Zámecká střecha pohledem z dronu

Zámek ve Staré vsi nad Ondřejnicí se po nedávné rekonstrukci zařadil mezi  nejkrásnější renesanční skvosty na území Moravy. Přesvědčit vás může i následující video natočené z ptačí perspektivy.

Zámek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí se nachází na pravém břehu řeky Ondřejnice. Jeho působivá sgrafitová fasáda poutá pozornost už z dálky. Osud této význačné památky poznamenala válka. Při osvobozování Ostravy v roce 1945 byl zámek poničen dělostřelbou a na podobě zámku se v poválečném období podepsalo hned několik více či méně citlivých oprav.

Dominantou nově zrekonstruované památky je replika  barokní cibulové báně, která byla poničena právě na konci 2. světové války. Na střechu z keramických pálených tašek Granát 11 byla osazena v letošním roce. Jak se můžete přesvědčit ze záběrů z dronu, mistři tesaři, klempíři a pokrývači odvedli při rekonstrukci střechy zámku opravdu velký kus práce a klobouk dolů před jejich řemeslnou zručností.

Velmi citlivý byl už samotný výběr krytiny. Starosta obce Ing. Dalibor Dvořák vysvětluje, proč si s v tomto ohledu dali s památkáři práci: „Pečlivě jsme vybírali odstín krytiny a porovnávali různé vzorky tašek v režné úpravě. Chtěli jsme, aby střecha působila v ploše co nejpřirozeněji, neměla zářivý odstín červené, ale červenohnědé. Nezávisle na sobě jsme se všichni shodli nad jedním anonymním vzorkem. Jak se následně ukázalo, šlo pálenou tašku Granát 11 od Bramacu.“

Režná úprava je základním provedením keramických, pálených tašek a de facto znamená bez povrchové úpravy. Na probarvení materiálu má vliv kvalita a složení surovin, ze kterých se keramické tašky vyrábí. Keramické tašky BMI BRAMAC v režné úpravě  skutečně disponují ve srovnání s jinými vzorky výjimečným odstínem a důvod je prostý. Výrobce je vyrábí ve výrobních závodech v Německu a jak je známo, německá ložiska jílovité hlíny se řadí k těm nekvalitnějším v Evropě. „Rovnoměrně probarvený keramický střep bez začernalých stop navíc svědčí o precizní technologii výroby a dobrém procesu vypalování. Keramické tašky se vyznačují abnormální tvrdostí, tvarovou přesností a při práci nepraskají,“ říká Roman Durák ze subdodavatelské firmy Střechy Durák Ostrava, která měla opravu střechy i přilehlé věže zámku na starosti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavba, Střechy, Video. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.