Co dát pod dřevěnou podlahu?

Pakliže do svého interiéru volíte dřevěné plovoucí podlahy, jistě patříte k příznivcům přírodních materiálů a jste plně ztotožněni s jejich vlastnostmi a použitím. Tyto typy podlah nachází své primární užití hlavně v obytných prostorách, nikoliv tam, kde je přemíra vlhkosti.

Aby výsledný vzhled podlahy odpovídal vašim náročným požadavkům a zaručili jste si její dlouhou životnost, musíte dbát na kvalitní a správnou pokládku, respektive přípravu samotného povrchu.

Nežli se pustíte do pokládky…

Základem všeho je rovný povrch, který by měl být zbaven jakýchkoliv nečistot, mastnot a nerovností. Vzhledem k tomu, že výrobním materiálem je dřevo, musíte počítat s minimální vlhkostí podlahy, kterou stanovuje norma.

Nejprve je nutné aplikovat parotěsnou fólii, to ale pouze pokud je podkladem beton, anhydrit či samonivelační stěrka. Fólie zabraňuje nechtěnému pronikání zbytkové vlhkosti směrem vzhůru. Parotěsnou fólii nikdy nedáváme na podklad, jako jsou OSB desky, Durélis, nebo jiný dřevovláknitý podklad.  Poté následuje pokládka izolační vrstvy (podložky), jež eliminuje kročejový hluk a dodá na komfortu pochůznosti. U podlahového vytápění je vhodné použít speciální podložky místo těch standardních. Zajistí se tím, že podlaha bude držet pevně.

Takto nachystaný povrch je plně připraven pro dřevěnou podlahu se zámky. Setkat se samozřejmě můžete ještě s dalšími variantami pokládky.

  • Celoplošné lepení
  • Kotvení za pomoci speciálních vrutů

Jak řešit případné deformace podkladu?

Před realizací moderní dřevěné podlahy vás může nejčastěji zastihnout rovinatost povrchu, kde byste se měli držet nejvyšší přípustné odchylky 2 mm na 2 běžné metry. Tuto nerovnost bez problému pohltí právě aplikovaná izolační podložka.

V opačném případě je potřeba podklad srovnat samonivelační stěrkou nebo Durélis deskami.

Nakonec ještě pár důležitých pravidel. Nežli se pustíte do pokládání dřevěné podlahy, myslete také na dilatační spáry, teplotu a relativní vlhkost v místnosti a na aklimatizaci podlahového materiálu. Doba stání v dané místnosti by měla být alespoň 48 hodin.

Pro výběr té pravé podlahy, koberce a příslušenství k pokládce podlahových krytin se obraťte na naše podlahové studio Supellex s pobočkami v Praze, Brně, Plzni, Ostravě a Velké Bíteši.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.