Co všechno souvisí se stavbou nového domu

Chcete bydlet jinak než doposud? Vysnili jste si svůj nový domov a myslíte, že už nastal ten pravý čas na realizaci svých snů?30

Taková rodina se dvěma dětmi, žijící ve dvoupokojovém nájemním bytě, určitě touží po větších prostorách; nejraději by však bydleli v rodinném domě se zahradou a nejlépe ve svém vlastním. Patříte-li mezi tyto rodiny i vy, máte před sebou ten nejdůležitější krok – zásadní rozhodnutí. Musíte si s konečnou platností vybrat, jestli si chcete pořídit novostavbu, anebo zvolíte dům k rekonstrukci. Můžete také koupit třeba zánovní či starší zabydlený domek, který nepotřebuje příliš mnoho úprav. Všechny tyto varianty jsou možné a dnes běžné a každá z nich má svá pro i proti.

Kdo chce bydlet rychle a má dostatek finančních prostředků, jistě se rozhodne pro stavbu nového domu, případně pro dům zánovní; ten kdo má finanční možnosti omezené, může též bydlet v rodinném domě – koupí zkrátka levnější stavení k rekonstrukci. Tam se dají stavební úpravy provádět postupně, dokonce se při nich můžete většinou i nastěhovat – budete zkrátka nějaký čas bydlet zase jen v těch dvou místnostech. Ale tentokrát dočasně, ve svém a podle svých představ. Navíc můžete rekonstrukční práce provádět svépomocí, čímž se dá ušetřit značné množství peněz.

Při rozhodování o stavbě domu hraje důležitou roli ještě jeden faktor – zda máte svůj vlastní pozemek či nikoliv, neboť tato investice není zanedbatelná. Kdo je v dnešní době vlastníkem stavebního pozemku, má z velké části vyhráno.

Je rozhodnuto – bude to novostavba

Podívejme se tedy na to, co všechno je třeba podniknout a zařídit, jestliže jste už ten hlavní krok učinili – zvážili jste své potřeby a finanční možnosti, a rozhodli se pro novostavbu. V tomto případě máte zase několik možností (zdá se, že pořídit si nové bydlení je jen samé rozhodování):

  1. – ta vám poskytne kompletní služby; tedy téměř všechno, co se stavbou nemovitosti souvisí, a to od vyhledání vhodného pozemku, projektové dokumentace, povolení stavby, přes jednání s vodohospodáři případně s geohydrology, a s úřady vůbec, stavební dozor, pomoc s financováním, kolaudaci, až po předání klíčů. Development je totiž obor, který zajišťuje výstavbu celkově – přípravu, samotnou realizaci stavby a dokončovací práce a činnosti. Tohle řešení vaší bytové otázky však bude poněkud dražší, neboť musíte zaplatit za veškeré služby – je tedy vhodnější spíš pro movitější klienty developera. Bydlet ale budete poměrně brzy a vaší jedinou starostí pak už bude jen zařizování domácnosti.
  2.  – ovšem tentokrát si budete vybírat novostavbu z plánovaných, probíhajících, anebo z již realizovaných developerských projektů. Zde je důležité, aby vám vyhovovala lokalita zvolené nemovitosti. Bydlet budete ještě rychleji, avšak musíte mít zajištěno financování, ať už vlastní, anebo hypotékou; ale i v tomto případě vám může developerská společnost vyjít vstříc a dofinancování vám pomůže zajistit.
  3. – ta se postará o stavbu včetně odborných prací a připojení k inženýrským sítím. Zajištění pozemku a projektové dokumentace, různá povolení a jednání s příslušnými úřady – to vše zůstává na vás, ale investice do bydlení se tak sníží.
  4. – tuto možnost zvolte v případě, že jste sami činní ve stavebním oboru, ať už jste zedník, anebo stavební inženýr (zedník si nechá od inženýrů vypracovat projektovou dokumentaci, harmonogram prací, včetně zajištění stavebního dozoru; stavební inženýr si naopak od zedníka může nechat postavit hrubou stavbu domu). Jestliže máte malý pozemek, volte spíš dům s relativně malou zastavěnou plochou a přidejte patro nebo podkroví. Máte-li pozemek velký, dopřejte si rozlehlejší stavbu s velkými místnostmi. Svépomocná výstavba bude trvat déle, než developerské projekty, a tak nezapomeňte na tuto důležitou věc: sjednat si včas odborníky, jako jsou instalatéři, elektrikáři, topenáři, pokrývači, a podobně, a to tak, aby vám jednotlivé řemeslné činnosti na sebe navazovaly (či probíhaly dokonce souběžně) a nedocházelo ke zbytečným prodlevám. Termín vašeho nastěhování by se tak jen a jen oddaloval.

    A na co další nesmíte při stavbě domu svépomocí zapomenout?

  • při rozhodování o dispozičním řešení domu nezapomeňte zohlednit potřeby celé rodiny – zvažte, kolik místností budete potřebovat a jaké mají mít rozměry; zda chcete mít pracovnu, hostinský pokoj, komoru, kancelář, dvě koupelny, a podobně; pozdější dostavby nikdy nejsou příliš příjemné, a proto tyto otázky řešte včas před vypracováním projektové dokumentace
  • rozmyslete si, jaké technologie chcete v domě mít: zda elektrický či plynový kotel, solární kolektory, tepelné čerpadlo, přípojku na vodovodní řad nebo budete zřizovat novou studnu, jímku, připojení ke kanalizaci, anebo čističku odpadních vod; a dále jaké technicko-hospodářské zázemí chcete zřídit: sklepy, garáž, dílna, technická budova, atd. – to je několik dalších bodů, které musíte mít ujasněny předem
  • zjistěte si, jak to bude s připojením k inženýrským sítím, zda je na pozemku dostatečná únosnost podloží, aby se vám náhodou nestalo, že by dům při sesedání praskal ve stěnách, zajděte na Stavební úřad, poraďte se s vodohospodáři

A na závěr ještě pár slov o možnostech financování výstavby nového domu. Využít můžete kupříkladu

  • stavební spoření a překlenovací úvěr
  • hypotéku, avšak tady pozor –
  • nízko úročený úvěr od státu pro mladé rodiny, a to ze Státního fondu rozvoje bydlení

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Projekty bytů, Projekty domů, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.