Až 90% českých zámků stále podlehne i jednoduchým metodám zlodějů. Bezpečnostní gramotnost českých zákazníků je nízká.

Asi 80 % – 90 % zámků a zámkových vložek, používaných v České republice, může být násilně otevřeno jednoduchými zlodějskými metodami. Vyplývá to z interní analýzy společnosti TOKOZ. Na vině je podle specialistů společnosti především nízká bezpečnostní gramotnost českých domácností a trvalá snaha ušetřit – v tomto případě však na nesprávném místě.

Česká republika patří mezi státy, kde je erudice v otázce ochrany a zabezpečení majetku stále na poměrně nízké úrovni. Například mezi nejpoužívanější typy zámků stále patří klasické stavítkové systémy (neboli kolíčkové vložky). Jedná se přitom o princip, který patentoval již v roce 1788 Robert Barron a posléze v roce 1844 vylepšil Robert Yale.
Ani s mnohými vylepšeními však nedokáže dvě stě let starý mechanismu poskytnout tak dokonalou ochranu, jako moderní, avšak u českých domácností stále málo rozšířené systémy. Překonat ho totiž lze mnoha jednoduchými, celá desetiletí známými metodami – bumpingem, planžetováním anebo odvrtáním.

„Konkrétně bumping patří mezi velmi oblíbené metody,“ uvádí Luboš Dvořák, konstruktér bezpečnostních zámků TOKOZ. „Je tichý, rychlý a univerzální. Zámková vložka navíc nejeví na první pohled známky jakéhokoli poškození.“
Právě fakt, že zámek není bumpingem poničen, může být problémem například při vyplácení pojistného. A podobě to také třeba s planžetováním. „S trochou cviku a náčiním, které lze běžně koupit na internetu, si tyto způsoby odemykání zámků dokáže osvojit i úplný amatér,“ varuje Dvořák.

A jaký je podle odborníků důvod „nezodpovědného“ českého přístupu?
„Češi jsou bohužel stále málo informováni, což vede v kombinaci s jejich konzervativním chováním k nákupu levných stavítkových zámků, na které jsou zvyklí,“ vysvětluje Lucie Filová, marketingový specialista TOKOZ. “Částečně si za to mohou sami výrobci. Nízká konkurence a složitost konstrukcí zvedá ceny bezpečnostních vložek na úroveň, která již není pro mnoho zákazníků akceptovatelná. Část systémů navíc vyžaduje přestavbu celých dveří a neumožňuje aplikace namísto klasické vložky,“ doplňuje Filová.

TOKOZ proto od roku 2010 vyvíjel nejmodernější bezpečnostní zámek vlastní konstrukce, který by respektoval podmínky českého zákazníka a českého trhu. Vznikla tak produktová řada TOKOZ PRO, představená v roce 2012. Cylindrická zámková vložka TOKOZ PRO je postavena na třech českých patentech a nabízí ochranu proti nedestruktivním metodám (bumping, planžety), ale i těm destruktivním (při odvrtání zámek rotuje s vrtákem). Díky inovativní konstrukci umožňuje modulaci pro většinu dveří bez nutnosti větších stavebních úprav a zároveň si uchovává velmi příznivou cenu.

 

VIDEO

Podívejte se, jak lehce si zloděj poradí s běžným zámkem

MAPA

[googleMap name=“TOKOZ a.s.“ width=“425″ height=“350″]Nádražní 19      591 01 Žďár nad Sázavou 1[/googleMap]

Příspěvek byl publikován v rubrice Dřevostavby, Dům a byt, Mobilní domy, Pojištění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.