Je pro vás vhodnější litá betonová, nebo suchá plovoucí podlaha?

Než přistoupíte k samotné rekonstrukci podlah, měli byste si rozmyslet, jaký způsob je pro vás nejvhodnější.  Díky rozmanitosti trhu se stavebními materiály a technologiemi si totiž můžete vybírat z několika možností. Až se ale budete rozhodovat, nezapomeňte zvážit individuální podmínky stavby. Ať totiž zvolíte ten či onen způsob rekonstrukce podlahy, výsledkem by vždy měla být perfektně rovná podlaha s optimálními izolačními vlastnostmi.

Litá betonová podlaha

U betonových podlah, které se možná ze zvyku nabízejí jako první řešení, vás může odradit jejich vysoká hmotnost, dlouhá doba vysychání a riziko popraskání. Ale není beton jako beton. Většině těchto rizik se lze vyhnout, pokud v sortimentu betonů zabrousíte k lehkému betonu, který místo běžného štěrku obsahuje keramické kamenivo Liapor. Díky němu je tak nejen o cca 2/3 lehčí než běžný beton, ale má také skvělé tepelněizolační vlastnosti. Jeho nízkou hmotnost ocení především majitelé starších domů, kde může vyšší zatížení konstrukce znamenat problém se statikou.

Vyrobit si lehký beton v domácích podmínkách se obecně nedoporučuje. Aby si zachoval potřebnou pevnost a další parametry, musí být dodržena přesná receptura. Hotovou suchou směs, k níž stačí přidat jen vodu, si ale můžeme koupit on-line nebo v nejbližších stavebninách DEK pod názvem Liapor Mix, resp. Liapor Mix final. Liapor Mix s hrubší strukturou se hodí pro vyrovnání větších nerovností. Jako krycí a roznášecí vrstvu pak použijte jemnější, potěrový Liapor Mix final.

Suchá plovoucí podlaha

Použití betonových podlah, ani těch lehkých, ale nemusí být vhodné pro všechny realizace. Beton se obecně se nedoporučuje aplikovat na dřevěných stropech. Do podkroví, na chalupu a všude tam, kde potřebujete mít podlahu hotovou v řádu několika málo dnů tak raději zvolte suchou plovoucí podlahu. Chcete-li opět dosáhnout optimálních izolačních vlastností, nízké hmotnosti a navíc se 100% přírodním materiálem, sáhněte znovu po keramickém kamenivu. Tentokrát však zůstaňte u jeho základní formy – keramických kuliček s průměrem zrn 1-4 mm. Keramické kamenivo se v potřebné vrstvě nanáší na podklad, ručně urovnává a hutní a nakonec se překrývá podlahovými deskami. Je to velmi rychlý způsob rekonstrukce podlahy, která je ihned po dokončení připravena k pokládce finální nášlapné vrstvy a k používání. Nečeká vás žádná technologická přestávka!

Oba dva zmíněné způsoby rekonstrukce podlahy se dají se stejným úspěchem použít nejen při rekonstrukcích, ale i v novostavbách.

Bližší informace o použitých materiálech a postupech realizace najdete na stránkách výrobce: www.liapor.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Interiér, Koupelny, Kuchyně, Ložnice, Projekty bytů, Projekty domů, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.