Moderní světlovody dokážou rozzářit váš dům

Tubusové světlovody v poslední době zaplavují naše obydlí a výrazně se prosazují do našich domovů. Jedná se o stavební produkt velmi užitečný a přitom relativně jednoduchý. Přesto, aby světlovod splnil veškerá očekávání, je velmi důležité zvolit nejen správnou značku, ale i správný typ a v neposlední řadě i doplňkové příslušenství.

1. Co to je světlovod, resp. tubusový světlovod?

Světlovody se začaly používat k osvětlení místností bez oken ve větší míře v průběhu osmdesátých let. V té době vznikl velký problém se stavbou velkoplošných domů, kde bylo několik místností uprostřed domu bez oken a byla tam nepříjemná tma. Proto vznikl světlovod, aby přivedl denní světlo společně se slunečními paprsky do temné smutné místnosti přes střechu. Místnost se tím rozjasnila a stala se nesrovnatelně příjemnější. Denní světlo totiž zachovává reálné barvy, příznivě ovlivňuje psychiku a místnost oživuje. Pro prostory jako kuchyně, koupelny, schodiště, chodby atd. je častokrát světlovod přímo záchranou. A nehledejte v tom žádnou vědu. Světlovod je prakticky stavebnice, kdy na střeše umístíte průhlednou kopuli, v místnosti ve stropě vytvoříte otvor na stropní kryt a přes celý půdní prostor, či klidně celé patro napojíte speciální zrcadlové potrubí se schopností efektivně přenášet sluneční paprsky.

2. Pevný hladký tubus dnes dominuje

Zřejmě nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím kvalitu získaného světla je vhodně zvolený odrazivý systém přenosu paprsků. Zde už se výrobci prakticky sjednotili a všichni využívají pevný a dokonale hladký světlovodný tubus. Dříve používané natahovací „husí krky“ již přes svoji špatnou účinnost ustupují. Nové typy pevných světlovodných tubusů dosahují odrazivosti až 98%, přičemž ty nejkvalitnější obsahují kvalitně zalakované 99,8% čisté stříbro. Odrazivost je garantována dlouhá léta, přičemž například české světlovody SUNIZER nebo anglické SUNPIPE poskytují dokonce záruku na povrch 25let.

3. Střešní kopule ovlivní množství přijatého světla, nejoblíbenější je plastová

U střešní kopule se již výrobci v použitých materiálech a tvarech výrazně liší. Hraje zde již významnou roli marketing a reklama, která často přehlíží skutečný přínos a efektivnost. Zde je nejvhodnější uplatnit logický rozum a neřídit se reklamními triky některých výrobců ale základní fyzikou. Tvar kopule výrobci rozdělují na kopule výrazně vypouklé a na „kopule ploché“. Renomovaní výrobci, jako například Velux nebo SUNIZER nabízí vrchní díl plochý. Tento tvar proti méně atraktivnímu vypouklému má obrovskou výhodu, že nenarušuje ráz střechy, jelikož s krytinou rovnoměrně splývá, stejně jako střešní okna. Nestává se tak, že někdo světlovod nakonec odmítne, protože by byl na střeše „škaredý“….

Vlastní účinnost se až tak zásadně v množství dodaného světla u obou typů neliší. Vypouklé kopule přenesou více světla při východu a západu slunce a ty ploché naopak přes den. Více než tvar kopule ovlivní účinnost světlovodu umístění na střeše podle světových stran. Vhodné je umístění co nejvíce na jižní stranu. V případě výběru instalace světlovodu na východ nebo západ již ovlivní rozhodování, jestli místnost potřebuje více světla v dopoledních nebo odpoledních hodinách. Kromě tvaru kopule hraje roli i použitý materiál. Zde je důležité se zaměřit na prostupnost světla. Je kupodivu, že dnes jednoznačně vyhrávají moderní polymery, obecně plasty. Existují typy, které mají propustnost světla např. 96% oproti sklu s propustností pouze např. 89%. Díky kvalitní UV odolnosti u značkových produktů jako např. SUNIZER, SUNPIPE či ODL se již není nutné bát zažloutnutí. Další obrovskou výhodou plastových prvků, kromě toho že nejsou křehké a tolik nepraskají jako jiné materiály, je výhodný součinitel prostupu tepla. Plastové kopule se nesrovnatelně lépe vyrovnávají s rozdíly teplot. Polymer je oproti sklu výrazně praktičtější a proto přes 98% výrobců na světě volí právě plast. Navíc nejsou potřeba další extrémně drahá opatření ve světlovodu, aby nedocházelo ke kondenzaci.

