Rodinné kamenictví vozí materiál z Indie a Itálie

Živnostníkem Jihočeského kraje se stala Markéta Nováková, která vede s manželem firmu Jatvar ve Velešíně.
V prostorné hale leží stovky kusů přírodního kamene – žula, mramor, ale i některé méně obvyklé kousky z nejrůznějších koutů světa. Jednu desku právě řeže speciál-ní stroj. „Materiál získáváme hlav-ně z Itálie a Indie,“ upřesňuje Markéta Nováková, která převzala ocenění Moneta Živnostník roku pro Jihočeský kraj.

Rodinné podnikání odstartoval po revoluci její otec. „Tatínek koupil v privatizaci pomníkářství. Nejdříve se pracovalo jen s terasem, což je v podstatě umělý kámen. S příchodem mého manžela v roce 1996 jsme se ale začali více věnovat přírodnímu kameni a po letech ten umělý nakonec úplně opustili. Výrobní náklady byly pří-liš velké a ve srovnání například se žulou je jeho životnost minimální. Lidé to pochopili a raději volí přírodní materiál,“ popisuje Nováková.

V její kanceláři, která sousedí s dílnou, je slyšet hluk. Vydává ho stroj, jenž s milimetrovou přesností rozřezává jednotlivé kusy kamene na kousky. „Kupujeme jednostranně leštěné desky o různých rozměrech. Ty pak opracováváme. Nařezává je stroj a další má na starost leštění, ale úplně všechno se technikou dělat nedá,“ usmívá se.
Ruce jsou potřeba, když se do kamenů vyrývají nejrůznější detaily či nápisy nebo se opracovávají hrany jednotlivých desek. „Lidská práce je a bude vždy důležitá. Postupy se díky moderním technologiím za ty roky hodně změnily, ale některé věci zkrátka stroje nedokážou. Těch, kteří se opracovávání kamene věnují, ale ubývá,“ mrzí podnikatelku.

Velešínská firma Jatvar má nyní celkem čtyři zaměstnance. „Když je to potřeba, využíváme ještě externisty. Další lidi je ale problém shánět. Potýkáme se s tím dlouho-době. Teď jsme třeba museli odmítnout zakázku pro pražské metro, protože jsme to kvůli omezené kapacitě nebyli schopni zvládnout. Mrzí nás to. Řemeslo se někde stále učí, ale obory se postupně spojují či ruší. Přitom je to krásná práce ideální pro někoho, kdo je kreativ-ní. Navíc je pak velmi snadné si na-jít dobře placenou práci,“ ubezpečuje.

Jatvar se věnuje výrobě pomníků na hřbitovy, ale díky velkému zá-jmu má stále více zakázek pro interiéry a exteriéry domů. „Děláme kuchyňské desky, obklady koupelen, schody, parapety či krbové římsy. V poslední době je o tohle větší zájem. Lidé si stále více umisťují přírodní kámen do svých domovů Kromě vzhledu si uvědomují, že má dlouhou životnost,“ uvádí podnikatelka.

Je ale třeba volit správně. Třeba žula se hodí do vnitřních i venkovních prostor, ale například mra-mor by se měl umisťovat výhradně do interiéru. „Nejvíc odebíráme žulu. V Česku zásoby jsou, ale tuzemský kámen není tak kvalitní. Často má fleky a to lidé na kuchyňské lince nechtějí. Proto bereme materiál ze zahraničí, nejvíce z Indie a Itálie. Jezdíme například na výstavu do italské Verony, kde si můžeme vybrat, co nám přivezou,“ líčí Nováková.

Rodinný podnik působí především na jihu Čech, ale díky šikovnosti řemeslníků má zakázky také z jiných částí republiky i zahraničí.„ V Rakousku jsme kdysi měli jednu zakázku v malé vesnici, kde jsme dělali venkovní parapety. Byli spokojení, navzájem si o nás řekli a díky doporučení jsme tam postupně získávali víc a víc práce. Většinou to jsou parapety, schody či kuchyňské desky,“ upřesňuje.

Zakázky mají především v Hor-ním Rakousku. „Je příjemné, když víme, že si nás chválí tak daleko. Práce s kamenem je krásná a vidět ten výsledek, který na konci vznik-ne, vždy stojí za to,“ uzavírá Markéta Nováková.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Interiér, Koupelny, Kuchyně, Ložnice, Projekty bytů, Projekty domů, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.