Zakládáme zahradní jezírko

Jestli máte pěkně členitou zahradu, možná by se do některého jejího zákoutí dobře hodilo zahradní jezírko. Využít můžete prostor u alpinia, anebo naopak, kolem jezírka můžete skalku teprve vytvořit. Jezírko bude velmi pěkně vypadat obklopené vodními travinami, nižšími keři a jehličnany.

Nejlépe je budovat na rovině, anebo na velmi mírně se svažujícím terénu.

  1. Výběr stanoviště a doba stavby jezírka

Rozhodně nevybírejte místo pod listnatými stromy. Tak by vám hrozilo soustavné znečišťování vody padajícím listím. Zvolte místo, kam svítí slunce, ale po určitou část dne (nejlépe přes poledne) bude jezírko ve stínu. Budete-li v něm pěstovat vodní rostliny a chovat ryby, mělo by být hlubší než 80 centimetrů. Nejvhodnější pro založení jezírka je aktuální předjarní období, abyste do něj hned zjara mohli vysázet vhodné rostliny; ty tak budou mít dost času na zakořenění a kvalitní růst po celou sezonu. Voda v jezírku by při osazování rostlinkami neměla mít míň než 15°C. Neosazujte ani v parném létě.

  1. Postup při zhotovení jezírka z plastové či jiné nádrže

Tomuto typu jezírka říkáme skořepinové. Nejprve se provede výkop, který by měl odpovídat tvaru nádrže, kterou jste si na ně zakoupili nebo připravili.  Většinou jde o plastový výlisek a vy si můžete vybrat z různých typů a tvarů. Chcete-li jen mini jezírko, můžete do výkopu zabudovat třeba starou vanu. Jinak plastových i jiných nádrží, které se dají na stavbu jezírka upotřebit, je na trhu celá řada.

Výkop vytvořte o 10 – 15 cm hlubší než je hloubka nádrže. Dno pak posypte vrstvou písku – tento podklad vám usnadní usazení a vyrovnání nádrže. Kolem dokola nádrže vydlabejte ještě asi 15 centimetrový „příkop“, v němž později dobře upevníte geotextilii nebo podkladovou folii. Tu do výkopu rozložíte tak, že bude přesahovat na okrajích. Pomocí vodováhy zjistěte, zda jste nádrž zapustili vodorovně. Pak ji naplňte přibližně do jedné třetiny vodou, opět kontrolujte její vodorovné usazení a dosypávejte pískem mezery kolem ní. Pak jezírko osázejte a nechte je pár dní odstát.

Další prací, která vás čeká, je již avizované založení přečnívající folie do obvodového příkopu. Zasypte zeminou, obložte kameny, nebo kolem zasázejte rostliny –  teď už záleží jen a jen na vaší fantazii, jak si jezírko a jeho okolí zkrášlíte.

  1. Foliové jezírko

Jestliže chcete mít jezírko větší, než mohou poskytnout usazené nádrže, zvolte foliové nebo vybetonované jezírko. Krumpáčem, anebo pomocí techniky, vyhloubíte výkop požadovaného tvaru a hloubky. Kde bude potřeba, zpevníte břehy kameny či některým ze stavebních materiálů. Břehy nedělejte příliš příkré. Pak jeden nebo dva dny sledujte, jestli vám do jámy nevzlíná spodní voda. Pokračujte ručním dotvarováním a vyhlazením vzniklé jámy, v níž můžete vytvořit i různé terasovité stupně; v nich mohou být osázeny rostliny, anebo tam budou mít své útočiště vodní živočichové. Má-li výkop kamenitý podklad, tak jeho dno i strany můžete vysypat pískem, aby se vám o kameny netrhala folie. Poté výkop vyložte pevnou geotextilií a následně ještě folii, na niž navrstvíte oblázky a můžete napouštět vodu. Nezapomeňte i u tohoto jezírka vyrýt či vykopat obvodový příkop k založení okrajů folie. Veškerou zeminu získanou výkopem můžete použít k dotvoření okolí jezírka.

  1. Vybavení jezírka

Hlavním a nezbytným vybavením jezírka je filtrační čerpadlo, které dokáže odstranit nečistoty až do velikosti 8 mm, anebo vysavač kalu, odstraňující nečistoty o velikosti 10 mm. Trysky vysavače uvolňují nečistoty ze dna a ty jsou pomocí hadice odváděny z jezírka. Dobrým pomocníkem na údržbu jezírka je UV-C přístroj, jenž díky UV záření dokáže likvidovat zárodky, které přispívají k tvorbě řas. Provzdušňovací čerpadlo pak může zajistit dostatek kyslíku – kyslík se do jezírka čerpá provzdušňovacím kamenem.

Efektním doplňkem může být malý vodotrysk, anebo večerní osvětlení jezírka.

  1. Vodní rostliny

Rostlin k osázení jezírka je velké množství. Dělí se na plovoucí, bažinaté a žijící pod vodou. Na bažinaté okraje jezírka je vhodný puškvorec se svými ozdobnými listy. Kolem břehu jezírka můžete vysázet blatouchy, které zákoutí s jezírkem přímo rozzáří, kosatec žlutý, pomněnku bahenní, rdesno obojživelné, anebo rákos. Mezi plovoucí rostliny patří hlavně lekníny. Nesázejte jich příliš mnoho – rozrostou se a mohly by zastínit celou plochu jezírka a tím uškodit živočichům a rostlinám, které žijí pod hladinou. Velmi atraktivní je také plovoucí vodní hyacint, jehož květy se podobají orchidejím. Pod vodou žije rostlina zvaná růžkatec – ta na jaře vyplouvá na hladinu a na podzim zase klesá ke dnu. Patří mezi nejlepší pomocníky při boji s vodními řasami. Růžkatec roste velmi rychle. Dalšími rostlinami do hloubky jsou plavín, orobinec, nebo anacharis – vodní mor (rovněž s velice rychlým růstem).

Rostliny čerpají z vody živiny, čímž zabraňují vzniku řas, skýtají úkryt vodním tvorům a jsou zásobárnou kyslíku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.