Chybami se podlahy učí aneb Od vinylů k SPC a bio krytinám

Která podlahová krytina je měkká, na dotek příjemná, s dlouhou životností, odolností a jednoduchou údržbou, navíc dostupná v populárních dekorech imitujících přírodní materiály? Na tuto otázku ještě donedávna existovala jediná odpověď – vinyl. Krytina, která je stále oblíbenou volbou v soukromých i komerčních prostorách, už má ale své následovníky. SPC podlahy a bio podlahy si zachovávají výhody vinylů, díky zcela odlišným technologiím i materiálům použitým při výrobě poskytují ale i něco navíc. Nejdůležitější přidanou hodnotou je aspekt ohleduplnosti k životnímu prostředí, jedná se o krytiny 100% recyklovatelné.

Ačkoli bývají vinylové krytiny, SPC podlahy a podlahy ekologické často zmiňovány společně a občas dochází i k jejich záměně, jedná se o tři zcela rozdílné typy materiálů. Důvodem, proč bývají tak často spojovány, je fakt, že na počátku jejich zrodu byl vinyl. I když výrobci stále více zdokonalovali jeho vlastnosti, jednu z nich eliminovat nedokázali: Vinylové podlahy jsou stále vyráběny z plastu. Při hledání ekologičtějších variant se tak výrobci nutně museli vydat jiným směrem a našli nové možnosti. „Jednou z cest jsou tzv. SPC podlahy, jejichž základní složkou je kamenivo, tedy obnovitelný materiál. Další možností jsou tzv. elastické krytiny z biopolyuretanu, které jsou 100% ekologické,“ říká Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi (KPP), která nabízí bohatě zastoupený sortiment všech tří typů uvedených krytin.

SPC podlahy – pevné a tvarově stálé, přesto měkké a teplé na dotek

Krytiny SPC (z angl. Stone Polymer Composit), označované také jako SPC rigidy, jsou vyrobené ze směsi drceného kameniva – minerálů. Bývají proto nazývány podlahami minerálními (např. značky KPP, Wineo, Kährs či Arbiton). Kamenivo dodává těmto krytinám pevnost a ohebnost, pružnost zajišťují polymery. Při výrobě nejsou používána žádná změkčovadla neboli ftaláty ani jiné škodliviny. SPC podlahy jsou tedy zdravotně zcela nezávadné a zároveň 100% recyklovatelné. Jaké další výhody má tento typ krytin? Podlaha s minerálním jádrem je vysoce pevná, odolná vůči bodovému zatížení i celkovému opotřebení. „Proti vinylovým podlahám má také větší tvarovou stabilitu, přesto je měkká (oproti např. laminátovým podlahám), na dotek teplá, pružná, mírní nárazy apod. Z praktických výhod je třeba ještě zmínit, že většina SPC krytin je vyráběna již s integrovanou protihlukovou podložkou, což značně usnadňuje pokládku,“ dodává Milan Mrkáček.

Zatím nepřekonané bio podlahy

Na snaze eliminovat neduhy vinylových podlah vyrostly i tzv. ekologické podlahy nazývané také bio krytiny. „Na jejich výrobu se používají výhradně přírodní látky z obnovitelných zdrojů – ricinový nebo lněný olej a sádra. Nejsou použity žádné umělé přísady, žádná změkčovadla nebo chlór. Díky tomu jsou i tyto krytiny 100% recyklovatelné, bez jakéhokoli zápachu a bez emisí,“ vypočítává odborník z KPP. Na trhu je tento typ podlah zastoupen kolekcí Purline od výrobce Wineo.

Pokud jde o užitné vlastnosti, na prvním místě je třeba jmenovat skutečnost, že podlahy Wineo Purline spadají do nejvyšší zátěžové třídy. Bio podlahy Purline splňují vysoké hygienické nároky, jaké jsou na podlahy kladeny např. ve zdravotnických zařízeních, výzkumných pracovištích či školách.

Zpět k vinylovým krytinám

Nicméně i u vinylových podlah nazývaných také PVC (Polyvinylchlorid) u vinylu v rolích nebo LVT (Luxury Vinyl Tiles) u provedení v dílcích se technologický vývoj ubírá směrem k co nejekologičtějšímu materiálu a řada výrobců nahradila ftaláty jinými změkčovadly. Současné vinyly jsou tak již většinou bez ftalátů, a pokud už tento typ změkčovadel obsahují, je jejich množství zcela minimální a pro zdraví tak bezpečné.

Nabízí se otázka, proč se vinyly stále těší takové oblibě. „Je to především z důvodu, že nabízí dvě možnosti pokládky – plovoucím způsobem i celoplošným lepením. Zároveň jsou vinyly k dispozici v různých tloušťkách včetně tloušťky 2 mm, což je praktické např. při rekonstrukcích. K tomu jsou k dispozici i v provedení na HDF desce včetně integrované podložky. To maximálně zjednodušuje pokládku, zajišťuje krytině vyšší tvarovou stálost a rovněž pomáhá vykrýt drobné nedokonalosti podkladu. A pádným důvodem zůstává také cena – vinyly jsou při svých skvělých užitných vlastnostech nejlevnějším materiálem,“ vysvětluje Milan Mrkáček z Kratochvíl parket profi, která nabízí jak vlastní značky vinylových podlah, tak produkty výrobců Wineo, Kährs a mFLOR. Podle jeho slov je nicméně budoucnost PVC podlahových krytin nejistá, protože ekologičnost stavebních materiálů je pro výrobce i uživatele stále větší prioritou.

http://podlahyonline.cz
www.kpp.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.