Stavíte, rekonstruujete nebo zahradničíte? Poradíme vám, jak vybrat správné ochranné a pracovní pomůcky

Léto je nejoblíbenější roční období zahradníků a zároveň čas dovolených, který mnoho z vás využije na rekonstrukci domácnosti i stavbu rodinného domku nebo chalupy. Jaké ochranné a pracovní pomůcky na zahradě nebo na stavbě používáte? Žádné, protože nevíte, jaké si vybrat? S tím vám pomůžeme.

Boty jsou základ

Začneme od podlahy. Asi tušíte, že pantofle nebudou vhodná pracovní obuv na zdění nového domku nebo sekání trávy. Při práci na zahradě a na stavbě vždy nazouvejte pracovní obuv. Ochrání vás před případným zraněním i nečistotami. Vybírat můžete z polobotek, kotníkové i vysoké holeňové obuvi. Pracovní obuv může být navíc odolná i proti propichu, vybavená ocelovou špičkou, odolná chemikáliím, protipořezová i antistatická. Do dílny a na stavbu se skvěle hodí celokožená pracovní obuv. Na zahradě při pletí, sázení i setí naopak sandále a pantofle využijete.

A do čeho se obléknout?

Když se řekne pracovní oděv, většině z vás se jako první vybaví montérky. Co dál je v nabídce pracovních oděvů? Bundy, kalhoty, kraťasy, kombinézy, mikiny, pláště, vesty, zástěry, čepice… na co si jen vzpomenete. Veškeré oblečení má ale jednoho společného jmenovatele. Ochrání vás. A to nejen před špínou, rozmary počasí, ale i před zraněním. Podle druhu vykonávané práce proto volte oblečení nepromokavé, větruodolné, protipořezové, antistatické nebo zateplené. Z praktického hlediska vybírejte oblečení s co nejvíce kapsami a poutky, které vám pomůže s rychlým odložením nářadí nebo svačiny.

Při práci používejte rukavice

Pracovní rukavice by vám měly skvěle padnout. O číslo větší velikost vás totiž dřív nebo později donutí rukavice sundat, a to je první krok k úspěšnému zašpinění nebo dokonce zranění. Zvolte takové rukavice, které se hodí k tomu, co děláte. Žádné univerzální, to znamená všemocné, na trhu zatím nejsou. V případě rizika poranění vybírejte z pevných kožených rukavic. Pokud pracujete s chemikáliemi, budou pro vás vhodné chemii odolné rukavice z PVC. Na práci s motorovou pilou vybírejte z rukavic odolných proti proříznutí. Na práci na zahradě postačí textilní s pogumovanými prsty.

Na stavbu čepice nestačí

Až vám jednou spadne cihla na hlavu, tak se vám rozsvítí, proč je součástí ochranných pomůcek i ochranná přilba. A jestli nemáte v plánu nechat vyplatit svou životní pojistku předčasně, měla by být na vaší hlavě pokaždé, když vkročíte na stavbu. Věta „Karle, hoď po mě kladivo,“ nemusí být totiž vždy tak nevinná, jak vypadá. Hodit se vám mohou i další doplňky, jako ochranné brýle, mušlové chrániče proti hluku, respirátory nebo ochrana proti pádu z výšky.

A kde nakoupíte naprosto všechno, co potřebujete? U TOMIS CZ, odborníka na osobní ochranné pracovní prostředky. Nevíte si rady s výběrem? Nevadí, rádi vám poradí!

Nepodceňujte ochranu vašeho zdraví. Máte přeci jen jedno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Stavba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.