Vyznáte se v sádrokartonech? Přečtěte si, jaké mohou mít vlastnosti

Sádrokarton patří k nejoblíbenějším stavebním materiálům a nachází uplatnění při stavbě i rekonstrukci. Pomocí sádrokartonových stěn a příček lze rozdělit interiér či snížit strop. Práce je to poměrně snadná a efekt předčí veškerá očekávání. Tedy ovšem za předpokladu, že zvolíte správný typ sádrokartonu. Některé se hodí do vlhkého prostředí, jiné slouží jako akustická izolace. Ale jak vlastnosti desek bezpečně poznáte? Ptali jsme se odborníků z řemeslnického cechu EKOMPLEX: vašim vodítkem budou barvy!

Bílé desky

Základní bílý sádrokarton má označení GKB nebo RB. Prodává se v různých tloušťkách (většinou 9 mm, 12,5 mm a 15 mm) a hodí se do míst, kde nehrozí zvýšená vlhkost a velké teplotní rozdíly.

Růžové desky

Potřebujete sádrokarton se zvýšenou protipožární odolností? Poznáte ho podle označení RB nebo GKF a nápisů v červené či růžové barvě. Někteří výrobci používají růžový papír na rubovou stranu. A k čemu se používá? Díky protipožárnímu podhledu lze až o 90 minut prodloužit požární životnost stropní konstrukce.

Zelené desky

Do míst se zvýšenou vlhkostí je určen impregnovaný sádrokarton, který poznáte podle zelených popisů na hraně, označení GKBi/RBi nebo zeleného kartonu. Charakteristickou vlastností je – stejně jako v případě protipožárních desek – vyšší hmotnost oproti běžným deskám. Vyrábí se také varianty RFI – protipožární impregnovaný sádrokarton a MAI – akustický impregnovaný sádrokarton.

Modré desky

Sádrokarton vám pomůže i s izolací hluku. Stačí si vybrat ten modrý – jeho vzduchová neprůzvučnost dosahuje téměř 80 dB.

Budete na sádrokarton malovat?

Jednou z výhod sádrokartonu je perfektně rovná plocha. Profesionální malíři však vědí, že skvělého výsledku nelze dosáhnout bez důkladné penetrace. Pokud si s malováním nevíte rady, obraťte se na zkušené řemeslníky z EKOMPLEXU – kromě toho, že realizují interiéry, zajišťují také nátěry fasád.

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.