Dveře v interiéru

Spousta staveb se dnes buduje „velkoplošně“, bez dveří, takže se z kuchyně oddělené třeba barovým pultem nebo květinovou stěnou vstupuje rovnou do obývacího pokoje. V jeho vzdáleném levém rohu je stupínek, na kterém je skoro od zdi ke zdi velká postel.

V takovém bytě jsou za vstupními dveřmi už jen dveře od koupelny, v níž je i toaleta a pak ještě dveře od terasy. „Přesně tak vypadal můj byt, když jsme žili s manželem bez dětí, respektive s miminem v postýlce. Později už jsme dali přednost oddělným prostorám v novém mezonetovém bytě, aby měl každý své soukromí. Když potřebujeme být spolu, sejdeme se buď v jídelně nebo za dveřmi obývacího pokoje,“ svěřila nám Zdenka Lehká.

Dveřmi se rozhodně jenom nebouchá

Dveře nám v bytě zaručují soukromí, chrání nás před průvanem a současně jsou i estetickým prvkem. „Dveře musejí ladit s interiérem. Předsíň, ze které vedou dveře do kuchyně spojené s jídelnou, do koupelny a na WC, je vybavená dubovými vestavěnými skříněmi. Proto máme ze stejného materiálu i dveře. Ovšem jejich druhá strana je sladěná s prostorem, který je za nimi. Třeba v koupelně ladí s mozaikou, kterou jsme zvolili pro obklad masážní vany. Do kuchyně, kde převažuje světlý dub, jsou dveře ve světlejším tónu než v předsíni. Když jsme je vybírali, byly pro nás podstatné jak technické parametry, tak užitné hodnoty,“ líčí Zdenka Lehká.

Jejich dveře považuje za nadčasové, zvolili kazetovou úpravu z pařeného dubu s prosklenými plochami se skly upravenými pískováním, takže je v místnostech dostatek světla a přitom zaručují všem, kteří jsou uvnitř, soukromí.  „Jsou tak pěkné, že s nimi snad nikdo v rámci emocí nebouchne, to by nemusely nádherné výplně vydržet,“ usmívá se Zdenka Lehká s tím, že mají díky tomu doma zajištěné  harmonické vztahy.

To je ovšem nadsázka, protože skleněné výplně jsou z tvrzeného skla, která mají vysokou odolnost vůči nárazům. Pokud by přece jen povolila, o střepy by se neměl nikdo poranit.

Povrchová úprava a modely

Interiérové dveře jsou jednokřídlé, dvoukřídlé, posuvné i shrnovací v dřevěných nebo kovových zárubních, v plném i proskleném provedení, modely polodrážkové i bezpolodrážkové.

Dveře do interiéru  se liší povrchovou úpravou  a  existuje celá škála jejich modelů. Pokud nejsou celodřevěné, jejich povrch může pokrývat dýha, laminát nebo fólie, případně mohou být nastříkané barvou. Velmi dobře vypadají dveře s dřevěnou zárubní ve stejné povrchové úpravě a sladěné do jednoho interiérového prvku.

„Rozhodování nebylo zas až tak jednoduché. Dohadovali jsme se

např. o tvaru rámečku a o profilu ozdobné lišty. Barvu pantů i kování ovlivnil odstín tmavého dubu, typ zámku jsem nechali na dodavateli. Vzor leptu na výplních jsme si ale určili, chtěla jsem košíky s květinami, jaké měla kdysi babička ve svém vinohradském bytě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.