Proč byste měli uvažovat o stavbě pasivního domu

Postavit si v dnešní době dům můžete hned na několik způsobů. Různé architektonické styly a stavební systémy zaručují velkou rozmanitost a často také chytré vychytávky. Mezi nimi vyčnívá hospodaření s energiemi. Energetická soběstačnost se totiž do budoucna zavděčí nejen vaší peněžence, ale i přírodě.

Pasivní dům není výstřelek poslední doby. Například Massachusettský technologický institut, který se umisťuje na prvních příčkách v žebříčku hodnocení univerzit, takový dům projektoval už v polovině 20. století. V České republice se pasivní domy těší většího zájmu posledních dvacet let. Občas dochází k záměně s tzv. nízkoenergetickými domy, oproti kterým mají ty pasivní ještě přísnější kritéria. Cílem je zajistit energii pro vytápění, ohřev vody i elektřinu sám, případně z okolí – slunce, voda, půda, dřevo z blízkého lesa. Proto takto mohou růst zcela nezávislé stavby v přírodě.

Postavení slunce a oken

Místnosti, kde trávíte nejvíce času se v pasivních domech umisťují na jižní stranu. Díky velkým oknům se zajistí dostatek světla a tepla zejména na jaře a na podzim. V létě přichází na řadu kvalitní stínicí technika. Využívají se rolety, žaluzie, ale i rostliny a stromy. Okna mají být převážně fixní, tedy bez možnosti otevření, aby neunikalo teplo. Střešní okna na pasivních domech uvidíte zřídkakdy. Hůře se jejich pomocí reguluje teplota a jsou dalším potenciálním prostředníkem úniku tepla.

Větrání a topení

Pasivní domy mají udržet co nejvíce tepla uvnitř, a proto klasické větrání otevřením oknem a dveřmi není zcela vhodné. Pokud je to nutné, větrají se pouze jednotlivé místnosti. Přívod čerstvého vzduchu zajišťuje těsnící vzduchotechnika, která je zabudovaná ve stropě či v podlaze. V podlaze bývá také topení, převážně se však používá jen v koupelnách. Pasivní domy využívají jako zdroj tepla solární panely, výměník teplot a zemní výměník tepla. Elektrické přímotopy, tepelná čerpadla a spalování tuhých paliv by mělo být pouze doplňkovým zdrojem.

Samotná stavba

Pasivní dům vyžaduje větší nároky na stavbu než klasické domy. Proto je vhodné hledat firmy, které mají reference v tomto oboru. Náklady na stavbu mohou být u pasivních staveb o 10 až 15 % vyšší, ale do budoucna se vrátí na úsporách za spotřebu energií. Velmi jednoduše získáte porovnání nabídek na Poptávej.cz. Vyplníte jen poptávkový formulář, kde uvedete rozměry, materiály a všechny potřebné informace včetně lokality. Stavební firmy z okolí zareagují nabídkou na míru. Na vás bude už jen výběr firmy, které zadáte podobu své poptávky. Vás jako poptávajícího nebude služba nic stát, a navíc je nezávazná.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dřevostavby, Dům a byt. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.