Inteligentní bydlení na míru

Jak moc bude váš dům chytrý, to záleží hlavně na vás. Budovat si jej můžete postupně nebo dodavatelsky kompletně takzvaně  na klíč. Firem je na trhu spousta a všechny se shodují v tom, že klíčová je pro ně představa a požadavky samotného klienta.

V minulém čísle  našeho magazínu jsme nastínili, co se vlastně skrývá za označením „inteligentní dům“. Vysvětlili jsme si, jaké nese takto vybavená nemovitost svým majitelům výhody nejen v zabezpečení domu, ale i v komfortu a v neposlední řadě v úspoře za energie. Pro tyto klady je o inteligentní domy stále větší zájem. V našem seriálu se dnes zaměříme především na to, jak postupovat, pokud se pro stavbu inteligentního domu rozhodnete.

Zájem roste, za západem jsme ale pozadu

To, že zájem o chytré bydlení prudce roste, potvrdily i letošní Stavební veletrhy, které před několika týdny proběhly v Brně. Zvyšující zájem potvrzují i odborníci z praxe.

Lidem tyto domy pomáhají s energetickými úsporami, jejich součástí jsou například i alarmy. Zvyšují ale také pohodu uživatelů. Postupně se stávají standardem, především při výstavbě domů za čtyři miliony a více korun,“ řekl pro ČTK Jiří Kubeš ze společnosti ABB.

Oproti západní Evropě jsme ovšem stále pozadu. Na západ od našich hranic je totiž až čtyřicet procent nových nemovitostí připraveno na digitální domácnost. Oproti tomu v České republice jsou takových nemovitostí zhruba dvě procenta. Přitom potenciál růstu tohoto segmentu trhu je minimálně desetinásobný. Přesvědčují o tom inovace v odvětvích, která již mají nebo budou mít vliv na naše domovy. IPhone a později iPad člověka naučily, že ovládat relativně složitá zařízení lze naprosto jednoduše a intuitivně. Zvládlo by to i malé dítě,“ zaznělo na konferenci Perspektivy bydlení u příležitosti brněnských veletrhů. Inteligentní bydlení si lidé pořizují z různých důvodů. „Osobně mi šlo hlavně o úsporu energií, což se zatím daří a já věřím, že během několika let se mi moje investice vrátí,“ řekl majitel jednoho z inteligentních domů David Matějíček.

Jak roste zájem o inteligentní domy, rozšiřuje se také trh s firmami, které tuto službu nabízejí. Některé společnosti již ale zkrachovaly a podle odborníků budou podobné případy nastávat i letos. „Je pouze otázkou času, kdy na trhu zůstanou jen spolehlivé značky a systémy,“ shodli se účastníci brněnských veletrhů.

Do firmy s jasnou představou

Se zvyšujícím se počtem zájemců o chytré bydlení přibývá rovněž otázek, jak vlastně správně začít a jaké kroky učinit pro to, aby se váš dům opravdu mohl považovat za inteligentní.

Než navštívíte firmu, která vám se zřízením inteligentního domu pomůže, měli byste si napřed udělat sami jasno ve svých požadavcích.

Podstatná je hlavně vaše představa o svém budoucím domově, která zahrnuje vaše zvyky i požadavky na celkovou funkcionalitu inteligentního domu.

„Právě na základě takových informací vznikne podrobný projekt, který reflektuje všechna přání klienta,“ vysvětlil v rozhovoru pro AV Media majitel prvního inteligentního domu v České republice Jan Průcha.

Projekt by měl, na základě získaných informací, popisovat umístění všech komponent systému. „To znamená řídicí a regulační prvky, ovládací prvky, kamery, čidla, audiovizuální technika a jejich vzájemné propojení i konkrétní typy komponent, které jsou samozřejmě v souladu se stylem a designem vašeho interiéru,“ popisují první kroky zástupci firmy Insight home, která patří k lídrům na trhu chytrého bydlení.

Mozek vašemu domu dodá systémová instalace. Ta by měla následovat po pečlivě vypracovaném projektu. Po instalaci by měl mít majitel nemovitosti k dispozici veškeré informace k servisování, tabulku všech zapojených prvků a podobně.

Po čase je prostor pro změny

Kabeláž vám může provést buď firma, která zajišťuje systémovou instalaci ve vašem domě, nebo externí elektrikářská firma, ovšem pod dohledem odborníka. Přesto specialisté na problematiku inteligentních domů radí, abyste si vyhledali firmu, která vám udělá komplet všechny služby a nebude si na dílčí úkony najímat někoho dalšího. Následuje zapojení a oživení systému.

Inteligentní elektroinstalace je navržena modulárně, to znamená, že jednotliví účastníci jsou vzájemně propojeni sběrnicovým kabelem. Sběrnicová instalace umožňuje snadné projektování, protože je jednoduchá, přehledná a neobsahuje různé elektrické systémy. Všechny ovládací prvky systému jsou připojeny na dvojvodičové vedení.

Celý proces zakončí naprogramování. To například určuje, jak budeme dané světlo rozsvěcet a podobně. Základní naprogramování se udělá při instalaci.

Většina firem, které dokážou udělat vaše domy inteligentními, nabízí i následnou péči o zákazníka. To znamená zaškolení uživatelů, ale i následný klientský servis. Dříve nebo později přichází čas na druhou uživatelskou konfiguraci, která již vychází ze získaných zkušeností uživatelů.

Druhá fáze programování se provádí až po určité době užívání objektu, neboť až praxí si zákazník ujasní své konkrétní potřeby a požadavky. Jednou z velkých výhod systémové realizace je možnost kdykoliv měnit nastavení systému dle jeho aktuálních potřeb. Například když zjistí, že světlo nad stolem se mělo rozsvěcet a zhasínat jinde.

 „Někdy je to jedna, dvě úpravy, jindy uživatelé zjistí, že systém chtějí používat relativně odlišně od původní představy. Tam poté nastává debata o rozsahu, co do toho spadá a co ne,“ vysvětlují na svém webu zástupci firmy PanLiving.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dřevostavby, Dům a byt, Interiér, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.