Zahrada v zimě

Všichni zahrádkáři vědí, jakou radost, užitek a třeba i relaxaci dokáže zahrada přinášet, a to během každého ročního období. A zároveň jsou připraveni na ní celoročně neúnavně pracovat, neboť zde platí rčení „bez práce nejsou koláče“ dvojnásobně.

Od jara až do zimy potřebuje zahrada vaši péči a za ni se vám bohatě odmění.

Jak připravit zahradu na zimu

Podívejme se tedy blíže, co všechno musí zahrádkář udělat od podzimu do zimy, aby se zjara zahrádka pod hřejivými slunečními paprsky opět probudila a po celý další rok poskytovala úrodu a potěšení. A o tom příprava zahrady na zimu rozhoduje velkou měrou.

Jakmile se listy stromů a keřů začnou převlékat do pestrých podzimních barev, dokončujeme poslední sklizeň a vychutnáváme si poslední slunečné dny. Příroda dává najevo, že je čas zahájit na zahradě zimní přípravy.

Někdo by si mohl myslet, že sklizní úrody, posekáním trávníku a úklidem zahradnického nářadí, celoroční práce na zahradě končí. Omyl! Nyní je potřeba započít práce jako je úklid či rytí, ale i další péče, která zajistí, aby zahrada dobře přečkala zimní období a na jaře vás oblažila svou nově se probouzející krásou – vůní země a rašícími rostlinami.

Pokud jste začínající zahrádkáři, anebo nemáte ještě dostatek zkušeností, udělejte si plán podzimně – zimních prací; jsou to činnosti, které je nutné provést po dokončení veškeré sklizně. Stačí si vytvořit jednoduchý seznam, podle nějž budete postupovat a hotové úkony si pak už jen odškrtnete. A postupem času, až se se zahrádkou sžijete, pochopíte různé přírodní zákonitosti a naučíte se dívat očima zahrádkáře, pak už ani ten seznam potřebovat nebudete. Zahrada vám sama ukáže, co ještě je pro její, a tím i vaše blaho, potřeba učinit.

A čím tedy začít?

Trávníky

Před zimou je posekejte na výšku cca 4-5 cm; vyhrabejte ostrými hráběmi listí (pod tlejícím listím se množí plísně, které se mohou posléze přenést i na kulturní plodiny); je-li to potřeba, provzdušněte trávník pomocí vertikutátoru (prořezávání) – rozrušením povrchu dopřejete trávníku dostatečný přísun vody a vzduchu, zamezíte tvorbě travní plsti i mechu a podpoříte rozrůstání kořenového systému; po vertikutaci můžete dosít prořídlá a vyschlá místa (kterých má po letošním suchém létu každý trávník asi požehnaně) a následně dostatečně zalijte. Vhodné je i podzimní přihnojení, a to hnojivem s obsahem draslíku – posílí se tak buněčná struktura rostlin a ty se stanou odolnějšími vůči vymrzání, vysychání, i před některými chorobami.

Zeleninové záhony

Jestliže vám na nich zůstaly zbytky po sklizni, odstraňte je a záhony nahrubo odplevelte;  pak je poházejte chlévskou mrvou a v době, kdy se objeví první mírné mrazíky, je zryjte na celou hloubku rýče (tj. cca 25 – 30 cm hluboko). Hroudy a hrudky příliš nerozbíjejte a záhon neuhrabávejte –  jen tak vám do něj vnikne dostatek vláhy a například roztátý sníh vám nebude ze záhonu odtékat pryč. Míváte-li na zahradě i brambory, řepu, a podobnou zeleninu, na půdu opět naházejte – v nepříliš vysoké vrstvě – hnůj a proveďte hlubokou orbu. Jak u záhonu, tak u případného „políčka“ dokončíte úpravy záhonů brzy zjara.

