Jak si vybavit vlastní obchod s potravinami?

Pustili jste se do realizace vlastního snu vlastnit obchod s potravinami? Nebo se na to chystáte? Přinášíme vám několik tipů, jak si obchůdek vybavit. Než se ale do toho na plno vrhnete, je nutné ještě předtím zvážit několik bodů – jak bude váš obchod vypadat, co v něm budete konkrétně prodávat a od toho se odvíjí, jaké vybavení k tomu budete potřebovat.

Jaké jsou požadavky na prostory obchodu?

Výběr nemovitosti a těch pravých prostorů pro obchod není jen tak. Musí totiž splňovat několik požadavků podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví. Musí zde být zavedena tekoucí pitná voda, teplá tekoucí voda, která se připravuje z pitné vody o teplotě alespoň 45 °C, dostatečné osvětlení (přirozené nebo umělé), splňující normové hodnoty.

Prodejna musí být také dobře odvětrávaná a musí být zajištěn čistý vzduch, který nebude ovlivňovat potraviny kontaminací, prachem, různými pachy.

Jaké vybavení do obchodu pořídit?

Vybavení prodejen není jen tak. Pokud si chcete otevřít jakoukoliv prodejnu, bez potřebného vybavení se neobejdete. Co je potřeba pořídit:

  • pokladna/y,
  • regálové systémy,
  • váha na ovoce, zeleninu, sýry, uzeniny,
  • chladící a mrazicí jednotky a boxy.

Pokladna je základ

Bez ní se v žádné prodejně neobejdete! Na trhu najdete velké množství druhů pokladem, takže je opravdu z čeho vybírat. Než začnete vybírat, popřemýšlejte, zda je pro vás lepší pořídit klasickou levnější pokladnu nebo zainvestovat a pořídit pokladní systém, díky kterému budete mít přehled o stavu zboží, množství atd. Dražší pokladny bývají vybavené rovněž váhou na ovoce a zeleninu, takže už pak není potřeba další pořizovat.

Regály k vystavení zboží

Regály při vybavení prodejen prostě nesmí chybět. Slouží totiž k vystavení veškerého zboží a lepší přehlednosti. Potraviny tak budou na očích zákazníků a tím se jim bude lépe vybírat. Stejně jako je tomu u pokladen, tak i regálů je na trhu celá řada. Na výběr přístěnné, oboustranné, rohové kovové regály a mnoho dalších.

Váha na ovoce, zeleninu a další potraviny

Pokud nemáte v plánu pořídit pokladnu se zabudovanou váhou, budete potřebovat váhu obchodní samoobslužnou nebo k pultovému prodeji.

Chladicí a mrazicí jednotky

Chlazené a mražené potraviny vyžadují určitou teplotu, aby vydržely a nezkazily se. S tím vám pomohou chladící boxy. Ty jsou dnes dostupné v mnoha rozměrech, designech, dají se připravit i na míru. Kromě toho se zaměřte i na samotnou energetickou náročnost.

Pokud máte v plánu některé potraviny prodávat pultově (často to bývají sýry, uzeniny, maso), budou se vám hodit prodejní pulty. Na výběr jsou buď samoobslužné nebo s obsluhou, a jaký si vyberete, je jen na vás.

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.