Jak větrat v jednotlivých ročních obdobích

Větrání v bytě, v domě nebo v kanceláři je celkem důležité. Je zajímavé, že většina lidí nevětrá správně, v zimě tak zbytečně přicházejí o teplo, v létě zase prostor nechávají zbytečně přehřívat. V tomto článku se podíváme, jak správně větrat v zimě i v létě.

Než však s tématem větrání začneme, shrneme pár faktorů, které s větráním tolik nesouvisí, ale ovlivňují klima a teplotu v domě. Jsou to především:

  • Okna a balkónové dveře. Když máte stará okna a balkonové dveře, kterými táhne, větrání moc řešit nemusíte. Spíše je lepší investovat do nových plastových nebo hliníkových oken a balkonových dveří, které budou lépe těsnit.
  • Stínící technika. Venkovní rolety nebo žaluzie udrží teplo za oknem a pomohou i s tepelnou izolací.

Vraťme se však k větrání. Větrat je potřeba kvůli osvěžení, vydýchanému vzduchu, nadměrné vlhkosti nebo zbytečnému horku. Větráním také bojujeme proti vzniku plísní. Jinak se však má větrat v zimě a jinak v létě.

 

Větrání v zimním období
Když je venku zima, větráním nám z domu uniká cenné teplo. Přesto je i v zimě nutné větrat. Ideální je větrat intenzivně, ale krátce, třeba 3x denně otevřít okno dokořán na 3 až 5 minut. Nejlépe otevřít dvě okna nebo okna a dveře a udělat průvan. Výsledek je ten, že se vymění vyhřátý vzduch, ale stěny, nábytek nebo podlaha se neochladí. Naopak špatný způsob je větrat delší dobu ventilačkou, protože vzduch se nevymění, jen uniká teplo, za které platíte. Kolem oken pak může vznikat plíseň kvůli srážení vlhkosti.

TIP: Přečtete si, proč (ne)používat mikroventilaci v zimě.

Větrání v teplém období
V létě nebo v dalších teplejších měsících se větrá spíše v noci nebo brzy k ránu než přes den. Ve dne je moc teplo, ale v noci dovnitř proudí chladnější vzduch. Když budete mít přes noc otevřená okna, hodí se používat i sítě proti hmyzu. Vyhněte se pak pořádnému větrání i pomocí průvanu po celý den, protože se dovnitř do domu dostává i spousta prachu a pylu, navíc se v opravdu teplých dnech dům spíše ještě ohřívá. Za letních nocí můžete konečně také využít ventilačku, která vám dům přes noc částečně vyvětrá a vám se bude lépe spát.

Optimální vlhkost vzduchu
Co se týká vlhkosti vzduchu, optimálně by se měla pohybovat v intervalu 40 – 60 %. Obecně proto platí, že je lepší sušit prádlo venku (což třeba v zimě není úplně možné), v létě třeba vařit ve venkovní kuchyni, abyste snížili vlhkost v bytě. Při sprchování nebo vaření je vhodné používat kvalitní ventilátor a digestoř.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.