FAQt pohodlné a úsporné bydlení s chytrou elektroinstalací

Chytrá elektroinstalace je trendem, který udává jasný směr, kterým se elektroinstalace bude v budoucnosti ubírat. Jenže laická veřejnost o ní nemá stále dostatek informací, koluje mnoho falešných mýtů a zavádějících názorů. Požádali jsme jednatele společnosti ELKO EP, předního výrobce chytrých elektroinstalací, pana Jiřího Konečného o odpovědi na nejčastější dotazy našich čtenářů.

Je možné instalovat chytrou elektroinstalaci v domě nebo bytě, ve kterém už bydlíme? Bez další rekonstrukce, sekání do zdi a dalších nepříjemností?

Samozřejmě, existuje velmi jednoduché a dostupné bezdrátové řešení – systém iNELS RF Control. Bez jakéhokoli zásahu do stávající elektroinstalace a bourání do zdí můžete ovládat světla, elektrické žaluzie a rolety, spínat spotřebiče, případně zkombinovat tyto funkce pod jedno ovládací tlačítko. Stačí pouze pořídit si takzvaný aktor – malá krabička, která se umístí pod vypínač (ovládání světel) a není na první pohled vidět – a vybrat si vhodný ovladač: Klíčenku RF KEY, RF Pilot, dotykový displej RF Touch nebo svůj chytrý telefon.

Na trhu je poměrně velké množství výrobců a dodavatelů inteligentních elektroinstalací. Podle čeho si mám vybrat toho správného?

Existuje řada parametrů, podle kterých je možné se orientovat. Důležité je, zda je dodavatel také výrobcem zařízení nebo je alespoň partnerem renomovaného výrobce. Další věcí, která hraje roli je zkušenost výrobce, jeho zázemí, servisní a poradenské služby a samozřejmě kvalita výrobků. Velkou výhodou může být i český původ systému.

Stále ještě váhám, zda si chytrou elektroinstalaci pořídit. Je možné si ji někde vyzkoušet?

Výhody systému iNELS si můžete vyzkoušet ve více než deseti showroomech po celé České republice – v Holešově, v Praze, v Brně a mnoha dalších městech. Případně také v naší pojízdné Einsteinově laboratoři, která objíždí výstavy a akce v celé Evropě. Více informací najdete na stránkách www.inels.cz.

Kolik to celé stojí?

To je špatně položená otázka. To je jako když se zeptáte, kolik stojí dům. Záleží na tom, co všechno budete ovládat. K ovládání systému můžete použít bezdrátový vypínač (od 850,- Kč), čtyřkanálovou RF klíčenku (618,- Kč) anebo designově i funkčně propracovanou dotykovou ovládací jednotku RF Touch (8.360,- Kč). Ceny jednotlivých aktorů se pohybují kolem 950 Kč za kus. Pokud si chcete vyzkoušet systém ovládání na jednom spotřebiči, světle nebo žaluzii, můžete si pořídit speciální RF set za přibližně 1.500,- Kč. Pro orientaci – při ovládání 6 světel (4 spínaných, 2 stmívaných) a 4 nezávisle vytápěných zón v domácnosti, pořídíte řešení RF Control klidně pod 20 tisíc korun, a to včetně nejvyspělejšího způsobu ovládání, pomocí jednotky RF Touch. S jiným ovládáním se vejdete i do deseti tisíc.

Jsou po instalaci nutné nějaké servisní prohlídky?

Prakticky ne. Chytrá elektroinstalace většinou nevyžaduje žádné zásahy. Technici obvykle řeší pouze požadavky na dodatečné změny v systému, výjimečně drobné poruchy.

Výrobci uvádí, jako jednu z hlavních výhod, úsporu energií. Jaká je její reálná hodnota?

Promyšlenou regulací vytápění můžete dosáhnout úspory na energiích až 30 %.

Jaká je časová náročnost realizace?

Instalace jednoho RF setu trvá asi 15 minut. V případě několika spotřebičů, například světel v domácnosti, se u vás technik zdrží asi 3 hodiny, a pokud se jedná o kompletní řešení ovládání světel, žaluzií, vytápění a spotřebičů s nastavením zrychlených voleb, potřebují technici jeden pracovní den.

Co se stane, když vypadne elektrický proud?

Totéž co u běžné elektroinstalace, pokud nemáte záložní zdroj energie. K centrální jednotce systému iNELS BUS je možné připojit akumulátorový záložní zdroj, který ji udrží v provozu po dobu výpadku elektrické energie. Po jejím obnovení se jednotka automaticky spustí v původním nastavení.

Jaká zařízení umí systém ovládat?

Veškeré osvětlení, včetně venkovního, případně LED pásků (i barevných). Magie ovládání spočívá nejen ve spínání světel, ale také v jejich stmívání a vytváření sugestivních světelných scén. Řídit můžete i veškerou stínící techniku – elektrické žaluzie, rolety nebo markýzy. Důležitou výhodou systému je také ovládání zásuvek – jediným stiskem můžete přepnout dům do úsporného režimu. Máte jistotu, že se nikde zbytečně nesvítí, zásuvky dodávají energii pouze tam, kam potřebujete (například lednička či mrazák) a ostatní jsou vypnuty. Ušetříte spoustu energie a přehled nad spotřebiči přispěje i k vyššímu bezpečí vašich dětí. V poslední době je na vzestupu multimediální nástavba iNELS (iMM), která představuje komplexní sloučení všech audio a video prvků – máte je doslova pod palcem.

Některé produkty systému iNELS můžete vyhrát v soutěži, která probíhá zde:

https://www.facebook.com/iNELSJednouNohouDoma

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dřevostavby, Dům a byt, Interiér, Koupelny, Kuchyně, Ložnice, Mobilní domy, Stavba, Vytápění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.