Bydlení v souladu s moderními trendy – rekuperace zajistí čisté a zdravé prostředí pro Vaši rodinu

Špatná kvalita vnitřního vzduchu v našich domovech negativně ovlivňuje náš život. Průměrný člověk stráví 90% času uvnitř budov, z toho asi 70% tohoto času ve svém vlastním domově. Vnitřní prostředí má tedy na naše zdraví a pocit životní pohody zásadní vliv.

Osobní nároky na spotřebu energií v moderních domovech neustále rostou. Ruku v ruce s tímto trendem se zvyšuje snaha o snížení úniků energií izolováním plášťů budov, utěsněním oken s dvojitým zasklením a podobně.  Moderní domy a byty jsou tak prakticky vzduchotěsně izolovány od okolí a co je zásadní, nedochází k přirozenému přístupu čerstvého vzduchu tzv. infiltrací.

Toto může činit naše obydlí z tepelného hlediska pohodlnějším a levnějším na provoz, nicméně za to platíme vysokou daň životem ve vydýchaném, kontaminovaném a nezdravém prostředí v čase určeném domácímu, rodinnému životu a k relaxaci.

Mohou tak naše domovy poškozovat naše zdraví?

Ano, z tohoto hlediska jednoznačně mohou. Nejen, že se uvnitř našich domovů drží vlhkost díky sprchování, koupání, vaření a samotnému dýchání, ale také se hromadí další znečišťující látky, jako jsou CO2, plísně, roztoče, škodlivé a toxické látky uvolňující se z nátěrů, nábytku, vybavení bytu.

Důsledkem špatné kvality vnitřního vzduchu je pak celá řada zdravotních potíží, počínaje bolestmi hlavy, únavou, respiračními chorobami, časté je astma, alergie a co je alarmující, vzduch, který dýcháme uvnitř nevětraných budov, se stal natolik kontaminovaným rakovinotvornými látkami, že jsme vystaveni i tomuto riziku.

Pokud si nejste jisti kvalitou vzduchu ve Vašem obytném prostoru, ideálním řešením je pořídit si senzor kvality vzduchu ED-ISCO2.

ED-ISCO2, zařízení určené pro indikaci koncentrace CO2 a teploty v obytném prostoru

Senzory kvality vzduchu od ELEKTRODESIGN ventilátory

Astma a alergie

Astma a alergie jsou čím dál častější onemocnění postihující současnou populaci.

Jedním z hlavních spouštěčů astmatu jsou prachoví roztoči a jejich výkaly. Vědci zjistili, že tyto mikroskopické organizmy způsobují až 80% ataků astmatu a ekzematických problémů, slzení očí, svědění, alergickou rýmu. Je bohužel známým faktem, že prachoví roztoči jsou běžným hostem našich domovů.

Zbavit se těchto drobných cizopasníků, kteří měří méně než 0,25 mm, je složité, jelikož podmínky našich domácností s vlhkostí produkovanou užíváním koupelny, vařením a samotným dýcháním, hromaděním prachu, plísní, bakterií a odlupujícími se svrchními buňkami kůže rozmnožování roztočů přímo nahrávají.

4 kroky k redukování prachových roztočů v domovech

  1. Snížení vlhkosti uvnitř domu či bytu – vlhko a teplo je pro množení roztočů ideální prostředí
  2. Nechovat domácí zvířata uvnitř domu či bytu – zdroj potravy pro roztoče
  3. Zavřená okna – pyl je dalším zdrojem potravy pro roztoče
  4. Pravidelné praní lůžkovin – 1x týdně

 

Další možnou a efektivní cestou ke snížení počtu roztočů a omezení jejich množení jsou ventilační a rekuperační systémy. Regulováním vlhkosti na 45-60% se snižuje schopnost roztočů přijímat potravu a tak se omezuje jejich populace.

Bohužel prachové roztoče nelze v našich domovech eliminovat úplně. Nicméně zajištěním neustálého přístupu filtrovaného čerstvého vzduchu je možné jejich populaci omezit, nehledě na další významné pozitivní účinky života v čistém vnitřním prostředí. Pro osoby trpící astmatem a alergií na roztoče je čistější větrané domácí prostředí velkou úlevou.

Řešením je ventilace a rekuperace

ELEKTRODESIGN ventilátory s.r.o. má řešení pro každý typ domácího prostředí, ať už se jedná o byt nebo rodinný dům. S širokou nabídkou efektivních, inovativních ventilačních a rekuperačních systémů Vám zajistí nejen kvalitní vzduch ve Vašich domovech, ale také zdraví a tělesný komfort.

Pro bytové domy je možným řešením bytová rekuperační jednotka ECO ROOM. Jedná se o malou rekuperační jednotku pro jednotlivé místnosti. Je ideálním řešením jako náhrada nefunkčních, dříve instalovaných ventilátorů s průměrem 100 nebo 150 mm ve stávajících instalacích (bez potřeby dodatečných stavebních úprav a elektroinstalace).

bytová rekuperační jednotka ECO ROOM

Podívejte se, jak bytová rekuperační jednotka ECO ROOM funguje:

Jak jedoduchá je montáž této jednotky, můžete zhlédnout na:

Jako příklad rekuperační jednotky pro rodinné domy můžeme uvést novinku v sortimentu společnosti ELEKTRODESIGN ventilátory, jednotku DOMEO 210 FL, která využívá protiproudý rekuperátor s vysokou účinností až 92%. Jedná se o jednotku pro 21. století, která umožňuje ovládání nadřazeným systémem inteligentních domů, pomocí GSM modulu, standardním ovladačem či např. čidlem CO2. Jednotka nabízí rovnotlaký, podtlakový či přetlakový provoz dle konkrétních požadavků. Příkon jednotky je 16 – 102 W. Je vybavena automatickým BYPASSEM (obtokem výměníku) pro letní FREECOOLING. Jednotka je registrována v dotačním programu Nová zelená úsporám (SVT 5772).

Ovladač jednotky

Přístup k vnitřním částem jednotky

Názorná ukázka bydlení s rekuperační jednotkou DOMEO 210

a ukázka snadné instalace jednotky:

Příklad referenční novostavby vybavené jednotkou DOMEO 210 FL

Rodinné domy Šternberk, ulice Vinný Vrch:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dřevostavby, Dům a byt, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.