Dřevěná okna dýchají

Dřevo je klasika, s tím můžete nesouhlasit, ale je to tak asi vše, co se s tím dá dělat. Přírodní materiály ve stavebnictví měly díky svým unikátním vlastnostem vždy pevné místo a obstály po generace. Ne jinak je tomu i dnes. Ano, je jasné, že v dnešní době, kdy se stále zvyšuje tlak na snižování energií, musí dřevěná okna vypadat jinak, než za dob našich babiček. Ke slovu proto přišly moderní technologie. Dřevěná okna jsou stále tím nejlepším, co současný trh nabízí.

Moderní dřevěná okna skvěle těsní a současně i dýchají

Podle odborníků jsou okna nejcitlivějším místem v domě. Špatně řešenými okny, která profukují, může utíkat z vašeho domu či bytu až 40 % energie. Tento problém vyřešily moderní technologie a nové konstrukce dřevěných oken. Díky použitému materiálu však okna stále dýchají, díky konstrukci dokonale těsní. Kvalitní moderní dřevěná eurookna a termookna se vyrábějí obvykle z třívrstvého nebo čtyřvrstvého dřevěného hranolu, zásadně bez podélných napojení. Nejčastěji se používá po léta oblíbený smrk nebo borovice, která má vyšší obsah pryskyřice a je odolnější proti povětrnostním vlivům. Některé firmy vyrábějí okna i z tropického, polotvrdého dřeva meranti, které má velice malou objemovou roztažnost a vysokou stálost tvaru. Aby okna vydržela po dlouhé roky jako nová, je velmi důležitá povrchová úprava. Okna se impregnují proti hnilobě a plísním a obvykle jsou natírána elastickými akrylovými lazurami s UV filtrem, které respektují vlastnosti dřeva, jsou pružné a nepraskají. Okna jsou pak prakticky bezúdržbová a nemusí se pravidelně natírat.

Profil dřevěného termookna Oknoplastik s izolačním trojsklem.

Výhody dřevěných oken

Detail eurookna Oknoplastik s příčkou.

Moderní dřevěná okna, nejen že skvěle vypadají a přinášejí do vašeho domova kus přírody, mají i vynikající izolační vlastnosti; hodí se i pro nízkoenergetické či pasivní domy. Navíc jsou vyrobena z ekologického materiálu a díky celoobvodovému 4polohovému kování se snadno a lehce ovládají, vše zvládnete jen jednou kličkou. Eurookna i termookna se obvykle osazují izolačními dvojskly nebo trojskly. Některé firmy, například společnost Oknoplastik, nabízejí také ve svém okenním programu i velmi odolná bezúdržbová dřevohliníková okna, která jsou vyrobena ze speciálních kombinovaných profilů. Zvenku okno chrání odolný hliník a vy si uvnitř užíváte pohled na krásné dřevo. V nabídce společnosti Oknoplastik naleznete, nejen dřevohliníková okna, moderní eurookna či termookna, ale i klasická dřevěná špaletová okna, jež jsou ideální na chalupu nebo do historických budov.

Veškeré potřebné informace o všech druzích dřevěných oken najdete na stránkách společnosti Oknoplastik, včetně nezávazné kalkulace.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Interiér, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.