Pro půdu je přínosné i zelené hnojení, takže můžete zarýt i posekanou trávu – avšak pozor na to, abyste nezarývali i kořínky a semena nebo květy trav či plevelů, které v trávníku obvykle rostou – záhony byste si tak zaplevelili (pozn.: i useknutý květ pampelišky dokáže dozrát a vysemenit se!).

S podzimní údržbou záhonů souvisí i ty, na nichž některá zelenina (růžičková kapusta, pórek, kadeřávek, ale třeba i kudrnka a pažitka) zůstává přes zimu: odplevelte je, malou motyčkou půdu jemně zkypřete, aby se mohla vsakovat vláha a z rostlin odstraňte zažloutlé a odumřelé spodní listy. No, a protože koncem listopadu obvykle sázíme ještě česnek, je potřeba záhon na něj dobře připravit – odplevelit, zrýt, rozbít hroudy, uhrabat a už můžete sázet. A nezapomeňte na zálivku!

Květinové záhony

Ty je potřeba odplevelit, odkvetlé trvalky seříznout asi na 15 cm – některé můžete vyrýt, trsy rozdělit a rozsázet je; okrasné trávy před zimou nesestříhávejte, spíš je k sobě svažte – předejdete tak vymrzání. Máte-li rádi jarní cibuloviny (narcisy, tulipány, modřence, ladoňky, apod.), na konci podzimu je už nejvyšší čas, aby byly v zemi!

Stromy a keře (ovocné i okrasné)

V říjnu jste jistě zasadili nové stromky, tak je nezapomeňte ještě před zimou vydatně zalít; totéž je ostatně důležité pro všechny stromy a keře na vaší zahradě: často si mnozí zahrádkáři myslí, že jim tyto dřeviny zmrzly, ale ve skutečnosti nedostatkem vláhy uschly!

Jestli máte zahradu mimo obec, nebo dokonce u lesa, zabezpečte své dřeviny proti okusu zvěří! K obalení stromků či keřů se používají různé materiály – například karton, pytlovina, ale za nejvhodnější je považováno vyšší pletivo s malými oky, takzvaná „králičina“. I když – i toto pravidlo má svou výjimku: „Na chatě blízko lesa jsme stromky pečlivě obalili pletivem – bylo mrazivo a napadlo hodně sněhu, takže příchod hladových zajíců a srnek se dal očekávat. Ale my jsme na ně vyzráli – tedy mysleli jsme si to. Když jsme po Novém roce jeli chatu zkontrolovat, viděli jsme na vlastní oči srnku, která stála na hromadě sněhu, předními kopýtky se opírala o pletivo a vesele okusovala horní větve již pěkně zapěstované korunky stromu“.

V lednu a únoru (pokud není příliš velký mráz) můžete provádět u některých stromů zimní řez; pokud zapěstováváte kmínek nebo nové tažně u vinné révy, tak její loňské výhony zastřihněte koncem února.

Tyto přípravy zahrady na zimu nejsou zdaleka všechny. O tom, jak připravit skleník, postarat se o růže a skalku, o vypuštění jezírek a bazénu a zazimování zavlažovacího systému si povíme zase až někdy příště.

Zdá se vám toho hodně? Tak dovolte, abychom vás zde trošku poopravili – toho se nezdá hodně, toho hodně opravdu je! Ale máte-li svou zahradu rádi, přiložíte ruku k dílu a dokážete si práce rozdělit tak, abyste vše včas stihli, a ještě vám tato činnost bude působit nemalou radost a uspokojení!

Dopřejte své uklizené, a na další sezonu připravené, zahradě zasloužený klid pod bílou zimní peřinou. A v tomto až posvátném tichu se občas svou zahradou projděte, zkontrolujte, zda sníh někde nepolámal větvičky a zda jsou růže i skalka dobře přikryté. Přitom se zhluboka nadýchněte mrazivého vzduchu – toto spojení s přírodou vás pohladí po duši a dodá vám dostatek energie do dalšího období.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.