Jak bojovat s vlhkým zdivem?

Vlhké zdivo představuje poměrně velký problém u všech starších staveb, které byly postaveny ještě bez správné hydroizolace. Důsledkem toho je pak nejen vlhké zdivo, ale také mokré mapy vyskytující se na stěnách, nepříjemný zápach, zdraví škodlivá plíseň, opadávání omítky a mnoho dalšího, což má nepříznivý vliv jak na bydlení, tak na naše zdraví. Jak s tímto bojovat? To se dočtete v tomto článku.

Příčiny vzniku vlhkosti

Vlhkost uvnitř domů vzniká z mnoha příčin, nejčastější je však vznik vlhkosti z podloží a přiléhající zeminy. Za vznikem stojí i další důvody:

  • dosloužení původních izolačních systémů
  • zvýšení hladiny spodní vody
  • netěsnost oken
  • vzdušná vlhkost
  • déšť

Vlhké zdivo dále vzniká především nedostatečnou údržbou o nemovitost, podcenění izolace proti vlhkosti, nevhodné stavební úpravy, absence větrání a vytápění místností, zatékání do stavby střechou, narušení vodovodních či odpadních systémů, špatným odvodem dešťové vody atd.

Následky vlhkého zdiva

Při vzniku výše uvedených příčin není vlhnutí zdiva jediným následkem. Ve zdivu se následně vyskytují také zdraví škodlivé soli, které jsou rozpuštěné ve vodě. Kvůli tomu pak dochází ke vzniku map a plísní. Vlhké zdivo je dále výborným prostředím pro růst mikroorganismů a vznik různých nemocí a alergií.

Jak s vlhkostí bojovat?

Existuje řada způsobů, jak bojovat s vlhkostí. Pokud je ale celá zeď vlhká, je nutné zjistit příčinu a tu následně odstranit. Pak se nabízí sanace vlhkého zdiva, díky které se lze zbavit všech problémů. Díky sanaci je možné trvale snížit obsah vlhkosti ve zdivu a tím dosáhnout tepelně-izolačních vlastností konstrukcí a požadované vlhkosti vzduchu v interiéru konkrétní stavby. Sanace je prostředkem, pomocí kterého se lze zbavit vlhkosti v bytě, domě, kanceláři či dílně.

Sanace se skládá ze:

  • sanačního podhozu
  • sanační omítky
  • sanačního štuku

Postup při sanaci

Když je odstraněná příčina, pak lze přistoupit k samotné sanaci. Před sanací je nutné odstranit starou vlhkou omítku a to do výšky minimálně 80 až 100 cm nad viditelnou hranicí vlhkosti. Když se odstraní okopaná omítka, vyškrábou se spáry ve zdivu a to do hlouby 1-2 cm. Následně se zdivo očistí kartáčem.

Sanační podhoz

Před nahozením podhozu se provádí omytí (navlhčení) vodou. Aby se zvýšila stabilita zdiva, je možné vyškrábané spáry nahradit jinou omítkou nebo ji přímo vyplnit sanačním podhozem. Vyrovnání nerovností se provádí se sanační omítkou, do které se vkládají úlomky cihlových tašek a cihel. Pokud se vyrovnávají větší nerovnosti, omítka se musí vyztužit ocelovou sítí.

Aplikace sanační omítky

Sanační omítka se nahazuje na celoplošně nahozený postřik a to zhruba po 3 dnech. V den nahození se podklad musí rovnoměrně navlhčit. Sanační omítka se nanáší ve vrstvě, která má min. 3 cm. U silnějších vrstev se pak provádí dvouvrstvé nanášení. Po 1-2 dnech se nanese ještě jedna omítková vrstva (silná 0,5 cm) a v závěru se uhladí hladítkem.

Sanace jako taková vlhkost nevyřeší, proto je nutné hledat příčinu vlhkosti a tu vyřešit. Když je problém s vlhkostí vyřešen a odstraněn, pak je ideální sanace, neboť sanační omítka má na rozdíl od klasické omítky větší množství pórů, tudíž rychleji propouští vodní páry a umožňuje zdivu rychleji vyschnout a to bez vzniku nehezkých map. Kromě sanace vlhkého zdiva se ve stavbách provádí také sanace betonu či betonových konstrukcí.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.