Oblíbené LED lustry: proč je někdy lepší se jim vyhnout

Osvětlení domácnosti má svá pravidla. Například ne všude je vhodné designové svítidlo, někde je potřeba naopak jen minimalistický stropní LED panel. Stropní osvětlení je vhodné volit podle toho, co v místnosti děláme – od toho se odvíjí nejen umístění, ale také intenzita světla, jeho chromatičnost a další vlastnosti. Problematické jsou v tomto ohledu lustry, které mají historickou tradici a lidé se jich zbavují pomalu.

Proč je lustr problematický?

Jakékoli závěsné svítidlo, kterým je samozřejmě i lustr, opticky zmenšuje prostor. Určitě si vybavíte domácnosti, kde byl závěsný lustr ve všech místnostech. Pokud se jednalo o místnosti s vysokými stropy, nebyl problém. Nicméně všude tam, kde byly stropy už tak nízko (například klasické byty v panelovém domě), nevypadal závěsný lustr dobře a opticky ještě výrazně snížil strop.

Je dobré se předem zamyslet, kam je vhodné umístit závěsný lustr a případně se raději poradit s odborníky. Jedině tak bude vaše osvětlení domácnosti vypadat dobře a moderně.

Kromě toho závěsný lustr často překáží. Nejčastěji je umístěn uprostřed místnosti – a to může být při nízkém stropě problematické. Bude vám zavazet v mnoha případech, ať už při oblékání, procházení pokojem nebo třeba cvičení. Myslete na to, že závěsný lustr v kombinaci s nízkým stropem je zkrátka problematický a navíc opravdu nevypadá vůbec dobře.

LED lustry: závěsné lustry současnosti

Dnes se můžete setkat s takzvanými LED lustry – vzhledově ale vypadají jako klasické lustry. Měly by se tak řídit i stejnými pravidly. LED lustr je rozdílný pouze ve zdroji světla, kterým je v tomto případě LED technologie – například LED žárovka nebo LED zářivka. Takové osvětlení je až o 90 % úspornější než běžné žárovky, navíc má i další výhody.

Kam se naopak lustr hodí?

Pamatujte, že na závěsný lustr musíte mít prostor – čím větší je místnost, tím si můžete dovolit větší lustr. Závěsné LED lustry jsou tak vhodné například ve starých domech, které vynikaly vysokými stropy a jsou pro LED lustry jako stvořené. Případně pak v novostavbách, ovšem tady se zpravidla s vysokými stropy nesetkáte. Problémové jsou i běžné místnosti v panelovém domě, které mají standardní výšku okolo 270 cm – to je pro závěsné LED lustry hraniční.

Vhodné umístění LED lustrů pak může být jako sekundární osvětlení. V takovém případě už je možné s LED lustry pracovat i v případě nižšího stropu. Mohou osvětlovat jen část místnosti – například jídelní stůl nebo sedací soupravu. Pak vypadá závěsné svítidlo opravdu dobře, zvlášť, pokud je něčím unikátní, jako třeba designový LED lustr. Kromě velikosti daného světla je také důležité uvážit jeho intenzitu, možnost regulace, teplotu a účel dodává stavební inženýrka se zaměřením na dřevostavby a interiérová architektka Bára Baštová.

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.