Pořídili jste si nové bydlení? Nezapomeňte si ho pojistit!

Bez ohledu na to, zda jste využili výhodné nabídky a zafinancovali výstavbu nového bydlení prostřednictvím hypotéky, nebo jste vysněný domov realizovali z vlastních zdrojů, nepodceňujte význam kvalitního pojištění majetku. Správně nastavená pojistka zajistí, abyste v případě škody obdrželi adekvátní náhradu.

Pozor na termíny a pojistnou částku

V prvé řadě byste se měli seznámit s významem jednotlivých produktů. Zatímco pojištění nemovitosti chrání stavbu jako takovou, pojištění domácnosti kryje škody na vybavení. Přesný seznam položek najdete ve smluvních podmínkách vybraného pojištění.

Další potenciální problém souvisí s pojistnou částkou. Hodnota majetku se v průběhu času mění a může se stát, že zapomenete na aktualizaci smlouvy. V takovém případě dostanete pouze poměrnou část a nikoliv částku v plném rozsahu. Některé pojišťovny (např. ERGO pojišťovna) však nabízí chytré řešení – paušální částku stanovují podle obytné plochy, takže nemůže dojít k podpojištění.

Zvažte také pojištění odpovědnosti

Pojištění nemovitosti a domácnosti sice ochrání váš majetek, ale může se stát, že vlastní vinou způsobíte škodu na majetku někoho dalšího. Necháte puštěný kohoutek a vytopíte souseda, z balkonu vám spadne květináč na cizí automobil, zapomenete na hrnec na plotně a způsobíte požár… Podobných situací se nabízí spousta a mají společné řešení – pojištění odpovědnosti. Hodí se především pro rodiče menších dětí, neboť právě ty způsobují nehody všeho druhu poměrně často.

Proč si pojištění sjednat přes internet?

Pojišťovny nabízí pojištění majetku online, tak proč toho nevyužít? Ušetříte čas strávený na pobočce a mimo jiné i nemalou částku – produkty uzavřené přes internet jsou zpravidla výrazně levnější. Ale než si pojištění sjednáte, rozhodně si pročtěte smluvní podmínky a seznamte se s výlukami. Předejdete tím nepříjemnému zjištění, že se pojištění nevztahuje na určitou situa

Příspěvek byl publikován v rubrice Financování bydlení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.