Inteligentní domácnost snadno a levně

V dnešní moderní době neustále rostou požadavky uživatelů na pohodlí a zabezpečení domova. Mnoho lidí se rozhodne zvolit komplexní nákladnější systémy, které aplikují již při stavbě rodinného domu. Tyto řešení však vyžadují odborný kompletní projekt, včetně elektroinstalace, centrální jednotky a naprogramování. Běžně se tak uživatel dostane s náklady až ke stovkám tisíc korun.

Jako kompromis pro uživatele, kteří chtějí využívat moderní smart technologie, a přitom nesáhnout hluboko do kapsy, je k dispozici řešení chytré domácnosti, které lze realizovat svépomocí podle vlastních požadavků. Stačí k tomu telefon nebo tablet se systémem Android/iOS a připojení k síti WiFi (2,4GHz). Většinu WiFi zařízení nainstaluje i pouhý laik, případně je potřeba základních elektro znalostí.

Všechny WiFi produkty od výrobce Greenlux lze jednoduše ovládat pomocí mobilní aplikace Tuya, která umožňuje vzdálené ovládání i když jste mimo domov. Aplikace vám u každého produktu zpřístupní řadu užitečných funkcí, které se liší podle druhu zařízení. Interaktivní menu aplikace zajišťuje snadné párování každého produktu.

Bezpečnost je základ

Při tvorbě chytré domácnosti se o zabezpečení postará chytrý PIR senzor monitorující pohyb osob, vniknutí do domu vám oznámí dveřní a okenní senzory. Tím zvýšíte úroveň zabezpečení nejen v domácnosti, ale třeba i na víkendové chatě nebo v jiných méně obývaných prostorech.

V případě úniku vody nebo přítomnosti kouře vás akustickým alarmem informuje chytrý záplavový a kouřový senzor a tím získáte možnost zabránit větším škodám na majetku, v případě kouře i zdraví. Všechny tyto senzory informují i formou notifikace, která se vám ihned zobrazí na telefonu.

O nepřetržité monitorování venkovních a vnitřních prostorů se postarají chytré kamery. V rámci infračerveného nočního vidění budete mít dokonalý přehled i o tom, co se děje po setmění. Vnitřní kamery jsou vybaveny funkcí trasování pohybujících se osob. Díky tomu se kamera otáčí a celou dobu monitoruje osobu, která prochází v jejím zorném poli. Využitím oboustranného audiosystému lze i vzdáleně komunikovat se členy domácnosti nebo s domácími mazlíčky. V rámci těchto vlastností je možné kamery využít i jako dětskou chůvičku.

I běžné spotřebiče a osvětlení můžou být chytré

Při tvorbě chytré domácnosti můžete doplnit i elektroinstalaci, kterou lze bez větších zásahů také snadno vylepšit. Například pro účel ovládání osvětlení. Toho dosáhnete pomocí chytrých dotykových spínačů. Ty můžete vyměnit za dosavadní vypínače, které máte vestavěné do krabice. S těmito spínači můžete ovládat osvětlení jak dotykem, tak i vzdáleně nebo nastavovat časovače či odpočty pro ovládání osvětlení. Kromě vestavné varianty existuje i samostatný spínač, který lze instalovat přímo do elektrických obvodů a tím ovládat různé domácí spotřebiče, jako jsou ventilátory, ohřívače, klimatizace apod.

V případě zásuvek se nabízí varianta zástrčkových jednozásuvek a čtyřzásuvek se čtyřmi USB porty. S těmito zařízeními můžete proměnit běžné spotřebiče se zástrčkou na chytré a umožnit tak jejich vzdálené ovládání a kontrolu.

Pojďte svítit chytře a úsporně

V každé moderní domácnosti nesmí chybět i chytré osvětlení. Toho docílíte buď použitím chytrých vypínačů nebo můžete zvolit variantu chytrých svítidel, které je možné nejen spínat, ale i modifikovat vyzařované světlo.

Pro vestavnou montáž se nabízí LED CCT panel s možností libovolného nastavení teploty barev od teplé bílé až po studenou bílou barvu a jejich následné stmívání. Pomocí pokročilých funkcí můžete například nastavit chování svítidla tak, aby teplota barev odpovídala aktuálnímu venkovnímu spektru. Tím například večer omezíte modrou složku světla, která narušuje spánek.

 

Pokud máte rádi žárovkové osvětlení, poslouží vám varianta RGB LED žárovek, kde díky barevným LED čipům můžete dosáhnout kombinace až 16 miliónů barev.

V případě obliby LED pásků můžete využít variantu LED ovladačů, kterými můžete ovládat jak jednobarevné, tak i barevné LED pásky.

Zbavte se všech starých ovladačů

Dnešní moderní domácnosti překypují celou řadou spotřebičů, které ovládáme prostřednictvím ovladačů. Všechny ovladače, které používají infračervený signál lze jednoduše nahrát do aplikace. Tím vznikne možnost ovládání telefonem anebo hlasem.

 

V dnešní době stačí i pouze mluvit

Všechny produkty, kromě těch bezpečnostních, spolupracují s hlasovými asistenty Google Assistant a Amazon Alexa. To vám umožní pohodlné ovládání domácnosti jak telefonem, tak i hlasem. Můžete například pouhým hlasem vypnout a zapnout televizi, osvětlení, spotřebiče a jiná zařízení nebo měnit jejich specifické funkce.

Možnost automatizace

Stejně jako když se v dnešní době tlačí v průmyslu na automatizaci, tak se nezapomíná i na sekci smart home. Aplikace Tuya disponuje možností tvorby automatických funkcí, které jsou závislé na čase, počasí, venkovní teplotě, GPS poloze anebo na aktuálním stavu jiného chytrého zařízení. Můžete například automaticky zapnout ohřívač vody a topení již při cestě na chatu tím, že si nastavíte sepnutí chytré zásuvky při dosažení určité lokace. Osvětlení můžete spínat v závislosti na čase nebo západu slunce a tím vytvořit chytrý scénář, při kterém bude osvětlení automaticky svítit pouze za tmy. U záplavového čidla můžete v případě detekce vody nastavit automatické zapnutí čerpadla, které máte napojené na chytrou zásuvku. Možností je mnoho, stačí jen dát prostor vaší fantazii.

Detailní informace o každém produktu naleznete na internetových stránkách společnosti Greenlux – www.greenlux.cz v sekci SMART HOME.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, e - magazín StavbaBydlení, Interiér. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.