Jaké barvy volit v kuchyni? Feng Shui vám poradí!

Tak jako má sto lidí sto chutí, tak i názory na správnou volbu barev v interiéru kuchyně se vkus od vkusu liší. Přesto si člověk, který je na vážkách může pomoci radami dávného učení Feng Shui.

Čínské učení se totiž mimo jiné pokouší nastolit harmonii v prostoru. Laicky řečeno, dokáže nám poradit, jak si správně zařídit bydlení, abychom se v něm cítili dobře.  Poměrně obšírně se zabývá i vhodným výběrem barev do našich kuchyní.

Ne snad, že by černá barva použitá v interiéru  kuchyně odradila notorického jedlíka od otevření ledničky. Namíchání špatných barev asi není ideální dietou. Přesto může správná volba barev nastolit harmonii ve vašem bydlení.

Pozor na chladné barvy

V interiéru vaší kuchyně byste podle Feng shui neměli příliš plýtvat opticky chladnými barvami jako je modrá a šedá, jež snižují chuť k jídlu. Příliš vhodné nejsou ani odstíny červené. Důvod? V kuchyni zbytečně zesilují energii ohně. Doporučuje se světlá, matná, teplá barva. Ideálním řešením  je podle Feng shui bílá barva.

Ta je symbolem nových začátků a nevinnosti, je spojována se světlem. K jejím kladným vlastnostem patří čistota a svěžest. Proto se kromě kuchyně doporučuje i do koupelen.

Neprakticky praktická

Samozřejmě mnohá hospodyně zakroutí hlavou. Bílá barva je ve své podstatě velice nepraktická. Ovšem na druhou stranu vás donutí uklidit každou nečistotu. Jak podotkl jeden z návrhářů pracující pro slavnou kuchyňskou značku Boffi: „Leštěný nerez nebo bílá barva, to jsou povrchy, které se velmi rychle špiní. Ale právě o to mi šlo! Je to stejné jako s lékařskými plášti. Proč doktoři medicíny nosí bílé šaty?“,“položil si tento návrhář řečnickou otázku.

Pokud se vám ani přes tuto argumentaci bílá barva nelíbí, Feng Shui nabízí ještě náhradní variantu. Žlutá barva totiž krom toho, že podporuje tvořivost, rozhodnost, optimismus a rozum, má dobrý vliv i na trávení.

Pro samotný jídelní kout byste měli volit mezi světlými, sytými, teplými barvami. Čerstvý pokrm si totiž podle odborníků spojujeme s lákavými sytými barvami, a když jsou stěny vymalovány jásavými a světlými odstíny, odrazí se to přirozeně i na talíři.

Čínské učení tak doporučuje volbu lososové, broskvové nebo meruňkové barvy.

K doladění pak poslouží zelená barva. Ta má navíc podle Feng Shui i další blahodárné účinky. Pro energii kuchyně totiž podle čínské filozofie není dobré, když spolu živly oheň a voda navzájem bojují. Proto je důležitá vzájemná pozice sporáku a dřezu. V případě, že jsou umístěny přímo proti sobě, je vhodné mezi ně umístit buď zelený kobereček, nebo živou rostlinu.

Světlé barvy zvětší prostor

Kromě toho, jak barvy působí na váš apetit a vaší náladu, mají také tu vlastnost, že dokáží ovlivnit  vnímání velikosti prostoru. I maličkou kuchyň si můžete vhodně zvolenými barvami opticky zvětšit. Zatímco tmavé barvy mají tendenci prostor zmenšovat, světlé jej naopak zvětšují.

Proto člověku, který disponuje malou kuchyní, odborníci nedoporučují například černou barvu. Ta může převážně v zimních měsících na mnohé působit úzkostným až depresivním dojmem. Naopak opět boduje bílá, která prostor zvětší. Na druhou stranu, příliš bílé v kuchyni může působit až sterilně. Má ale tu výhodu, že patří mezi neutrální barvy, které lze snadno kombinovat s ostatními barvami. „Bílou vždy kombinujte s ostatními barvami sytějších odstínů.  Trend, že místnosti museli být bílé, je už díkybohu dávno pryč. Nebojte se  kombinací barev a barvy bílé experimentovat,“ radí odborníci.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.