Lícové cihly, obkladové pásky a cihelná dlažba pro originální domov.

Lícové cihly, pálené z přírodní hlíny jsou staletími ověřeným materiálem. Bohužel, v dnešní době tento prvotřídní stavební materiál ve většině případů zmizí pod omítkou, nebo se na stavbu vůbec nedostane, protože nosné zdi a příčky se dnes staví především z velkých tvárnic. Jsou to ale právě lícové cihly a obkladové pásky, které dodají vašim stavbám punc elegantního a originálního vzhledu. Pokud je pak doplníme cihelnou dlažbou, výsledek bude neuvěřitelný.

Lícové cihly a obkladové pásky jsou v ČR používány jako ozdoba fasád ve větším měřítku teprve okolo dvaceti let. Do té doby šlo spíše jen o ojedinělá řešení (například cihelné pásky na soklech domů). Dnes už ale známe a umíme plnohodnotně ocenit všechny fyzikální vlastnosti tohoto stavebního materiálu, jako jsou: ekologická nezávadnost, vynikající pevnost, minimální nasákavost a mimořádná odolnost proti všem povětrnostním a klimatickým vlivům. Díky těmto vynikajícím vlastnostem jsou lícové cihly vhodné všude tam, kde je třeba vytvořit trvale krásné, kreativní prostředí, nepodléhající času a nekladoucí si takřka žádné nároky na údržbu.

Podobným materiálem, se stejnými vlastnostmi jsou právě cihelné obkladové pásky. Ty se používají jako imitace cihelného obkladu a to tam, kde z nějakého důvodu tento obklad použít nelze. Obkladové pásky předčí lícové cihly nejen v úspoře stavebního prostoru, ale také v ceně i v nárocích na technologii montáže. Hodí se dokonale na ploty, zahradní domky, opěrné stěny, venkovní krby a udírny a nakonec i do interiérů. Obkladové pásky jsou navíc ideálním doplňkem zateplovacích systémů budov.

Fasáda z lícových cihel či cihelných pásků se stává téměř bezúdržbovou, čímž máme na několik desítek let o starost méně. Vybírat přitom lze ze široké škály barev, struktur a rozměrů, přičemž získáme zcela unikátní tvář svého rodinného domu. Výborně je lze kombinovat s dalšími prvky a materiály (dřevo, kámen, omítka apod.). Pálené cihelné prvky jsou navíc stoprocentně přírodním materiálem bez chemických přísad a barviv. Není u nich proto riziko, že by časem ztratily svou barvu, nebo byly jakkoliv ekologicky závadné. Různé barevnosti lícových cihel, obkladových pásků, ale i cihelné dlažby, se dosahuje jen použitím speciálních písků a jílů.

Typy lícových cihel
Podle způsobu výroby dělíme lícové cihly na ražené, tažené a KLINKER. Lícové cihly ražené se vyrábí ražením hlíny do formy, která je předem vysypána pískem. Právě písek pak na cihle vytvoří její jedinečnou strukturu a barvu, kdy je každý kus originálem s různě zvrásněným povrchem. Po vyražení jsou tyto cihly sušené a vypalované při vysokých teplotách (okolo 1100 °C). Ražené lícové cihly mají vždy 4 pohledové strany, vyšší nasákavost (až 24%) a průměrnou pevnost 12 až 15 MPa. Nasákavost přitom nijak nesnižuje odolnost cihel vůči mrazu a dešti. Čím je to dáno? Při lisování do forem není výrobek vystaven dodatečnému pnutí, které je příčinou poškození cihly při opakovaném nasáknutí a následném zmrznutí vody v jednotlivých pórech.

Lícové cihly tažené jsou vyráběné tažením hlíny ze šnekového lisu a jejím řezáním na jednotlivé kusy. Vznikají tak cihly s přesnými rozměry a pravidelnými tvary, jejichž povrch je hladký nebo s jemným reliéfem. Vyrábí se jako děrované nebo plné a mají 3 pohledové strany. Díky způsobu výroby dosahují vyšší pevnosti v tlaku (až 25 MPa) a nižší nasákavosti (6 až 12%).

Výroba lícových cihel KLINKER je stejná, jako výroba lícových cihel tažených. Ovšem právě označení KLINKER si cihly zaslouží pouze při nasákavosti nižší jak 6%. Toho se dosahuje použitím jinak namíchané cihlářské suroviny, vyšším tlakem ve šnekovém lisu a vyšší vypalovací teplotou (až 1200 °C). Tyto cihly jsou pevnější a při poklepání o sebe jasně zvoní. Dříve se jim říkalo zvonivky. Povrch cihel KLINKER je většinou hladký, nebo jen mírně válečkovaný. Na povrchu se totiž nesmí tvořit trhlinky, které by zvýšily nasákavost cihel nebo pásků.

