Letní vedra se blíží, připravte se na ně včas.

Na věšáku vám stále ještě visí teplá bunda, ale přesto už je čas myslet na přicházející vysoké teploty. Loňské letní měsíce byly průměrně nejteplejší od roku 1961 a podobné by to mohlo být i letos. Abyste se doma cítili vždy příjemně, pomůže vám dobře vybraná klimatizace. Zapomeňte na předsudky. Dnešní moderní zařízení umí být tichá, energeticky nenáročná a navíc toho dokáží mnohem víc než jen chladit.

Při hledání té pravé klimatizace se však může člověk lehce ztratit. Dnešní výběr je skutečně obrovský. Oslovit specialistu se proto vždy vyplatí. Nejen, že vám dokáže ušetřit čas strávený nekonečným procházením internetu, ale poradí vám i s ohledem na rodinný rozpočet.

Nenechávejte také rozhodnutí na poslední chvíli. “Výběr, objednání a instalace kvalitního, funkčního systému nástěnné klimatizace může trvat několik týdnů. V sezóně třeba i měsíc.” říká Radek Šedivý, specialista na klimatizace ze společnosti PRE a dodává, “nejlepší dobou pro její pořízení jsou právě jarní měsíce.”

Každý byt si žádá své

Bydlíte ve starším bytě s vysokými stropy, v rodinném domě nebo v paneláku? Každá domácnost vyžaduje něco jiného. “Společně s klientem propočítáme, jak velký prostor je třeba vychladit, a to i s ohledem na zateplení nemovitosti. Díky tomu může mít každý doma stále svěží, čistý a zdravý vzduch,” vysvětluje Radek Šedivý z PRE. Klimatizace se využívají také v noci. Zvuk, který přes den nevnímáte, vám může lehce narušit spokojený spánek. Proto je hlučnost zařízení v závislosti na místě instalace dalším z důležitých faktorů při rozhodování.

Mobilní nebo nástěnnou?

Základní dělení klimatizací je na nástěnné a mobilní. Obojí má své výhody. Mobilní klimatizace můžete přenášet z místnosti do místnosti nebo si ji odvézt třeba i na chalupu. Nevyžaduje instalaci ani žádné stavební úpravy. Projevuje se ale vyšší hlučností a bývá náročnější na spotřebu energie. Nejčastěji se vyrábí v energetické třídě A.

Napevno instalovaná klimatizace se skládá z vnitřní jednotky umístěné většinou v pokoji u stropu, nebo jednotlivých pokojích, a venkovní jednotky, která je na balkoně, fasádě domu nebo na střeše. Výhodou nástěnné klimatizace je nízká energetická spotřeba a hlučnost. Ty nejúčinnější nesou označení třídy A++ či dokonce A+++.

Pokud chcete mít příjemné klima ve více místnostech, je lepší nepřetěžovat jednu jednotku, ale pořídit si ji do každé místnosti. Abyste měli stejný komfort po celém bytě nebo domě, můžete se rozhodnout pro klimatizaci typu multisplit. Jejich výhodou je, že na jednu venkovní jednotku je napojeno více vnitřních. Toto řešení je ale nákladnější a náročnější na realizaci i následný provoz. Rada odborníka vám pak může ušetřit i tisíce korun ročně.

Klimatizace toho umí mnohem více

Kromě chlazení zvládnou některá zařízení i čistit vzduch od plísní, virů, bakterií a pylových alergenů. Nástěnné využijete v zimních měsících také jako topení, protože klimatizace je vlastně malé tepelné čerpadlo. Dále umí upravovat i vlhkost vzduchu. Dobře vybraná klimatizace tak může podle potřeby fungovat jako přístroj pro odvlhčování prostor.

Jak si chytře vybrat a ušetřit

Také mezi klimatizacemi najdete různé cenové kategorie. Ne vždy se vyplatí nejlevnější varianta, ale zároveň nejdražší nemusí znamenat, že jste vybrali právě pro svůj domov tu nejlepší. Rozhodně dávejte pozor, zda je součástí pořízení klimatizace také instalace a servis. Obojí by se vám mohlo prodražit. Společnost PRE, která svým zákazníkům nabízí v otázkách energií úsporná řešení, dokáže odborně poradit i při výběru klimatizačních systémů. Samozřejmostí je nabídka nákupu na splátky bez navýšení.

Pokud zvažujete pořízení klimatizace, obraťte se na PRE. Rádi vám nabídneme specializované řešení včetně servisu a financování. Jsme vám k dispozici na telefonním čísle 267 053 464, nebo nás navštivte v Centru služeb PRE – Jungmannova 747/28.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér, Vytápění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.