Nejpraktičtěji to vyřešili výrobci světlovodu SUNIZER, kteří nabízejí zákazníkům jak plochou tak i vypouklou kopuli a v technickém návrhu Vám doporučí vhodnější řešení právě pro váš dům. Neovlivňují vás žádnými reklamními triky, a tudíž nakonec získáte to nejvhodnější pro váš dům.

4. Stropní díl, tzv. difuzor je nejdůležitější prvek světlovodu

Při výběru světlovodu nenechávejte výběr spodního krytu až na poslední chvíli. Mohlo by se stát, že zjistíte, že předem vytypovaný výrobce světlovodu nenabízí přesně takový spodní kryt, který by se právě do vaší místnosti nejlépe hodil, a již si nebudete moci vybírat. Zde je opět vhodné se držet kvalitních renomovaných výrobců jako např. Velux či SUNIZER. Ti nabízejí na výběr několik variant spodního krytu. Aktuálně nejvíce typů nabízí značka SUNIZER. Nabízí spodní kryty jak v barvě bílé, tak i barevné, nabízí různé tvary od čtvercových až po kulaté a pokud snad chcete zvolit moderní funkcionalistický vzhled nebo naopak jemně zaoblený, pak právě SUNIZER nabídne nejvíce variant.

Paradoxně spousta lidí vybírá světlovod podle nějakých reklamních hesel ohledně kopulí atd., ale zapomínají, že se celý život budou u světlovodu nejvíce dívat na spodní kryt, který musí plnit nejen funkční stránku, ale musí být i dostatečně hezký, stejně jako ostatní svítidla v místnosti. Když místnost vybavujete vhodnými svítidly, také si na to necháte spoustu času a vybíráte z nepřeberného množství. Stejný postup byste měli mít i u světlovodu. Musí se Vám líbit.

Například SUNIZER jako jediná značka na trhu nabízí téměř 50 typů spodních krytů, tudíž je opravdu z čeho vybírat.  Nemusíte se bát, že za pár let místnost zrekonstruujete a zůstane v modré místnosti červený rámeček světlovodu. Výrobce Vám trvale nabídne na výběr další barevné odstíny, aby Vám opět vše dokonale ladilo.

5. Bohaté příslušenství nebylo dříve zvykem

Poslední generace světlovodů, která prošla technickým zdokonalením do dnešní podoby má to hlavní za sebou, a nyní se výrobci začali zaměřovat na přidanou hodnotu ke světlovodu. Téměř všichni výrobci nabízejí nějaký zdroj umělého osvětlení, aby se dal světlovod využívat i v nočních hodinách. Výrobci nabízejí většinou držák na úspornou nebo na Led žárovku. Snad jen SUNIZER nabízí mnohem propracovanější systém osvětlení a to zabudování LED diod po celém obvodu spodního krytu. Vzniká tím velmi atraktivní osvětlení i neokoukaný žádaný vzhled.

Naopak pro některé místnosti jako např. ložnice nebo dětské pokoje výrobci nabízejí tlumící klapku, aby se dal světlovod kdykoliv utlumit nebo zcela vypnout.