Obkladové pásky
Lícové cihly v podobě obkladů, tedy obkladových pásků, představují jednodušší řešení i z konstrukčního hlediska. Stačí je na stěny pouze nalepit a přitom dosáhneme při správném provedení vzhledu pravé cihlové fasády. Toto řešení volíme zpravidla tam, kde nemůžeme lícové cihly z technologických důvodů použít, nejčastěji pak při rekonstrukcích. Jsou též ideálním řešením například pro povrchovou úpravu zateplovacího systému. Cihelné pásky jsou vyráběné řezáním z lícových cihel, jsou proto se sortimentem těchto cihel totožné. Cihelné pásky mají tloušťku okolo 23 mm (ražené) a 7 až 14 mm (tažené), proto jsou prostorově nenáročné a lze je použít téměř kdekoli.

Obkladové pásky ražené se vyrábí společně s rohovými pásky raženými řezáním z jednotlivých ražených cihel. Větší síla ražených pásků (okolo 23 mm) je nutná, jelikož povrchová struktura ražených cihel je hluboká až několik milimetrů, při síle pásků menší jak 20 mm by pásky při řezání a dopravě praskaly. Fyzikální vlastnosti těchto pásků jsou shodné s fyzikálními vlastnostmi ražených cihel s výjimkou pevnosti v tlaku, ta však není u obkladových pásků požadována a ani sledována.

Obkladové pásky tažené se vyrábí přímo tažením z vakuového lisu nebo řezáním z jednotlivých tažených lícových cihel (plných). Rohové pásky se pouze řežou z cihel. Vzhledem ke způsobu výroby se mohou tažené pásky vyrábět v síle 7 až 14 mm. Čím jsou však pásky tenčí, tím více jsou náchylné ke zkroucení a ohybu. Lze to sice eliminovat vrstvou lepidla, vždy je ale lepší koupit pásky silnější.

Rohové pásky pak dělíme na základní, zkrácený, podélný, příčný i úhlový. A právě bez rohových pásků není nikdy možné udělat perfektní fasádu. Základní rohový pásek se používá pro oblepení rohů stavby, ostění oken a dveří a k polepení nadokenních překladů. Zkrácený rohový pásek plní stejnou funkci jako ten základní, používá se však tam, kde není nutné dodržet základní rozměry rohového pásku a kde je možné použít menší rozměr. Podélný rohový pásek se používá především k oblepení nadokenního překladu, vytváří efekt takzvaného průběžného překladu. Vyrábí se ze všech typů ražených cihel. Příčný rohový pásek je pak tvarovým doplňkem pro oblepení nadokenního překladu nebo parapetu v případech, kdy je třeba využít delší stranu pásku pro zakrytí otvoru mezi překladem a oknem, nebo když potřebujeme plasticky zvýraznit přesahující parapet z fasády.

Jedinečná cihlová dlažba
Cihlová (cihelná) dlažba patří do sortimentu cihlových výrobků neodmyslitelně. Je stejně jako lícové cihly mrazuvzdorná, proto se hodí na terasy, chodníky a příjezdové cesty. Vysoká pevnost této dlažby je jednou z jejích předních vlastností, pro které se hodí i na pojezdové plochy, příjezdové cesty, před garáže apod. Cihlová dlažba je stejně jako lícové cihly a cihelné pásky stálobarevná a odolává nepříznivým klimatickým podmínkám. Lze ji lepit do malty, nebo klást do štěrku či písku. Při kladení „na sucho“ voda snadno odteče podložím a navíc dlažba zůstává rozebíratelná. Nemusíme se přitom obávat vyblednutí barvy, jako tomu bývá třeba u dlažby betonové.

S cihelnými dlažbami získáme individuální architektonický styl, vysokou estetickou hodnotu přírodních výrobků a vysokou užitnou hodnotu, která odolává módním výkyvům. Další výhody cihelných dlažeb jsou: jednoduchá opravitelnost daná rozebíratelností, snadná údržba po dobu užívání dlažby a bezproblémový odtok dešťových vod podložím, což usnadňuje schnutí dlažby (pokládka do betonového lože není v běžné praxi nutná a dokonce může být i nežádoucí). I cihelné dlažby se vyrábí stejně jako lícové cihly a pásky v provedení KLINKER.

Výšku dlažby volíme podle předpokládaného zatížení. Pro pochozí plochy se doporučuje 40 až 45 mm, pro pojezdové do 3,5 tuny výška 52 mm a pro extrémní zatížení dlažba výšky od 65 mm. Jelikož dlažba není dobarvována, v katalogu i na internetových stránkách se vždy trochu liší od reality. Je proto nejlepší navštívit jednu z našich vzorkoven a přesvědčit se o barvě a kvalitě materiálu na vlastní oči.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Interiér, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.