ŘÍZENÉ VĚTRÁNÍ SE STÁVÁ NUTNOSTÍ

V návaznosti na snižování energetické náročnosti staveb  se řízené větrání stává  nezbytným ve všech druzích výstavby, především však pro bydlení, ať již v bytových nebo rodinných domech. Do popředí zájmu se dostává moderní a vysoce efektivní využití lokálních – decentrálních rekuperačních jednotek. Mezi jednotlivými typy jsou však značné rozdíly, které se projevují především v jejich účinnosti, užitných vlastnostech, nárocích na obsluhu a údržbu.
Pro své výborné parametry a vybavení provozními vlastnostmi je už 6 let na našem trhu úspěšně využíván typ DIMPLEX DL 50WA, WE a WH z produkce Glen Dimplex Group.

Předně je potřeba uvést, že se nejedná o výrobek, obsahující keramickou vložku, který střídavě v krátkých intervalech cykluje a procházející vzduch se ohřívá nebo ochlazuje.

Jednotky DIMPLEX jsou stejně jako centrální rekuperace, vybaveny protiproudým křížovým výměníkem, přes který se dvěma ventilátorky řízeně prohání vnitřní a venkovní vzduch. Množství vyměňovaného vzduchu lze nastavit v rozmezí od 10 do 55 m3/hod., přičemž účinnost předávání tepla se pohybuje až do hodnoty 87%.

Významnou předností je velmi tichý provoz, kdy při nejčastěji užívaném 1. stupni, tj. 15 m3/hod,  měřená hlučnost dosahuje téměř neslyšné hodnoty akustického tlaku, ve vzdálenosti 1 metr jen 17dB(A)! Proto se s úspěchem instalují i do ložnic, kde naprosto neruší.
Jednotka je vybavena výměnnými filtry. Pro nasávaný vzduch F7, pro odváděný vzduch G4, což oceňují především alergici, pro které je to ochrana proti pylům a jiným jemným prachovým částicím.
Proti omezení tepelných mostů přes obvodovou stěnu mezi vnitřním a venkovním prostředím, je tělo rekuperační jednotky vyrobeno z extrudovaného polystyrénu s vysokým tepelným odporem, který vylučuje vznik tepelného mostu. Celý prostup obvodovou stěnou je přes tepelně izolační tubus, do kterého se jednotka zasouvá a tvoří pak jeden, skvěle izolovaný celek, který zajišťuje mimo tepelnou izolaci také akustický útlum vnějšího hluku v úrovni 56 dB(A), proto se s výhodou instalují do stěn, orientovaných k hlučným komunikacím, případě železnici.
K plně automatickému řízení výkonu větrání slouží  vestavné „čidlo kvality vzduchu“, které samo spustí nebo vypne provoz rekuperace podle toho, jaká je úroveň koncentrace CO2 v místnosti a s tím zpravidla související i vlhkostí vzduchu.

Vyřešen je i odvod kondenzované vzdušné vlhkosti, který je odváděn vyspádovaným sběračem do vnějšího prostředí na vnější okapničku, odkud mimo stěnu kape na zem.
Výhodou je rovněž možnost dálkového bezdrátového ovládání až 6-ti jednotek jedním ovladačem. Signalizace potřeby výměny filtrů je vhodným upozorněním pro zdravotně bezproblémový provoz. Uživatelé oceňují možnost nastavit v letním období jednosměrný provoz, kdy ve večerních a nočních hodinách se přes jednotku nasává do místností „chladnější noční vzduch“, který se akumuluje, aby se ráno zavřela ventilační křídla oken a chlad se uchoval až do odpoledních hodin. Je to taková velmi jednoduchá „klimatizace“ prakticky zdarma.
Nejdůležitější je provoz v zimním období. Znehodnocený vzduch se musí nahradit čerstvým, přičemž snahou je, aby teplo z odvětrávaného vzduchu se neztratilo, ale vrátilo se s čerstvým vzduchem zpět do místnosti nebo domu. Jenže s tím vzduchem, který se odvádí, odchází rovněž nectěná vlhkost, aby nekondenzovala na chladných místech v interieru. To je správný princip, ale jsou -li venkovní teploty pod 0°C, může přiváděný venkovní vzduch způsobit, že na výměníku kondenzovaná vlhkost zamrzne a jednotka by se stala neprůchozí.
Rekuperační jednotky DL 50 jsou zajištěny proti zamrzání kondenzátu ve výměníku následovně: U jednotek v provedení WA a WE je ve výměníku čidlo, které v případě zamrzání kondenzátu zastaví přívod mrazivého vzduchu. Odcházejícím vnitřním teplým vzduchem se výměník odmrazí a kondenzát odteče z jednotky. Následně se přívod venkovního vzduchu obnoví.
U jednotek WH je integrováno na vstupu venkovního vzduchu topné tělísko, které při poklesu teploty nasávaného vzduchu pod 0°C začne vzduch přihřívat, při teplotě pod -10°C topí naplno s výkonem 200 W a větrání probíhá nepřetržitě.

Výhodu této jednotky je možnost osazení jak do novostaveb, kdy se při vyzdívání obvodových stěn vynechá čtvercový otvor pro usazení hranatého tubusu. Do stávajících obvodových stěn  provedených z tvrdých materiálů, jako jsou cihelné zdi nebo různé panely, třeba i betonové, využívá se k dodatečnému provedení otvoru vrtací souprava, kterou se „vyvrtá“ kruhový otvor o průměru 30 cm,  do kterého se pak vkládá kruhový teleskopický tubus a do něj pak vlastní válcové těleso rekuperační jednotky. Je vždy výběr mezi hranatým nebo kruhovým tubusem, který je součástí kompletní sestavy a zahrnut v ceně.
Délka celé sestavy je variabilně přizpůsobivá podle tloušťky obvodové stěny vč. případné izolace do 53, resp. 64 cm.

Dalšími výhodami jsou:

 • možnost programování intervalů výměny filtrů, podle úrovně znečistění ovzduší
 • volba pouze odvádění vzduchu ven, nebo pouze nasávání z venku dovnitř
 • programování denního a nočního režimu
 • programování doby větrání
 • programování osvětlení displeje denní nebo noční zhasnutí
 • nastavení jasu displeje
 • programování citlivosti čidla kvality vzduchu (CO2)
 • dálkové bezdrátové ovládání jednotlivých jednotek, nebo skupinové až 6 ks jedním ovladačem
 • velice snadná údržba a čistění
 • minimální provozní spotřeba elektrické energie
 • každá jednotka pracuje samostatně, podle toho kde a kdy je to potřeba.

Prezentace: http://www.termokomfort.cz/dl/

Rekuperační jednotky DIMPLEX dodává: TERMO KOMFORT Brno, www. dimplex.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér, Vytápění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.