkové neutrality.

To je také důvodem, proč se hliníkové fasády těší vysoké popularitě třeba ve skandinávských městech. Zde vznikají nové obchodní čtvrti, jež se pyšní různými designy těchto fasádních systémů.

Další skvělou vlastností, jež hliníkové fasádní systémy nabízejí, je jejich schopnost efektivní akustické izolace. Právě nadměrná míra hluku může vést k nárůstu stresové zátěže, nízké pracovní efektivitě, ale i zdravotním komplikacím.

Jak dosáhnout originálního vzhledu hliníkových fasádních systémů?

Ačkoli je nejrozšířenějším typem hliníkového fasádního systému bezesporu provedení sloupko-příčkové, jež znáte z obchodních čtvrtí měst, není však jediné a stavbě můžete dopřát i méně okázalý vzhled.

Zvolit si můžete i elementové systémy, jež často nesou název modulové či blokové systémy. Ty se vyznačují tím, že jsou téměř vždy navrhovány pro daný objekt v závislosti na představách architekta, ale i požadovaných užitných vlastností.

Opláštění budovy navíc můžete odlišit i pomocí různobarevných provedení konstrukčních prvků či krycích lišt. Díky tomu může i váš projekt získat originální a neotřelý vzhled!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Projekty domů, Stavba, Vytápění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.