Bazén v zahradě osvěží

Dnes už se dávno bazén v zahradě nepovažuje za luxus. Osvěžení v letních vedrech si dopřává stále více lidí. Menší bazény se dají sehnat za rozumnou cenu a ani péče o ně není tak náročná. Plavat se v nich sice moc nedá, ale na příjemné ochlazení stačí. Ocení je zejména rodiny s dětmi.

Koupě bazénu vám nemusí zruinovat rodinný rozpočet. Jde o dlouhodobou investici, o kterou je nutné pečovat a myslet na pravidelnou údržbu. Nejpodstatnějším kritériem při výběru je kapacita podle počtu lidí, kteří budou bazén využívat. Je třeba počítat i s dostatkem prostoru v zahradě a nutností terénních úprav v místě stavby. Výběr bazénu přizpůsobte svým finančním a prostorovým možnostem a to i s ohledem na budoucí spotřebu vody. Bazén v zahradě je dominantou.

Jak si vybrat správný bazén

Důležitým kritériem při rozhodování je materiál. Může jít o gumový bazén se samonosným prstencem, kovovou konstrukcí nebo ocelovým pláštěm pro zapuštění do země. Oblíbené jsou i nafukovací gumové bazény, i když se vyznačují kratší životností, jsou cenově dostupné a mají snadnou instalaci. Bazény s trubkovou konstrukcí z kovu jsou odolnější, mají vyšší stabilitu, jednoduchou montáž a dlouhou životnost. Bazény s kovovým pláštěm mohou stát nad zemí nebo zapustit do země. Instalace už je složitější. Odolné ocelové stěny a mrazuvzdorné vnitřní folie umožňují celoroční používání.

Vhodné místo na umístění bazénu

Vyberte takové místo, kam během dne dopadá nejvíce slunečních paprsků. Prostor by měl být vybaven přívodem vody, kanalizací a elektrickým rozvodem. V okolí bazénu by neměla být žádná zeleň, z níž opadává listí a jehličí. Trávník je vhodný na opalování i odpočinek. Na zpevněnou plochu lze umístit lehátka a zahradní nábytek. Příslušenství, jako filtry, vysavače a chemie dejte do zahradního domku. Zahradní architekti vám poradí s dispozičním řešením exteriéru.

Potřebná péče a údržba

Důležité je čistit vodu ručně, chemicky i pomocí filtru. Na filtraci se nevyplatí šetřit. K menším bazénům stačí kartušové, k větším volte pískovou filtraci. Při volbě filtru myslete na objem bazénu. Voda by se měla přes pískovou filtraci obměnit dvakrát denně. Aby se do vody dostalo co nejméně nečistot, zakryjte bazén plachtou, která ho ochrání před dešťovou vodou a slouží i v době zazimování. Kvalitní solární plachta na bazén umožní slunečním paprskům pronikat do vody a udržuje teplou. Bazén bez zastřešení je nutné čistit síťkou a dno robotickým či poloautomatickým vysavačem.

Čistá voda

Čistou vodu bez řas a zápachu docílíte pomocí chemie. Pravidelná dezinfekce a měření pH jsou nutné. Použít lze chlorové a bezchlorové prostředky. Při použití chemie je důležité dbát na správnou koncentraci. Množství chlóru by nemělo být vyšší než 0,5 mg/l. Přesné hodnoty změříte a nastavíte si pH, tvrdost vody i množství chlóru. Pro průběžnou dezinfekci zvolte plovoucí plastový

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.