Podlahové topení a chlazení v jednom: v zimě hřeje, v létě chladí

Inovativní řešení z produkce tradičního českého výrobce, firmy REVEL, která na trh dodává již několik let podlahové topení/chlazení v jednom systému, volí pro distribuci tepla a chladu v interiéru stále více domácností. Jedná se o nejvhodnější a nejúspornější způsob řešení tepelné pohody, jak v horkých letních dnech, tak i v zimě.

Podlahové topení/chlazení je ideální volbou do rodinného domu. Obzvláště v dřevostavbách se sníženou akumulační schopností se setkáváme v letních měsících s velkým problémem – nesnesitelným vedrem. To ale hrozí v jakémkoli rodinném domě, zejména v podkroví. Dům je vyhříván slunečním zářením a další teplo dodávají domácí spotřebiče – myčky, počítače, varné desky, osvětlení apod., a samozřejmě my sami (200W/osobu). Odpovědí na všechny tyto problémy je podlahové chlazení.

Mezi výhody podlahového topení/chlazení patří především komfort bez nebezpečí nastydnutí. Nelze si představovat ledové podlahy, protože povrchová teplota při takovém chlazení činí 20°C. Podlahové topení/chlazení lze užít ve všech druzích staveb s podmínkou dlouhodobé relativní vlhkosti vzduchu do 60%, rovněž je nutné teplotu vody vstupující do konstrukce regulovat na 16°C.

Podlahové topení/chlazení je stále žádanější

Další předností podlahového topení/chlazení jsou minimální náklady jak investiční, tak provozní. Energetická úspornost podlahového topení se zrcadlí obdobným efektem radiace i do podlahového chlazení. Rovněž údržba je prakticky nulová. Provoz je bezhlučný bez ventilátorů a hodí se pro všechny druhy podlahových krytin. Díky multifunkčnosti zařízení platíte pouze jednu pořizovací cenu. Jako zdroj chladu může být užit studniční zdroj nebo zemní jímač, častěji se však využívá tepelné čerpadlo vzduch-voda s trvalou reverzací chodu – tedy pro topení i chlazení, v tlačném provedení (např. LWRc-8kW z dotačního programu Zelena domacnostiam).

Tento systém je vhodný k širokému využití, o čemž svědčí pozitivní ohlas všech dosavadních uživatelů. Klimatizace prostoru chlazenými podlahami sice nedokáže snížit teplotu vzduchu v interiéru o více než 4°C a vydat chladicí výkon větší než 40W/m², ale díky posunu ve výsledné teplotě (zahrnut radiační vliv) jsou pocity v tropických dnech v takovém interiéru více než komfortní.

Jaké má podlahové topení a chlazení v jednom výhody?

  • Nulové náklady na údržbu
  • Energeticky úsporné řešení
  • Tichý chod bez ventilátorů
  • Absence proudícího studeného vzduchu
  • Tepelná stabilita prostoru
  • Víceúčelové řešení – chlazení i topení v jednom
  • Společné investiční náklady
  • Zdravotní bezpečnost

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Vytápění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.