Podstatný detail staveb. Garážová vrata

Součástí většiny staveb jsou garážová vrata. Dávno už to nejsou známé plochy z vlnitého plechu nebo dřevěná vrata opatřená visacím zámkem, ale dokonalé technologické celky.

Na prvním místě  musejí být významným stavebním prvkem a jako taková musejí splňovat hned několik podmínek: jednak bezpečně chránit auta zaparkovaná uvnitř, jednak jako součást stavby ladit také s jejím stylem a nerušit fasádu.

Výběr  garážových vrat je poměrně široký s ohledem na jejich tvar, funkci, ovládání, ale i cenu, která zohledňuje vše, čím se daná vrata vyznačují.

Zatímco někdo dá přednost výklopným vratům nebo dvoukřídlým, jinému zájemci vyhovují  rolovací garážová vrata nebo sekční garážová vrata, protože je důležité, aby nezabírala velký prostor nejen v garáži, ale i venku, před ní. Také je třeba, aby byla vrata lehce ovladatelná. To všechno dnes výrobky na trhu splňují a je z čeho vybírat.

Bezpečnost, izolace a ovládání

Z garáží bývá velmi často vstup přímo do domu. Proto je důležité, aby i garážová vrata splňovala podmínky kladené na bezpečnost a měla také izolační vlastnosti a nebyla místem úniku tepla.

Mají-li ovlivňovat spotřebu energií, musí jejich zpracování  odpovídat všem dostupným technologiím, které brání zvyšování nákladů na energie, což se týká vytápěných garáží a garáží propojených s obytnou částí domů. V tomto případě  by měla bránit také pronikání hluku z ulice do domu, takže musejí splňovat ještě funkci hlukové izolace. Samozřejmě by neměl být hlučný ani způsob jejich otvírání a zavírání.

„Jako většina motoristů jsem dal přednost vratům, která se před vámi otevřou, aniž byste museli vystoupit z auta. Jsou opatřena elektronickým systémem na dálkové ovládání, které je chráněno tak, aby jej nemohl použít nikdo neoprávněný a jsou odolná proti poškození,“ přibližuje svůj výběr vrat ke garáži Zdeněk Novák.

Elektronicky se dají ovládat také vjezdové brány ke garážím, které mohou být jak posuvné, tak i otočné s různým kvalitním a spolehlivým pohonem.

Ani ručně ovládaná vrata  nevyžadují při manipulaci značnou lidskou sílu, protože jejich konstrukce umožňuje lehké ovládání.

Při výběru se řídíme především cenou

O typu a kvalitě garážových vrat rozhoduje většinou cena. Nejnižší bývá u neizolovaných vrat s ručním ovládáním. S vyšším komfortem, který nám vrata nabízejí, se zvyšuje i jejich cena. Také v tomto sortimentu je proto výhodné využít akční výprodeje, při kterých se ceny snižují řádově o desítky tisíc korun.

Na trhu jsou různé typy garážových vrat a při jejich nákupu je z čeho vybírat. Je jen na každém z nás, zda si vybereme rolovací, sekční, posuvná, výklopná či křídlová garážová vrata. Každého samozřejmě zajímají jejich rozměry a také cena. Dají se pořídit levně, ale i za větší peníze. Podstatné však je, do jaké garáže budou instalovány.

Konzultace s odborníkem se vyplatí

Rovněž při výběru a montáži garážových vrat platí, že je nejlepší poradit se s odborníky, aby splnila všechny funkce, které od nich každý očekává. Především mají garáž bezpečně uzavřít, musejí být lehce ovladatelná, ale i zvukově a tepelně dobře izolovaná. Také musejí dobře vypadat, proto je důležitý rovněž design.

„Když jsem sháněl garážová vrata, zjistil jsem, že jsou na našem trhu výrobky hned několika firem, které  se zabývají  touto výrobou několik desítek let a za tu dobu dodaly zájemcům doslova miliony garážových vrat, které slouží  spolehlivě svému účelu.

V ceně bylo zdarma zaměření. Nakonec jsem počkal s nákupem na akční prodej, což se mi vyplatilo, protože jsem tak pořídil vrata ke garáži v prvotřídní kvalitě poměrně levně,“ popisuje Zdeněk Novák.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.