6. Standardní tepelně izolační parametry splní každý světlovod

Pokud stavíte pasivní dům, pak se u světlovodu zaměřte také na vlastnosti jako tepelné ztráty, či vzduchotěsnost. Není moc renomovaných výrobců, kteří splňují ta nejpřísnější kritéria. Dnes je velmi snadné do světlovodu vkládat izolační prvek např. izolační sklo, dvojsklo, trojsklo, který tepelně izolační parametry světlovodu zdokonalí až k hodnotám kolem Us=0,3 W/m2K. To zní sice krásně, ale pro místnost to má vliv zcela zanedbatelný, vzhledem k malé ploše světlovodu. Pří instalaci těchto prvků ovšem výrazně zhoršíte účinnost světlovodu a to často až o 40% a světlovod „příšerně“ prodražíte.

Proto pokud máte nebo stavíte běžný nízkoenergetický dům se standardními nároky, tak se těmto izolačním prvkům umísťovaným do světlovodu vyhněte. Výrazně ušetříte a světlovod bude stále plnit svůj hlavní účel a tím je kvalitní prosvětlení místnosti slunečnými paprsky.

Standardní světlovod má celý systém postaven jako uzavřený tubus vzduchu a při velmi malé ploše otvoru se tudíž jedná o ztráty zcela zanedbatelné. Věřte, že více vám budou odvádět teplo obyčejné zásuvky na 220V….

Někteří výrobci sice zastrašují, že pokud nebudete mít ve světlovodu jejich dokonalou izolační přepážku, tak Vám bude světlovod kondenzovat, což je ale jen a pouze dokonalý marketingový tah, aby si Vás získali a vydělali více peněz.

Kvalitní světlovod od již zmiňovaných značek jako Velux, SUNPIPE či SUNIZER tuto izolační přepážku pro běžné stavby nevyžadují, protože celý systém světlovodu je navrhnut tak, aby kondenzaci předcházel. Běžně dostačuje parametr světlovodu Us= 1,0 W/m2K. Je zbytečné tento parametr srovnávat s totožným parametrem u oken, protože nezapomeňte, že i největší světlovod má plochu menší než nejmenší střešní nebo běžné okno.

7. Není špatných světlovodů, jsou jen katastrofálně provedené některé montáže

Ano, ke kondenzaci ve světlovodu může dojít a určitě se jedná aspoň o jeden světlovod z tisíce, ale vždy se nakonec ukáže, že při montáži byl hrubě porušen montážní návod nebo byly katastrofálně provedeny běžné stavební detaily. Kondenzace se objevuje pouze tam, kde byla neodborně provedena montáž.

Po celém světě se instalují miliony světlovodů a žádný renomovaný výrobce standardně nepoužívá tyto izolační prvky, protože tam zkrátka nejsou potřeba.

Proto spíše než do nějakých izolačních doplňků se pro běžný dům vyplatí investovat do kvalitní montážní firmy. Je důležité, aby tato odborná firma již měla s montáží těchto konkrétních světlovodů zkušenosti. Každý výrobce má trošku jiné detaily, které hrají významnou roli, a proto je důležité, aby tato firma vše instalovala správně.  Například brněnská firma ABC-American Bohemian Corporation (www.abcweb.cz) dodává a montuje světlovody již od roku 2000 a má za sebou tisíce instalací. Nebo dokáže doporučit své ověřené instalační firmy.

Už jsme se zmínili na začátku, že výkonnost světlovodu je při stejném průměru hladkého potrubí téměř shodná, tudíž je mnohem důležitější, aby světlovod vzhledově zapadl do střechy a současně, aby Vám udělal v místnosti parádu a nebyla to jen nějaká prosklená díra do stropu.

Zkušený prodejce či nejlépe přímo poradce na světlovody od výrobce s Vámi rád probere všechny detaily světlovodu a dokáže nabídnout a následně sestavit přesně takový světlovod, se kterým budete na desetiletí spokojeni. A vzhledem k tomu, že se jedná o nemalou investici často přes 10tis.kč, je to o to důležitější. Více na stránkách výrobců www.sunizer.cz, www.abcweb.cz.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dřevostavby, Dům a byt, Interiér, Koupelny, Kuchyně, Ložnice, Mobilní domy, Stavba, Střechy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.